Reklama

Biskup rzeszowski: Pracujesz? Nie obowiązuje Cię dyspensa!

Opublikowano:
Autor:

Biskup rzeszowski: Pracujesz? Nie obowiązuje Cię dyspensa! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku ze stanem epidemii i najnowszymi decyzjami władz państwowych zaostrzającymi reżim sanitarny, 17 października 2020 r. biskup rzeszowski przekazał duszpasterzom i wiernym szczegółowe wytyczne.

Biskup rzeszowski Jan Wątroba poinstruował wiernych odnośnie zasad uczestnictwa w mszach świętych zarówno w niedzielę, jak i święta nakazane. Zgodnie z wytycznymi wszyscy mają obowiązek respektować ograniczenia dotyczące liczby wiernych mogących przebywać w danej świątyni. Chodzi o zachowanie reżimu 1 osoby na 7 mkw.  W przypadku strefy żółtej jest to jedna osoba na 4 mkw.


CZYTAJ TAKŻE:

Co słychać na Podkarpaciu?


Rozbieżność stanowisk

Jan Wątrobą udziela dyspensy od uczestnictwa w nabożeństwach jedynie osobom chorym, starszym i zagrożonym. Osoby zdrowe, które pozostają aktywne zawodowo i wypełniają swoje obowiązki w dni powszednie, co do zasady nie są zwolnione z obowiązku uczestnictwa w nabożeństwach. 

Warto zauważyć, że stanowisko Jana Wątroby różni się od wytycznych wydanych przez metropolię przemyską, która w strefie żółtej i w strefie czerwonej (zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) udzieliła ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach - począwszy od niedzieli 18 października br.

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie.


-czytamy w dekrecie metropolity Adama Szala. 


CZYTAJ TAKŻE: 

Rząd usiądzie do rozmów z branżą fitness. Przedsiębiorcy chcą gigantycznych odszkodowań!


Pozostałe zalecenia biskupa

Kolejne wytyczne mówią o tym, że wierni, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie spełnić obowiązku niedzielnego (np. z powodu zbyt małej liczby miejsc dostępnych w kościele), powinni postarać się uczestniczyć w Eucharystii w dzień powszedni lub przynajmniej poświęcić odpowiednią ilość czasu na adorację eucharystyczną. 

Poza tym przy wykonywaniu posługi liturgicznej lub duszpasterskiej wszyscy duchowni są zobowiązani do przestrzegania rygorów sanitarnych, zaś duszpasterze są zobowiązani do kontynuowania pracy formacyjnej z grupami parafialnymi oraz do prowadzenia katechezy, przygotowującej do sakramentów świętych. W komunikacie czytamy również o odwołaniu spotkań formacyjnych dla księży wyświęconych w latach 2006-2012.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE