Reklama

Premier RP Mateusz Morawiecki: "Piąta fala stała się faktem". Zmiany w walce z COVID-19 [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Kraju Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili zmiany w przepisach, które zostają wprowadzone w związku z uderzeniem piątej fali zakażeń koronawirusem.

21 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach Covid-19. Odnotowano 36665 nowych zachorowań.

- Piąta fala stała się faktem, ale różni się od poprzednich. Omikron jest bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze mutacje. Nie chcę spekulować, ile będzie zakażeń, ale pewne jest, że będzie ich bardzo dużo. To ma być ostatnia faza w walce z koronawirusem, uważają specjaliści - rozpoczął premier Mateusz Morawiecki.

Oto zmiany w walce z koronawirusem proponowane przez rząd:

  • Skrócony okres przebywania na kwarantannie do 7 dni.
  • Każdy obywatel powyżej 60 roku życia, która ma COVID-19, będzie mógł w 48 godzin być zbadany w domu przez lekarza pierwszego kontaktu - to ważne zwłaszcza dla seniorów
  • Od 27 stycznia darmowe testy na COVID-19
  • Zalecenie pracy zdalnej, hybrydowej dla administracji państwowej, samorządowej oraz dla przedsiębiorców
 

- Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Każdego kolejnego dnia smutne rekordy. Od trzech dni widzimy, że liczba dziennych infekcji utrzymuje się powyżej 30 tysięcy. Zakażeń z dzisiaj, które ogłosimy jutro, może być nawet ponad 40 tysięcy. 60-70 tysięcy zakażeń tego się spodziewamy, ale w tym szczycie może być nawet 140 tysięcy zakażeń. Musimy przygotować infrastrukturę szpitalną na taki skok zakażeń, którego wcześniej w Polsce nie było. Spodziewamy się go w lutym.

- mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wiadomo, że darmowe testy mają prowadzone w aptekach, gdzie teraz działają punkty szczepień.

- Spodziewamy się szybszego przebiegu zachorowania. Dlatego skracamy kwarantannę do 7 dni - dodaje Niedzielski. Szczegóły na slajdach w galerii zdjęć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy