reklama

Daniel Obajtek, Mateusz Morawiecki i Dominik Tarczyński spotkali się w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Maciej Prokop

Daniel Obajtek, Mateusz Morawiecki i Dominik Tarczyński spotkali się w Rzeszowie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
33
zdjęć

Morawiecki, Obajtek i Tarczyński spotkali się w Rzeszowie | foto Maciej Prokop

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości13 grudnia, w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym przy ul. Witolda 11a odbyło się spotkanie europosłów Daniela Obajtka i Dominika Tarczyńskiego oraz byłego premiera, a obecnego posła Mateusza Morawieckiego. Wydarzenie przyciągnęło tłumy zainteresowanych oraz była to świetna okazja do politycznej i owocnej dyskusji.
reklama

W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyło się wyjątkowe spotkanie, które przyciągnęło uwagę zarówno lokalnej społeczności, jak i mediów. W jednym miejscu zgromadzili się europosłowie Daniel Obajtek i Dominik Tarczyński oraz były premier, a obecnie poseł Mateusz Morawiecki. Wydarzenie stało się przestrzenią do wymiany poglądów, poruszenia kluczowych tematów społeczno-politycznych oraz integracji uczestników zainteresowanych bieżącymi wyzwaniami Polski i Europy.

reklama

 To jest bardzo dobry znak, bo Polska ma szansę wybić się do pozycji o jakiej marzyli nasi przodkowie przez ostatnie kilkaset lat. Nie przesadzam, jeśli nie przez całe dzieje naszej historii. Polska może być regionalną potęgą

- mówił słowem wstępu premier Mateusz Morawiecki.

Wyrzuceni z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Pierwotnie, spotkanie miało odbyć się w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego, lecz 11 grudnia, uczelnia poinformowała, że spotkanie nie może się odbyć z przyczyn technicznych.

reklama

 Prowadzone były wstępne rozmowy dotyczące wynajmu auli uniwersyteckiej jako miejsca organizacji przedsięwzięcia, jednak, ze względów technicznych (awarii  zasilania energetycznego), nie doszło do sfinalizowania umowy. O zaistniałej sytuacji organizator został poinformowany w dniu 11 grudnia 2024 roku

- poinformował Uniwersytet Rzeszowski w oficjalnym oświadczeniu.

Europoseł  Daniel Obajtek odniósł się do zaistniałej sytuacji.

Uniwersytet jest miejscem uniwersalnym i tam mogą się ścierać poglądy  lewicy, prawicy, centro- prawicy. Tak jak zawsze się ścierały. Niedawno na tym uniwersytecie był obecny premier Donald Tusk czy pan Trzaskowski i nikt z tego tytułu nie robił żadnych uwag.  Nie można w ten sposób robić, aby przed ruchem prawicowym w Europie, bo nie reprezentuje tylko siebie, reprezentuje EKR, Europejskich Konserwatystów,  czwartą siłę polityczną Unii Europejskiej, aby zamykali przed nami drzwi w ostatni dzień

reklama

- mówił Obajtek podczas eventu.

Daniel Obajtek zwrócił się także do rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, Adama Reicha.

 Powiem jedno, nie winie pana rektora, ale panie rektorze, jeżeli naciskano na pana, mógł pan mieć odwagę cywilną zadzwonić do mnie i powiedzieć, panie Danielu nie mogę, bo nie dadzą mi finansowania. Słowem bym się nie odezwał, zrobiłbym to gdzie indziej, a nie robił z ludzi idiotów i mówił, że prąd wysiadł i z ludzi, którzy chodzili i grzebali po gniazdkach

- przekazał Obajtek podczas spotkania.

Przeregulowanie Europy

Daniel Obajtek, podczas spotkania w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, poruszył wiele istotnych tematów związanych z przyszłością regionu, Polski oraz Unii Europejskiej. W swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na potrzebę szacunku i dialogu w województwie podkarpackim. Podkreślił, jak ważne jest, aby mieszkańcy mogli swobodnie wyrażać swoje poglądy, tworząc przestrzeń przypominającą „uniwersytet”, gdzie różnorodność myśli i opinii buduje społeczność.

reklama

Obajtek odniósł się również do problemu emigracji, podkreślając, że ciężka historia województwa podkarpackiego naznaczona jest wyjazdami wielu mieszkańców za granicę w poszukiwaniu lepszych perspektyw. W tym kontekście mówił o konieczności walki o to, by młodzi ludzie nie musieli opuszczać swoich rodzinnych stron, a zamiast tego znajdowali możliwości rozwoju i pracy w Polsce. Wyraził troskę o przyszłość europejskiego przemysłu i technologii, ostrzegając przed rosnącą deindustrializacją i odpływem innowacyjnych firm z kontynentu.

Zdaniem Obajtka, Unia Europejska zmierza w złym kierunku, co utrudnia rozwój gospodarczy. Krytykował nadmierną ilość regulacji, nazywając je „siedliskiem przeregulowania gospodarek”, które zniechęca inwestorów do działalności w Europie. W tym kontekście skrytykował ideologię zielonego ładu, która – według niego – stanowi barierę dla rozwoju przemysłu i technologii. Wskazał na kraje takie jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Turcja, które oferują bardziej sprzyjające warunki dla rozwoju innowacji i inwestycji, podczas gdy Europa traci swoją konkurencyjność.

W swoim przemówieniu Daniel Obajtek apelował o podjęcie działań, które zatrzymają odpływ ludzi i firm z Polski oraz stworzą warunki do budowy silnej gospodarki opartej na innowacjach. Jak podkreślił, kluczowe jest, aby Polska i region podkarpacki mogły być miejscem, które sprzyja rozwojowi i zatrzymuje talenty oraz przedsiębiorstwa, zapewniając lepszą przyszłość kolejnym pokoleniom.

"Jest 13 grudnia, 2024, a my znowu jesteśmy wyrzucani"

Dominik Tarczyński podczas swojego przemówienia nawiązał do znaczenia daty 13 grudnia, podkreślając historyczne doświadczenia Polaków związane z walką o wolność i niezależność. Zwrócił uwagę na współczesne wyzwania, porównując je do przeszłości:

Zobaczcie, ilu nas jest. To pokazuje kilka rzeczy. Polacy nie lubią i nigdy sobie nie pozwalali w historii NATO, aby ktoś im czegoś zabraniał. Jeżeli nam, Polakom, ktoś coś chce odebrać, zakazać, albo nie wpuścić, to zobaczcie, co się dzieje. Dzisiaj jest 13 grudnia, wyjątkowa data w historii Polski, i znowu nam próbują czegoś zakazać, nie dopuścić, a jeżeli już, to wyśmiać

- mówił dumnie europoseł Tarczyński.

Tarczyński zaznaczył, że obecne próby marginalizacji Polaków w debacie publicznej czy międzynarodowej są nie do przyjęcia. Podkreślił także znaczenie obecności trzech wybitnych polityków – Daniela Obajtka, Mateusza Morawieckiego i jego samego – na tym wydarzeniu, dodając, że wspólnym wysiłkiem zamierzają walczyć o należne Polsce miejsce na arenie międzynarodowej. Wyraził również swoje uznanie dla Mateusza Morawieckiego, nazywając go „najlepszym premierem wolnej Polski” i wyrażając przekonanie, że ponownie obejmie tę funkcję.

Czy Tarczyński wesprze Nawrockiego?

Ostatnia część spotkania była poświęcona pytaniom od licznie zgromadzonej publiczności, które dotyczyły zarówno bieżących spraw politycznych, jak i nadchodzących wyzwań na arenie krajowej i międzynarodowej. Jednym z kluczowych tematów była kwestia zbliżających się wyborów prezydenckich. Dominik Tarczyński jednoznacznie zadeklarował swoje wsparcie dla Karola Nawrockiego, podkreślając, jak ważne jest zwycięstwo w tych wyborach.

Jeżeli chodzi o wybory prezydenckie, to absolutnie trzeba wspierać Karola, robić wszystko, aby te wybory wygrał. Ponieważ, nie daj Bóg, że te wybory będą przegrane, chociaż w to nie wierzę, będziemy wszyscy mocno pracować, aby wygrał. Jeżeli Trzaskowski wszedłby do pałacu, to możecie sobie wyobrazić, co się dzieje. Jakie ustawy będą  przygotowywane, jak traktowani są katolicy i tak dalej. On już pokazał w ratuszu, na co go stać

– mówił Tarczyński, wyrażając zdecydowaną wolę przeciwdziałania polityce opozycji. „Zrobię wszystko, żeby Platforma nie wygrała” – dodał.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące zakończenia wojny Daniel Obajtek wskazał na konieczność działań podejmowanych z różnych perspektyw – NATO, Unii Europejskiej oraz rządu. Podkreślił strategiczne położenie Polski jako granicy wspólnoty i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Trzeba wykonać kilka działań w tym zakresie. To są działania z punktu widzenia NATO, Unii Europejskiej, a przede wszystkim są to działania z punktu widzenia rządu. Te trzy perspektywy są bardzo istotne. Jesteśmy granicą, granicą Unii Europejskiej i NATO. Uważam, że przede wszystkim należy wzmacniać liczebność wojska, zwłaszcza obecność wojsk USA

– podkreślił Obajtek.

Obaj mówcy zgodzili się, że obecna sytuacja wymaga konsekwentnego i zdecydowanego działania na rzecz ochrony polskich interesów oraz stabilności kraju. Spotkanie zakończyło się w duchu mobilizacji do pracy i współpracy w obliczu wyzwań, które stoją przed Polską.

 
 

 
 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rzeszow24.info. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo