Reklama

Pięć milionów złotych kary dla doktora Włodzimierza Bodnara z Przemyśla? Wkrótce decyzja Rzecznika Praw Pacjenta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Pięć milionów złotych kary dla doktora Włodzimierza Bodnara z Przemyśla? Wkrótce decyzja Rzecznika Praw Pacjenta - Zdjęcie główne

Doktorowi Włodzimierzowi Bodnarowi z Przemyśla grozi grzywna nawet 5 milionów złotych | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Bezwzględny zakaz stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19 oraz kara finansowa nawet do pięciu milionów złotych grozi lekarzowi Włodzimierzowi Bodnarowi z Przemyśla. Medyk zasłynął ze skutecznego używania leku, stosowanego głównie w neurologii i psychiatrii do leczenia objawów COVID-19.

Stosowanie amantadyny w leczeniu COVID-19 zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta jest zbiorowym naruszeniem praw pacjenta. Wobec czego z urzędu zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające wobec przychodni Optima w Przemyślu, kierowanej przez doktora Włodzimierza Bodnara.

Zagrożenie bezpieczeństwa pacjentów

Rzecznik Praw Pacjenta widzi w niedopuszczonym do leczenia COVID-19 leku liczne zagrożenia, wskazując na brak badań klinicznych, ale także na  stosowanie produktu Viregyt K wobec pacjentów, w tym dzieci, bez pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, często przepisywanego na telefon, bez zbadania pacjenta - informuje portal cowmedycynie.pl

- Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Narodowego Funduszu Zdrowia o dane dzieci, którym podawano lek, a także o dane pacjentów, którzy mieli mieć podawany lek bez potwierdzenia zakażenia koronawirusem - informują urzędnicy.

Ponadto rzecznik wystąpił do przychodni Optima w Przemyślu, z prośbą o przekazanie wyjaśnień co do kwestii formalnych, związanych z leczeniem pacjentów.

- Czy pacjenci są informowani, że stosowanie produktu Viregyt K w przebiegu COVID-19 nie jest wskazane w Charakterystyce Produktu Leczniczego; czy ordynuje się lek dzieciom;  dlaczego lek był ordynowany pacjentom, którzy otrzymali negatywny wynik testu na koronawirusa oraz tym, którzy w ogóle nie mieli wykonanego testu

- czytamy w piśmie skierowanym do prowadzącego przychodnie Włodzimierza Bodnara. 

Ponadto Rzecznik Praw Pacjenta skierował zapytania do konsultantów krajowych z dziedziny medycyny rodzinnej oraz chorób zakaźnych, tj. odpowiednio dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas oraz prof. Andrzeja Horbana, o opinię, czy leczenie amantadyną choroby COVID-19 jest zgodne z aktualną wiedzą medyczną.

- Z odpowiedzi przesłanych przez konsultantów wynika, że lek Vigeryt K nie jest zalecany w przebiegu Covid-19, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, leczenie choroby COVID-19 tym lekiem nie jest też zgodne z aktualną wiedzą medyczną - informuje urząd Rzecznika Praw Pacjenta. 

Włodzimierz Bodnar: to przykład szkalowania mnie w oczach moich pacjentów

Włodzimierza Bodnara bronią między innymi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i radny sejmiku województwa podkarpackiego Jacek Kotula.

- Uważam, że karanie doktora Bodnara jest nieuczciwe i niesłuszne. Doktor ten raczej powinien dostać medal za to, że zawsze, od początku pandemii, pomaga pacjentom - mówi Marcin Warchoł. - Nie ma podstaw, aby wszczynać postępowanie wobec doktora Bodnara - dodaje wiceminister.
 - Rozkręca się machinę proceduralną wymierzoną w lekarza, który leczy, a tymczasem przymyka się oko na powtarzające się wszędzie przypadki braku dostępu do usługi lekarskiej. Każdy obywatel ma prawo do leczenia. Nie jest tajemnicą, że to prawo w ostatnim czasie było wielokrotnie łamane. Uważam, że nie można zaakceptować takich przypadków, a jednocześnie uporczywie ścigać lekarza, który zdecydował się pomagać chorym. Nie ma na to mojej zgody!
- uzasadniał Warchoł na łamach Naszego Dziennika.
 
 
- Czekam na opamiętanie. W przeciwnym razie nie mam wątpliwości, że nasze negatywne nastroje znajdą odbicie przy urnach wyborczych. Pokażemy wtedy rządowi czerwoną kartkę - zapowiada w Naszym Dzienniku radny Jacek Kotula.
 
- Grozi nam bezwzględny zakaz stosowania amantadyny oraz grzywna w wysokości 5 mln zł. Jest to kara za to, że odważyłem się leczyć ludzi. Stosowałem i nadal stosuję lek bezpieczny i skuteczny mimo fali nagonki na moją osobę. Całą tę sprawę odbieram też jako przykład szkalowania mnie w oczach moich pacjentów – wskazuje w rozmowie z Naszym Dziennikiem doktor Włodzimierz Bodnar.

Na co zatem amantadyna? 

Chlorowodorek amantadyny to stosunkowo stary (z lat sześćdziesiątych) preparat leczniczy, organiczny związek chemiczny z grupy amin. W Polsce używany jest sporadycznie w leczeniu grypy typu A i  jako lek pomocniczy w leczeniu choroby Parkinsona oraz w stwardnieniu rozsianym. Amantadyna ma wiele działań ubocznych, takich jak zaburzenia nerwowo-mięśniowe czy objawy psychotyczne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy