Reklama

Skarb Państwa winny powodzi stulecia! Będą gigantyczne odszkodowania! [FOTO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zaniedbania instytucji państwowych doprowadziły do tego, że powódź stulecia zabrała dorobek życia mieszkańcom prawobrzeżnego Sandomierza, części Tarnobrzega i kilku miejscowości gminy Gorzyce. Taka jest sentencja wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

10 lat temu nasz region nawiedziła największa klęska żywiołowa w historii. 19 maja 2010 roku o godzinie 6:40 rano wezbrana woda najpierw przelała się, a następnie przerwała wiślany wał w Koćmierzowie – na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. To wywołało wiele negatywnych następstw. Jeszcze 19 maja w kilku miejscach pękały wały na Trześniówce oraz na Łęgu. W ciągu kilku godzin zalana została znaczna część Tarnobrzega i gminy Gorzyce oraz niemal cały prawobrzeżny Sandomierz.

Pozew zbiorowy wystosowało 26 osób, ale prawomocnego wyroku doczekało się 25 (jedna osoba zmarła). Roszczenia powodzian były skierowane do reprezentujących Skarb Państwa: województwa świętokrzyskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach, a także samorządów powiatu sandomierskiego i miasta Sandomierza.


Po dekadzie sądowych bojów 25 osób może wreszcie się uśmiechnąć. Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał prawomocny wyrok uznając odpowiedzialność Skarbu Państwa za powódź stulecia w 2010 roku!

- Można wygrać z instytucjami państwowymi i zrobiliśmy to my, sandomierscy powodzianie.

- mówi na łamach Tygodnika Sztafeta Zbigniew Rusak. 

Jak sami teraz przyznają wyrok daje satysfakcję, ale też pozwala na to, aby ubiegać się o odszkodowania finansowe od Skarbu Państwa w wysokości od 30 do 60 milionów złotych!

Po latach od powodzi stulecia cały czas w okolicy Sandomierza prowadzone są inwestycje przeciwpowodziowe, które mają już nie dopuścić do podobnej sytuacji, jak późno wiosną 2010 roku.


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE