Reklama

Nowa mutacja koronawirusa w Polsce? Wirusolog: podkarpacki wariant jest możliwy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Nowa mutacja koronawirusa w Polsce? Wirusolog: podkarpacki wariant jest możliwy - Zdjęcie główne

Wirusolog ostrzega: podkarpacki wariant koronawirusa jest możliwy | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 W Polsce bez wątpienia mamy nowy wariant koronawirusa - podkarpacki, uważa wirusolog Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu doktor Paweł Zmora. Zdaniem naukowca, rząd nie radzi sobie z czwartą falą, co sprzyja rozwojowi i mutacjom nowych wersji patogenu.

Czwarta fala nabiera rozpędu, a zdaniem doktora Pawła Zmory brak ostrzejszych restrykcji i obostrzeń sprawia, że nie ma już praktycznie żadnych szans na wyhamowanie rosnącej liczby zakażeń. 

– Nie kontrolujemy czwartej fali od dwóch-trzech tygodni, od momentu, w którym poziom pozytywnych wyników testów na obecność SARS-CoV-2 przekroczył próg 5 proc. WHO i towarzystwa epidemiologiczne wskazują, że w momencie przekroczenia pięcioprocentowego progu pozytywnych wyników przeprowadzanych testów tracimy kontrolę nad pandemią, a wirus rozprzestrzenia się gwałtownie – powiedział doktor Zmora w Onecie. 

– Sądzę, że od dawna mamy swoją własną, polską wersję koronawirusa, a właściwie to wiele polskich wariantów genetycznych
– uważa wirusolog.
 
- Wariant "podkarpacki" może się zdarzyć. Wystarczy tylko splot różnych okoliczności i trochę szczęścia dla danego wariantu, żeby z wariantu "podkarpackiego" stać się wariantem ogólnoświatowym - ostrzega naukowiec Paweł Zmora z Polskiej Akademii Nauk.
- Sądzę, że od dawna mamy swoją własną, polską wersję koronawirusa, a właściwie to wiele polskich wariantów genetycznych (...) dlatego że te warianty powstają stosunkowo niezależenie od siebie. Nie wszystkie warianty mają zdolność do tego, aby stać się dominującym w populacji
- zaznacza wirusolog.  
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy