Reklama

Piąta fala COVID-19 na Podkarpaciu. Dramatyczne przyrosty nowych zakażeń, 22 przypadki Omikrona oraz darmowe maseczki dla mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PUW Rzeszów

Piąta fala COVID-19 na Podkarpaciu. Dramatyczne przyrosty nowych zakażeń, 22 przypadki Omikrona oraz darmowe maseczki dla mieszkańców - Zdjęcie główne

foto PUW Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Na Podkarpaciu dramatycznie wzrastają liczby nowych zakażeń koronawirusem oraz hospitalizacji. Jak przekazały dziś służby wojewody, tydzień do tygodnia przyrosty wynoszą 100 procent. Wojewoda Ewa Leniart podejmuje walkę z piątą falą koronawirusa w regionie.

Dramatyczne przyrosty zakażonych na Podkarpaciu!

Niestety nasz region jest jednym z kilku w Polsce, gdzie piąta fala przybiera na sile. Tydzień do tygodnia na Podkarpaciu notuje się przyrosty zakażeń o 100 procent. W piątek (21 stycznia) najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w Rzeszowie - 452 oraz w powiatach rzeszowskim - 320 i przeworskim - 138. 

O dramatycznej sytuacji epidemiologicznej mówiła w piątek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dr Adam Sidor - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. 

Wojewoda Ewa Leniart: jesteśmy przygotowani na piątą falę. Sytuacja jest dramatyczna

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zapewniła w piątek, że Podkarpacie jest przygotowane na piątą falę koronawirusa. 

- W dziewięciu szpitalach, za kwotę 2 milionów 700 tysięcy złotych przeprowadziliśmy modernizacje instalacji tlenowych

- mówiła Leniart. 

Jak szacują służby wojewody dobowe zużycie tlenu na Podkarpaciu dla pacjentów z COVID-19 wynosi ponad 22 tony na dobę.

- Aby zapewnić płynność w dostawie tlenu, zostały uruchomione banki tlenu. Do dyspozycji mamy 900 napełnionych butli z tlenem i przy pomocy straży pożarnej, jak również żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej dysponujemy butle do podmiotu składającego zapotrzebowanie - przekazała wojewoda. 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa personelu medycznego w szpitalach covidowych nieustannie trwają dostawy środków ochrony osobistej z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. 

Darmowe maseczki dla mieszkańców Podkarpacia

- Dla mieszkańców Podkarpacia przygotowaliśmy 13 milionów darmowych maseczek. 2 miliony są to maseczki typu ffp2 - powiedziała Ewa Leniart. - To średnio 5 maseczek na jedną osobę - dodawała.

Wojewoda podkarpacki zwróciła się już do władz samorządowych z regionu o pomoc w dystrybucji darmowych maseczek.

Rekord dobowej liczby zakażeń na Podkarpaciu i 22 przypadki Omikrona

Adam Sidor - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie potwierdził, że w wyniku selekcji pobieranych próbek na obecność koronawirusa na Podkarpaciu wykryto już 22 przypadki wariantu omikron. 

- W piątek odnotowaliśmy rekord dobowej liczby zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Do tej pory najwięcej takich zakażeń było podczas drugiej fali - 1927

- poinformował Adam Sidor. 

Na COVID-19 chorują dzieci. Ponad 1300 szkół na nauce zdalnej lub hybrydowej

Dramatycznie rośnie liczba dzieci chorych na COVID-19. W tej chwili 60 najmłodszych pacjentów wymaga hospitalizacji.

- Tę piątą falę musimy nieco inaczej interpretować ze względu na omikrona, ale także przez pryzmat funkcjonujących szkół - mówił Sidor. 

Jak przekazał Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie, 1300 szkół w regionie pobiera naukę w sposób zdalny lub hybrydowy - to o 400 więcej niż w szczycie czwartej fali.

Na kwarantannie przebywa obecnie ponad 48 tysięcy mieszkańców Podkarpacia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy