Reklama

OFICJALNIE: Rozpoczyna się luzowanie obostrzeń! Jest decyzja o REGIONALIZACJI lockdownu! [GRAFIKA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. lelum.pl

OFICJALNIE: Rozpoczyna się luzowanie obostrzeń! Jest decyzja o REGIONALIZACJI lockdownu! [GRAFIKA] - Zdjęcie główne

Minister zdrowia Adam Niedzielski | foto Fot. lelum.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował najnowsze obostrzenia sanitarne. Jak będzie wyglądała majówka? Co z maturami, edukacją najmłodszych oraz działalnością niektórych branż?

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał informacje jak mają wyglądać najbliższe dni pod względem obostrzeń sanitarnych. - Trend spadkowy zakażeń jest podtrzymany. Apogeum trzeciej fali mamy za sobą - powiedział minister zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE:

W ubiegłym tygodniu szef resortu zapowiadał, że luzowanie obostrzeń wiąże się z liczbą zakażeń poniżej 30 na 100 tysięcy mieszkańców. Najniższy wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest obecnie w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i podkarpackim, gdzie wynosi około 25. Średnia dla całego kraju to 39. Najgorsza sytuacja jest w województwach śląskim i dolnośląskim, gdzie notuje się około 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Na konferencji prasowej podkreślił, że spada średnia liczba potwierdzonych zakażeń.

Jakie zmiany będą obowiązywać od 26 kwietnia:

  • regionalizacja obostrzeń: śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie i wielkopolskie - utrzymanie dotychczasowych obostrzeń

Pozostałe województwa:

  • nauka hybrydowa uczniów z klas I-III szkół podstawowych - pozostałe województwa;
  • wznowienie działalności branży beauty i salonów fryzjerskich - pozostałe województwa;

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Przedłużone zostają dotychczasowe obostrzenia – dotyczą one zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań. Ale także 5 województw (woj. śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie i wielkopolskie), w których obostrzenia nie są luzowane. Hotele pozostają zamknięte do 3 maja.

W województwach śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim wciąż pozostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny 

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Edukacja 

Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.

Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

Kultura 

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

ZOBACZ TAKŻE:

Hotele

Pozostają zamknięte do 3 maja.

Wyjątkiem są hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Sport

Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostają: siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Te obostrzenia mają obowiązywać do 2 maja.

Rząd przygotowuje także pełne rekomendacje dotyczące uroczystości weselnych. 28 kwietnia minister zdrowia ma przedstawić plan luzowania obostrzeń w kolejnych dniach maja. 

Egzaminy maturalne oraz ośmioklasistów odbędą się bez żadnych zmian. Nie będzie żadnego testowania maturzystów na COVID-19! Matury w tym roku będą odbywać się od 4 do 20 maja, a egzamin ósmoklasisty - od 25 do 27 maja.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy