Reklama

200-letni bez czarny z Rzeszowa Drzewem Roku 2019

Opublikowano:
Autor:

200-letni bez czarny z Rzeszowa Drzewem Roku 2019 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczny tytuł Drzewa Roku należy do czarnego bzu, który stoi w centrum Rzeszowa. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie życia bez niego. W 2020 roku bez będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

W tegorocznej 9. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył ponad 200- letni bez czarny w Rzeszowie, zgłoszony przez mieszkankę osiedla! Roślina ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta.

Rywalizacja w odbywającym się przez cały czerwiec konkursie Drzewo Roku trwała do ostatniej chwili. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął bez czarny z Rzeszowa, uzyskując 2315 głosów internautów. Drugie miejsce zajęła Lipa Anna w Kliniskach Wielkich w gminie Goleniów w woj. zachodniopomorskim z 1905 głosami. Trzeci na podium stanął Dąb Wolności w Głownie w woj. łódzkim, zdobywając 1400 głosów internautów.

- Niezwykłą wartością tegorocznego zwycięzcy jest to, że krzew, który przyjął formę drzewa, został zgłoszony nie przez instytucję, a osobę prywatną. To dobry znak na przyszłość. Świadomi znaczenia przyrody i drzew obywatele stanowią tę grupę, która może wspomagać ochronę drzew i krajobrazu naszych miast i terenów wiejskich. Gratulacje! - skomentował Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

- Wiadomość o zwycięstwie drzewa bzu czarnego sprawiła mi ogromną radość i wycisnęła łzy szczęścia. Wszystkie drzewa w konkursie są piękne i wyjątkowe, ale wygrywa to, które zbierze wokół siebie najwięcej ludzi. Udało się to skromnemu drzewku bzu czarnego. które jest jednak wyjątkowe i niezwykłe, bo niespotykane w takiej formie i rozmiarze - powiedziała Halina Sikora, która zgłosiła drzewo do konkursu.

Kilka słów o drzewie

Zdobywca tytułu Drzewa Roku 2019 - bez czarny w Rzeszowie ma ponad 200 lat, wysokość ok. 6 m, obwód 125 cm. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Przetrwało ono wiele w swoim życiu – powstania narodowe, dwie wojny, okupację, przemiany społeczne i gospodarcze. W ostatnich latach drzewo przetrwało roboty budowlane prowadzone w jego pobliżu. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

W konkursie brały udział jeszcze inne dwa drzewa z Podkarpacia:

  • Dąb Jagiellon w Rzepniku (gmina Wojaszówka) – 796 głosów
  • Dąb-kapliczka Pustelnik w Bełwinie (gmina Przemyśl) – 378 głosów

Wręczenie nagród odbędzie się 10 października w Warszawie podczas inauguracji 17. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE