Reklama

Budowa obwodnicy południowej ma szanse rozpocząć się w 2021 roku

Opublikowano:
Autor:

Budowa obwodnicy południowej ma szanse rozpocząć się w 2021 roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do rozpoczęcia przetargu na roboty budowlane ratusz potrzebuje pozwolenia wodno-prawnego, zatwierdzenia decyzji środowiskowej, zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej oraz… 450 mln zł. Pomimo wielu niewiadomych, w magistracie słyszymy, że przetarg może ruszyć już w 2021 roku. 

Budowa obwodnicy południowej to jedna z największych planowanych inwestycji drogowych w mieście, która po zakończeniu może mieć kluczowy wpływ na komunikację wewnątrz miasta. Od wielu lat mówi się, że dzięki niej korki w mieście mogą się stać się mniej uciążliwe.

Trasa nowej obwodnicy ma się zaczynać na skrzyżowaniu z ul. Podkarpacką i zostanie poprowadzona przez os. Zwięczyca, zalew na Wisłoku, osiedle Biała i Budziwój - aż do al. Sikorskiego. Szacuje się, że długość obwodnicy południowej wyniesie ok. 5 km.  W ramach inwestycji ma także powstać najdłuższy most w mieście. 

Brak pozwolenia wodno-prawnego

O realizacji tego zadania mówi się od wielu lat i przez te lata mieszkańcy mogli usłyszeć z ust urzędników miejskich wiele powodów, przez których inwestycja wciąż nie jest realizowana. Rzeszowianie zdążyli się także przyzwyczaić do używania tematu obwodnicy w kontekście obietnic wyborczych. Z czym mamy do czynienia dzisiaj?


- Do końca miesiąca będziemy mieć pozwolenie wodno-prawne. Mamy jeszcze oprotestowaną decyzję środowiskową w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, ale nie mamy od nich żadnego pisma z opinią. 


- wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa

Udało nam się ustalić, że pozwolenie wodno-prawne będzie gotowe i nie wpłynęło, przynajmniej w tym wypadku, żadne odwołanie.


- Nie wpłynęło żadne odwołanie. Dzisiaj albo jutro wydamy pozwolenie. 


- przekonuje Krzysztof Gwizdak, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Co z zezwoleniem od wojewody?

To nie wszystko, bo gdy miasto dostanie wyżej wymienione pisma, rozpocznie się procedura dążąca do zezwolenia nie realizacje inwestycji drogowej (ZRID), które wydaje wojewoda podkarpacki. Od miejskich urzędników słyszymy, że ratusz chce się starać o ZRID na przełomie września i października br. Dodajmy, że na rozpatrzenia wniosku wojewoda będzie miała 90 dni

To nie koniec problemów inwestycji, gdyż wciąż nie wiadomo jakie będzie jej finansowanie


- Ratusz wciąż szuka pieniędzy na realizację inwestycji. 


- dodaje Maciej Chłodnicki

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i władze miasta zdobędą niezbędne pozwolenia oraz dofinansowanie na inwestycje, to przetarg na wykonanie robót budowlanych może zostać ogłoszony już na wiosnę 2021 roku, co potwierdza rzecznik prezydenta.  

Przypomnijmy, że w wieloletniej prognozie finansowej na budowę obwodnicy południowej zarezerwowano ok. 173 mln zł ze środków miasta. Pozostała kwota w wysokości ok. 270 mln zł ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej. Łącznie w dokumentacji miejskiej inwestycje wyceniono na 450 mln zł. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE