Od wielu lat na Zniesieniu (wzgórze górujące nad Przemyślem) stał niewykończony budynek, który zdążył doczekać się przydomku „bunkier”. To jedna z części „Twierdzy Przemyśl”, czyli zespołu obiektów obronnych, którego budowę rozpoczęto już w czasach wojny krymskiej (w latach 1853 – 1856). Głównym celem twierdzy miała być obrona miasta w czasach trudnej sytuacji geopolitycznej. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z 200 wielkich fortyfikacji stałych istniejących w Europie już w 1914 roku, a także trzecia do wielkości twierdza po tych w Antwerpii i Verdun.
Już w najbliższy czwartek miejsce to zostanie otwarte dla zwiedzających, którzy będą mogli zobaczyć jego całkowicie nowe oblicze.
W ostatnich miesiącach „bunkier” zaczął lśnić aluminium i szkłem. Powstało tutaj Centrum Dowodzenia – Twierdza Przemyśl, unikalny obiekt o charakterze wystawienniczym, edukacyjnym, prezentujący w nowoczesny i ciekawy sposób tematykę pierwszowojenną. To tutaj swoje pierwsze kroki będą kierować turyści zainteresowani zabytkami militarnymi, chcąc zdobyć wiedzę na temat historii przemyskich fortów, walk toczących się w nich i ludzi, którym przyszło żyć w tych trudnych czasach
- informuje nas Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Obiekt ma już za sobą typowo budowlane prace przy Centrum Dowodzenia, a w ostatnim czasie surowe mury zostały wypełnione ciekawą treścią z użyciem nowoczesnych technologii. Zwiedzający znajdą tam instalacje, projekcje, makiety i scenografie. W jednym z pomieszczeń hologram żołnierza zaprosi nas do zwiedzania 14 sal ekspozycyjnych, w tym kinowej z efektami 5D, w której zwiedzający będą oglądali archiwalne filmy z czasów I wojny światowej. Znajdzie się tam również pomieszczenie imitujące wagon kolejowy z epoki, którym żołnierze wielonarodowej armii jechali na front.
W innym miejscu Centrum Dowodzenia, zachowującym wystrojem nastrój powagi i wyciszenia, potomkowie walczących w Twierdzy Przemyśl będą mogli w specjalnym elektronicznym wykazie odszukać nazwiska poległych przodków, a być może nawet odszukać miejsce ich pochówku. Cała podróż przez te i inne miejsca budujące naszą wiedzę o dawnym życiu w Twierdzy i oblężonym Przemyślu będzie trwała około dwóch godzin
- przekazuje nam przedstawiciel przemyskiego ratusza.
Z pewnością w Centrum Dowodzenia – Twierdzy Przemyśl odnajdą się zarówno dorośli pasjonaci historii, jak i dzieci i młodzież. Jak zapowiadają twórcy projektu, będzie tam możliwość uczestniczenia w ciekawych lekcjach poszerzających wiedzę na temat Wielkiej Wojny. Zajęcia będą się odbywać w świetnie wyposażonych salach warsztatowych. Gotowa jest już także sala restauracyjna oraz pomieszczenia kuchni z jej zapleczem, a także urocza sala kominkowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.