Reklama

11 lat od wielkiej powodzi na północy Podkarpacia! Winny był Skarb Państwa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 19 maj 2021 08:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dokładnie 11 lat temu - 19 maja woda z wezbranej Wisły najpierw przelała się przez wał w Koćmierzowie, a potem rozerwała zabezpieczenie przeciwpowodziowe i z wielkim impetem zalała ogromny obszar Sandomierza, Tarnobrzega i gminy Gorzyce.

11 lat temu nasz region nawiedziła największa klęska żywiołowa w historii. 19 maja 2010 roku o godzinie 6:40 rano wezbrana woda najpierw przelała się, a potem przerwała wiślany wał w Koćmierzowie – na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jeszcze 19 maja w kilku miejscach pękały wały na Trześniówce oraz na Łęgu. W ciągu kilku godzin zalana została znaczna część Tarnobrzega i gminy Gorzyce oraz niemal cały prawobrzeżny Sandomierz.

CZYTAJ TAKŻE:

Ogólny bilans powodzi był zastraszający. Zalane zostały między innymi tarnobrzeskie osiedla Wielowieś i Sobów. Woda dotarła na osiedle Dzików (40 procent powierzchni miasta dotknięte powodzią). Lustro wody miejscami osiągało wysokość 10 metrów. Między rzeką Wisłą a Trześniówką oraz między Trześniówką a Łęgiem zalanych zostało około 40 km² terenu (dwukrotna powierzchnia Zalewu Solińskiego). Woda wtargnęła na 1/5 powierzchni Sandomierza (prawobrzeżna część), podczas dwóch fal powodziowych trwała heroiczna walka o niezalanie sandomierskiej huty szkła i osiedla Baczyńskiego. Dzięki ogromnemu wysiłkowi mieszkańców osiedla, pracowników zakładu, ochotników, Straży Pożarnej i wojska udało się ten teren ocalić przed zalaniem.

Warto dodać, że zaniedbania instytucji państwowych doprowadziły do tego, że powódź stulecia zabrała dorobek życia mieszkańcom prawobrzeżnego Sandomierza, części Tarnobrzega i kilku miejscowości gminy Gorzyce. Taka jest sentencja wyroku Sądu Apelacyjnego w KrakowiePozew zbiorowy wystosowało 26 osób, ale prawomocnego wyroku doczekało się 25 (jedna osoba zmarła). Roszczenia powodzian były skierowane do reprezentujących Skarb Państwa: województwa świętokrzyskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach, a także samorządów powiatu sandomierskiego i miasta Sandomierza.

W galerii zdjęcia "wielkiej wody" z tarnobrzeskich osiedli Wielowieś oraz Sobów (czerwiec 2010 roku). Na koniec można zobaczyć, co zostawiła po sobie rzeka - Koćmierzów (6.07.2010).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy