Reklama

Lockdown? Rząd nie widzi potrzeby [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lockdown? Rząd nie widzi potrzeby [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnie statystyki napawają optymizmem, ale rząd musi się tłumaczyć dlaczego jest zlecanych tak mało testów. Do kiedy będą obowiązywać obecne obostrzenia? Decyzja w tym tygodniu.

16.11:

- Zaostrzanie obostrzeń w najbliższych dniach nie będzie potrzebne, a na pewno nie w tym tygodniu.

- powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Jednocześnie w najbliższych dniach rząd określi, czy nauka zdalna będzie kontynuowana po 29 listopada. Być może część uczniów pozostanie przy tej formie nauczania, a część wróci do szkół. Na razie też nikt nie myśli o częściowym lockdownie w przypadku okresu świątecznego.

Z kolei rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz tłumaczył się z mniejszej liczby testów, która jest wykonywana w ostatnich dniach. Mimo, że jest ich mniej to i tak utrzymuje się wysoki odsetek pozytywnych wyników: granica 57-59 procent.

Dane z ostatnich siedmiu dni (od 10 do 16 listopada):

16.11 - przeprowadzono 35,1 tys. testów na koronawirusa

15.11 - przeprowadzono 46,6 tys. testów na koronawirusa

14.11 - przeprowadzono 56 tys. testów na koronawirusa

13.11 - przeprowadzono 57,5 tys. testów na koronawirusa

12.11 - przeprowadzono 57,2 tys. testów na koronawirusa

11.11 - przeprowadzono 53,2 tys. testów na koronawirusa

10.11 - przeprowadzono 54,7 tys. testów na koronawirusa

Andrusiewicz przypomniał, że w przypadku objawów koronawirusa chorzy zgłaszają się do lekarza POZ. Następnie lekarz ten kieruje pacjenta na test.

- Jeżeli lekarz ma mniej kontaktów z osobami objawowymi, to tych osób mniej się zgłasza do lekarza, tym samym mniej osób jest kierowanych na testy. Tu nie ma nic nielogicznego i nic niepokojącego.

- dodał.

Resort zdrowia poinformował, że minionej doby wykonano 41,9 tysięcy testów. Pozytywny wynik był u 19152 osób.

15.11:

Szczepionka chroniąca przed COVID-19 opracowana przez amerykańską firmę Moderna ma niemal 95 procent skuteczności - podaje BBC. Są to póki co wstępne wyniki badań, w których udział wzięło 30 tysiącach mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

14.11:

- Póki co mamy decyzję do 29 listopada. Mamy nauczanie zdalne od pierwszej klasy szkoły podstawowej wzwyż. Liczymy, że przez te trzy tygodnie blisko będziemy mieli sytuację opanowaną w tym sensie, że ta krzywa zachorowań zostanie wypłaszczona, że nie będzie zwiększonej liczby dziennych zarażeń, bo to wszystko jest z sobą powiązane.

- powiedział w Radiu Wnet minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Oczywiście nie wszyscy uczniowie wrócą do szkół w jednym "rzucie".

Już wcześniej pojawiały się informacje w jakiej kolejności uczniowie będą wracać do szkolnych ławek. Jako pierwsi mają na to szanse maturzyści, uczniowie szkół średnich, potem ośmioklasiści i w dalszej kolejności uczniowie niższych klas szkół podstawowych.

Wiele wskazuje na to, że jeśli sytuacja epidemiologiczna zostanie unormowana to rząd będzie łagodził kolejne obostrzenia: gastronomia - może zostać otwarta w pierwszej połowie grudnia, tak samo jak hotele, siłownie i baseny. Galerie handlowe mogą być otwarte tuż przed Bożym Narodzeniem.

13.11:

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że szczepionka na COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 procent skuteczności. Na piątek zaplanowano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami firmy Pfizer na temat szczepionki na koronawirusa, w tym jej dystrybucji.

W pierwszej kolejności skorzystają z niej seniorzy, medycy, osoby na "pierwszej linii frontu" walki z pandemią!

 

12.11:

Portal Onet.pl poinformował, że były Prezydent RP Bronisław Komorowski jest zakażony COVID-19. Informację potwierdził sam Komorowski, który wspomniał, że nie wie gdzie mógł się zarazić, bo cały czas przebywa w swoim domu w Budzie Ruskiej na Podlasiu.

Tymczasem dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda ustalił, że na razie unikniemy pełnego lockdownu. Rząd może dzisiaj ogłosić kolejne obostrzenia w gospodarce. Na pewno utrzymane zostaną obecnie obowiązuje obostrzenia.

OFICJALNIE

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie ma potrzeby wprowadzanie pełnego lockdownu, narodowej kwarantanny. Po konsultacjach z Radą Medyczną ustanowiliśmy próg alarmowy na poziomie 65-75 na 100 tysięcy zakażeń.

- Jeśli uda się utrzymać taki poziom zakażeń w najbliższych dniach, to znaczy, że wygraliśmy pierwszą bitwę z wirusem. Ale przed nami długa wojna. Ale wygramy ją. Wierzę, że wrócimy do normalności.

- powiedział premier.

11.11:

Ustawa covidowa w obecnym brzmieniu jest efektem pomyłki w głosowaniach i jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom. Celem ustawy jest nagrodzenie tych z pierwszej linii frontu - powiedział na antenie Polskiego Radia24 rzecznik rządu Piotr Müller.

Zdaniem rządu to wynik niejasnych poprawek zgłoszonych w Senacie.

Potwierdził w ten sposób doniesienia, że publikacja ustawy w Dzienniku Ustaw jest celowo opóźniana.

10.11:

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji prasowej przypomniał o Święcie Niepodległości w tym trudnym czasie.

 - Nie możemy go spędzić tak jak do tej pory. Celebrować tego dnia jako wspólnota. Musimy ograniczyć się do małych grup, zgromadzeń. Przyjmijmy, że w tym roku tym wyrazem patriotyzmu będzie to, że zostaniemy w domu, że będziemy w zaciszu domowym, z rodziną i najbliższymi osobami świętowali ten dzień odzyskania niepodległości. Jesteśmy w takiej sytuacji, że te reguły izolacji i noszenia maseczek, to jest cały czas to, co musimy pokazywać, że jest naszym najsilniejszym orężem.

- powiedział.

9.11:

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 procent skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 roku może wyprodukować do 1,3 miliardów dawek substancji. Z tego powodu cieszy się Premier RP Mateusz Morawiecki, który zaznaczył, że Polska będzie miała dostęp do tej szczepionki. Jak zaznaczył szef Rady Ministrów ma być ona dostępna dla wszystkich i szczepienie będzie dobrowolne.

Podczas konferencji Premier przeprosił także Polaków za to, że czasami pojawiały się wpadki: "w gąszczu tych różnych działań, przepisów, obostrzeń, nakazów, zakazów, rygorów na pewno takie błędy się zdarzały."

Służby wojewody podkarpackiego poinformowały, że na 9 listopada zajętych przez osoby chorujące na koronawirusa jest 1345 łóżek. Wolnych pozostało 676 łóżek szpitalnych.

Do dyspozycji lekarzy jest 161 respiratorów. 146 sztuk jest już zajętych. Oznacza to, że pozostało zaledwie 15 respiratorów.

8.11:

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnych będą pełnić służbę w szpitalach. Taki mail trafił do dyrektorów placówek z oddziałami covidowymi.

Dyżur będzie pełniony w systemie 24 godzinnym (24 godziny praca, 48 godzin wolne), w związku z czym dyrektorzy proszeni są o zapewnienie miejsca do odpoczynku z łóżkiem oraz węzłem sanitarnym.

Co mają robić mundurowi? Notować ilość wolnych łóżek covidowych bo wpisywać do aplikacji ministerialnej. Lecznice mogą odmówić takiej pomocy.

Tymczasem w środowisku przedsiębiorców poziom emocji "sięga zenitu". Wiceminister finansów napisał na Twitterze bulwersujące słowa.

- Są branże, które szczególnie odczują skutki koronawirusa. To im dedykujemy działania zaproponowane przez premiera. Wśród rozwiązań jest też możliwość przebranżowienia. Chodzi o to, żeby nowa forma działalności gospodarczej, którą podejmą, dawała możliwość rozwoju i zarabiania.

- napisał na Twitterze Piotr Patkowski.

7.11:

W rządowym rozporządzeniu, inaczej niż w projekcie, sklepy meblowe nie znalazły się w wykazie placówek, które od soboty są czynne w galeriach.

Z tego względu niektóre firmy zajmujące się sprzedażą mebli poinformowały, że ich sklepy stacjonarne od soboty będą tymczasowo zamknięte. Zachęciły klientów do zakupów online lub składania zamówień przez telefon.

6.11:

Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości, wiceszef sejmowej komisji zdrowia pytany co oznacza zapowiadana przez Premiera narodowa kwarantanna mówi dla Tygodnika DoRzeczy: - To po prostu zamknięcie nas w domach.

Polityk wprost mówi, że trzeba tutaj konkretnego nakazu.

Przypominamy jakie zmiany zaczną obowiązywać od 7 listopada w handlu:

Opublikowano projekt rozporządzenia rządu wprowadzającego zakaz działalności części sklepów w centrach handlowych. Wynika z niego, że lista sklepów i placówek usługowych, które będą mogły nadal działać od soboty, 7 listopada, jest dłuższa niż w trakcie wiosennego lockdownu. 

Zakupy zrobimy w sklepach gdzie jest prowadzona sprzedaż:

- żywności
- produktów kosmetycznych
- artykułów toaletowych,
- środków czystości,
- produktów leczniczych
- wyrobów medycznych
- środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
- gazet lub książek,
- mebli lub artykułów budowlanych, lub artykułów remontowych,
- artykułów dla zwierząt domowych,
- usług telekomunikacyjnych,
- części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli,
- paliw.

W galeriach handlowych będą musiały się zatem zamknąć sklepy odzieżowe, obuwnicze, z art. sportowymi, sprzętem RTV i AGD, jubilerzy czy perfumerie.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, zakaz nie będzie dotyczył lokali, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług:

- związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi
- optycznych,
- medycznych,
- bankowych,
- pocztowych,
- ubezpieczeniowych,
- naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek,
- myjni samochodowych,
- ślusarskich,
- szewskich,
- krawieckich,
- pralniczych,
- gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności;

Cały czas dostajemy informacje, że wiele osób na "ostatnią chwilę" zostawiło wizyty w galeriach handlowych i w sklepach, które będą o soboty zamknięte jest tłoczno.

4.11:

Rozpoczęła się konferencja prasowa Premiera RP Mateusza Morawieckiego.


Czytaj także:


Listopad będzie najtrudniejszy w trakcie pandemii.

- Pozostańmy w domach! - apeluje premier Mateusz Morawiecki.

1. Nauczanie zdalne w klasach 1-3 szkół podstawowych, przedłużenie tej formy edukacji w pozostałych typach szkół. Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczamy rownież dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej - 500 zł.

2. Teatry, kina, muzea, galerie - zostają zamknięte!

3. Obiekty hotelarskie tylko dla gości na wyjazdach służbowych.

4. Sklepy w galeriach handlowych zostają zamknięte, poza sklepami spożywczymi, czy też drogeriami. Handel - w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług.

Zmiany zaczną obowiązywać od soboty, 7 listopada, a planowanie zakończenie to 29 listopada.

- Jesteśmy o krok od całkowitego lockdownu! - mówi Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiada rekompensaty dla przedsiębiorców.

Kondycja służby zdrowia: obecnie zdaniem rządu jest 30 procent wolnych łóżek.

Premier zapowiedział, że jeżeli będzie powyżej 50 przypadków na 100 tys. obywateli to będzie wprowadzony lockdown, a jak, 70-75 na 100 tys., to narodowa kwarantanna.

Żłobki i przedszkoli - pracują na dotychczasowych zasadach.

Zasiłki dla rodziców będą przyznawane na takich samych zasadach jak wiosną.

Minister zdrowia zaapelował do ozdrowieńców, aby zgłaszali się do centrów krwiodawstwa. - Leczenie osoczem to teraz nasza podstawowa broń - powiedział.

3.11:

Po spotkaniu opozycji parlamentarnej z Premierem RP Mateuszem Morawieckim pojawiła się informacja na Facebooku Konfederacji, że szykowany jest pełny lockdown.

- Podczas spotkania przedstawicieli opozycji parlamentarnej z premierem Morawieckim Konfederację reprezentowali szef koła Jakub Kulesza oraz posłowie Michał Urbaniak, a także zdalnie Janusz Korwin-Mikke. Według Kuleszy premier Mateusz Morawiecki miał zapowiedzieć w trakcie spotkania ogłoszenie w środę kolejnych obostrzeń, z których najbardziej prawdopodobny jest pełny lockdown.

- napisano.

Z kolei na portalu RMF24.pl pojawiła się informacja o przedłużeniu obostrzeń w gastronomii. Do odwołania restauracje, kawiarnie, bary czy pizzerie będą mogły wyłącznie wydawać dania na wynos lub dowozić je klientom.

Rząd rozważa zamknięcie centrów i galerii handlowych – ustalił money.pl w dwóch źródłach w rządzie.

- Centra i sieci handlowe doskonale wywiązują się ze wszystkich zobowiązań sanitarnych, jakie nałożono na nie w maju. Jednak mimo podjętych środków nadal nie podniosły się po wiosennym lockdownie - frekwencja w centrach handlowych jest średnio o 30 proc. niższa w porównaniu do ubiegłego roku, a obroty najemców o 25 proc. Spółki handlowe przyznają dziś otwarcie, że kolejnego lockdownu po prostu nie przetrwają.

- mówi w rozmowie z money.pl Anna Szmeja, prezes Retail Institute.

Zamknięcie galerii przed okresem Bożego Narodzenia to dla tego biznesu dramat.

2.11:

Każdy kolejny dzień przynosi kiepskie informacje dotyczące rozwoju pandemii koronawirusa. 

Członek Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych prof. Andrzej Horban przyznał na łamach portalu Onet.pl, że zbliżamy się do chwili kiedy okaże się, czy wprowadzony zostanie całkowity lockdown.

- Ten tydzień znowu będzie decydował. Jeżeli się okaże, że te środki zaradcze w tej chwili podjęte, nie zdały egzaminu, nie zdały ze względu na sytuację, to jesteśmy już pół kroczku od zupełnego lockdownu i ten lockdown, to zamknięcie naszej aktywności potrwać musi w tym momencie około miesiąca. Poza tym dochodzimy do granicy wytrzymałości systemu opieki medycznej.

- powiedział.

Prognozy dotyczące wygasania epidemii jasno wskazuję, że koronawirusa musi przejść 50 procent mieszkańców kraju. Profesor zaznacza, że do tej granicy jest jeszcze bardzo daleko.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller zaznacza, że decyzja o lockdownie będzie przede wszystkim uzależniona od stopnia wykorzystania sprzętu dla pacjentów covidowych.

Tymczasem już wiemy, że praca zdalna w placówkach administracji publicznej ma być formalnie realizowana od 3 listopada. Premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział, że taka forma pracy będzie realizowana przez 14 dni z możliwością przedłużenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE