reklama

Po majówce czeka nas luzowanie obostrzeń. Kto może liczyć na "odmrażanie"?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Po majówce czeka nas luzowanie obostrzeń. Kto może liczyć na "odmrażanie"? - Zdjęcie główne

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Jeszcze przed majówką odbędzie się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której rząd przedstawi plan luzowania obostrzeń na kolejny miesiąc. Kto może liczyć na "odmrożenie, kiedy kolejni uczniowie wrócą do szkolnych ław?
reklama

Od 26 kwietnia mamy w Polsce regionalizację obostrzeń sanitarnych. To pierwszy krok w kierunku "odmrażania" gospodarki. Jakie będą kolejne?

CZYTAJ TAKŻE:

Minister zdrowia Adam Niedzielski ma przedstawić plan luzowania kolejnych obostrzeń sanitarnych. Według wcześniejszych zapowiedzi przygotowane zostały protokoły bezpieczeństwa dla poszczególnych branż. Wiadomo, że minister rozwoju i wicepremier Jarosław Gowin namawia do jak najszybszego odblokowania całej gastronomii, a także innych poszkodowanych przez lockdown branż (turystyka, hotele, eventy, fitness). Wszystko nadal ma odbywać się w reżimie sanitarnym. W pierwszej kolejności mają zostać udostępnione: ogródki na świeżym powietrzu, hotele (50 proc. obłożenia miejsc) oraz handel i to być może już od 4 maja. Przedstawiciele Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług zakładają przywrócenie handlu w pełnym wymiarze od 4 maja.

Z kolei w "Super Experssie" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk powiedziała, że rząd ma gotowe różne plany "odmrażania" gospodarki.

- Jesteśmy przygotowani zarówno na wariant ogólnokrajowy, jak i na regionalizację obostrzeń.

- mówi Olga Semeniuk.

Dla rządu priorytetem jest edukacja i stopniowy powrót do szkolnych ław uczniów z kolejnych klas i szkół. Wszystko wskazuje również na to, że w maju będzie możliwe organizowanie uroczystości - z limitem osób (nieoficjalnie mówi się o 25 osobach).

Obostrzenia:

  • regionalizacja obostrzeń: śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie i wielkopolskie - utrzymanie dotychczasowych obostrzeń

Pozostałe województwa:

  • nauka hybrydowa uczniów z klas I-III szkół podstawowych - pozostałe województwa;
  • wznowienie działalności branży beauty i salonów fryzjerskich - pozostałe województwa;

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Przedłużone zostały dotychczasowe obostrzenia – dotyczą one zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań. Ale także 5 województw (woj. śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie i wielkopolskie), w których obostrzenia nie są luzowane. Hotele pozostają zamknięte do 3 maja.

W województwach śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim wciąż pozostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny 

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Edukacja 

Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia uczą się w systemie hybrydowym.

Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

Matury w tym roku będą odbywać się od 4 do 20 maja, a egzamin ósmoklasisty - od 25 do 27 maja. Organizacja egzaminów nie jest zagrożona!

Kultura 

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

ZOBACZ TAKŻE:

Hotele

Pozostają zamknięte do 3 maja.

Wyjątkiem są hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Sport

Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostają: siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama