Reklama

Deklaracja dotycząca ogrzewania. Zostało niewiele czasu na jej złożenie! Zgłosić musisz nawet fotowoltaikę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nawet pięć tysięcy złotych mandatu mogą dostać osoby, które nie poinformują gminy, czym ogrzewają mieszkanie. Zapominalscy mają czas tylko do końca czerwca. Sprawdź wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Obowiązek poinformowania gminy mają właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Kara za niezłożenie dokumentów na czas wynosi od 500 do 5000 złotych.  W deklaracji musimy wykazać również kominek, a nawet kuchnię węglową. Sam katalog tego, co należy zgłosić, obejmuje m.in.:

 • kotły i grzejniki gazowe,
 • kotły na paliwa stałe,
 • piece kaflowe,
 • piece wolnostojące, w tym tzw. kozy,
 • pompy ciepła,
 • sieć ciepłowniczą,
 • instalację fotowoltaiczną,
 • kolektor słoneczny
 • ogrzewanie elektryczne.
Deklaracji nie składają mieszkańcy bloków, ponieważ zrobi to za nich zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

Złożono ponad 3,3 mln deklaracji 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że do 5 maja 2022 roku liczba deklaracji wyniosła 3 mln 307 tys., z czego 2 mln 493 tys. zostały złożone drogą tradycyjną, natomiast  814 tys. online. Urząd przyznaje, że w ostatnim czasie liczna zauważalny jest wzrost wpływu deklaracji. 

Deklarację można składać w formie elektronicznej (na stronie www.ceeb.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu.) lub papierowej (deklaracje można pobrać ze strony www.gunb.gov.pl.). W tym drugim przypadku wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku). Na stronie Głównego Urzędu nadzoru Budowlanego znajdziemy dokładną instrukcję, jak wypełnić wniosek i wysłać deklarację. Trzeba przyznać, że sama procedura nie jest trudna. Jeżeli jednak pojawią się pewne problemy, to na stronie GUNB znajdziemy również przykładowo wypełniony dokument. 

Co ma się znaleźć w deklaracji?

Zgodnie z ustawą o termomodernizacji deklaracja powinna zawierać takie informacje jak:

 • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
 • adres nieruchomości, w której obrębie eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
 • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Sprawdź, gdzie złożono najmniej i najwięcej deklaracji. Zajrzyj do naszej galerii

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy