reklama

Urzędnicy i pracownicy gastronomii do obowiązkowych szczepień? To nie wszystko!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Urzędnicy i pracownicy gastronomii do obowiązkowych szczepień? To nie wszystko! - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Rada Medyczna zaproponowała premierowi objęcie obowiązkiem szczepień kilku grup zawodowych. Czy to ma być lekarstwo na zbliżającą się czwartą falę pandemii koronawirusa? Przy okazji sprawdzamy co Polacy myślą o obostrzeniach dla osób, które nie chcą przyjąć szczepionki.
reklama

Trwa dyskusja co dalej z akcją szczepień. Jak ustalili dziennikarze radia RMF FM - Rada Medyczna zaproponowała premierowi, aby pracownicy kilku branż zostali objęci obowiązkowymi szczepieniami!

CZYTAJ TAKŻE:

Obowiązkiem szczepień według doradców premiera należy objąć: całą służbę zdrowia. Nie tylko lekarzy czy pielęgniarki, ale również o osoby pracujące na recepcji, o diagnostów, czy techników. Zaszczepić mają się również urzędnicy państwowi i samorządowi. Przynajmniej ci, którzy pracują z interesantami. Kolejna grupa to pracownicy gastronomii, kawiarni, czy restauracji.

Powód? Czwarta fala pandemii koronawirusa, która już wkrótce ma być widoczna.

- W tej chwili jesteśmy w sytuacji, kiedy nie zadajemy sobie już pytania, czy będziemy mieli do czynienia z czwartą falą COVID-19, tylko po prostu, kiedy ona nastąpi i jaka będzie jej intensywność. Wszystkie analizy, którymi dysponujemy, wskazują, że ta fala będzie się rozpędzała.

- mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak sugeruje szef resortu zdrowia pierwsze obostrzenia mogą pojawić się już w połowie sierpnia, gdyż według ekspertów kulminacja czwartej fali rozgości się jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Możliwe obostrzenia według wielu relacji mają uderzyć przede wszystkim w osoby, które nie są zaszczepione.

- Naszym zdaniem po prostu trzeba to mówić jasno i wyraźnie, pokazując ewidentną korzyść. Ten kto się zaszczepił i zaszczepi, nie będzie podlegał restrykcjom w trakcie ewentualnych kolejnych fal zakażeń.

- mówi prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej na łamach portalu rmf24.pl.

POLACY O OBOSTRZENIACH I SZCZEPIONKACH

United Surveys, na zlecenie Wirtualnej Polski, zapytał grupę tysiąca Polaków o to, jak oceniają pomysł wprowadzenia ograniczeń w społecznym funkcjonowaniu niezaszczepionych osób. Respondenci, którzy wzięli udział w badaniu, na pytanie "Czy w Polsce osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19 powinny mieć zakaz wstępu do restauracji i kawiarni?", w 40 proc. odpowiedzieli, że istnieje potrzeba wprowadzenia takiego rozwiązania. 54,6 proc. pytanych nie widzi potrzeby dzielenia klientów gastronomii pod względem przyjęcia szczepionki. 5,4 proc. ankietowanych nie umiało wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

Podobne pytanie dotyczyło zakazu wstępu do centrów handlowych. 58,6 proc. z respondentów uważa taki zakaz za zbędny. 34,1 proc. nie wyraziło chęci mijania się w korytarzach galerii z osobami niezaszczepionymi. 7,3 proc. uczestników badania nie określiło swojego zdania w tej kwestii.

Kolejne pytanie, które pojawiło się w badaniu United Surveys, wykazało znacznie większe różnice w poglądach jego uczestników. Tym razem zostali poproszeni o wskazanie, czy niezaszczepieni Polacy powinni mieć zakaz wstępu do placówek medycznych. Jedynie 20,8 proc. pytanych odpowiedziało twierdząco. 76,3 proc. uważałoby takie restrykcje za nieakceptowalne. 2,9 proc. ankietowanych wstrzymało się od odpowiedzi.

61,7 proc. badanych nie poparłoby zakazu podróżowania środkami komunikacji publicznej bez stosownych zaświadczeń o przyjęciu szczepionki. 30,2 proc. respondentów wyraziłoby aprobatę wobec takiego podziału. 8,1 proc. osób biorących udział w ankiecie, nie umiało wskazać konkretnej odpowiedzi.

Osoby niezaszczepione nie byłyby mile widziane parkach rozrywki przez 36,6 proc. respondentów. 56,7 proc. z nich nie oczekiwałoby wprowadzenia zakazu korzystania dla osób bez paszportu covidowego. 6,7 proc. pytanych nie ma zdania.

Badani odpowiedzieli też, czy istnieje ogólna potrzeba wprowadzenia jakichkolwiek ograniczeń dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciwwirusowego. 53,7 proc. uczestników sondażu odpowiedziało, że powinno się stosować restrykcje wobec nieszczepionych Polaków. 41 proc. pytanych nie widzi takiej potrzeby. 4,4 proc. respondentów nie wskazało żadnej z powyższych odpowiedzi.

Sondaż został przeprowadzony drogą telefoniczną 24 lipca.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama