Reklama

Dr Paweł Grzesiowski: - To źle, że upowszechniono leczenie amantadyną przed badaniami klinicznymi. To grzech!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. termedia.pl

Dr Paweł Grzesiowski: - To źle, że upowszechniono leczenie amantadyną przed badaniami klinicznymi. To grzech! - Zdjęcie główne

Dr Paweł Grzesiowski | foto Fot. termedia.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski zabrał głos na temat leczenia COVID-19 amantadyną. - To jest absolutnie niewybaczalny grzech. Jeżeli ktoś ma pomysł na jakieś odkrywcze leczenie, powinien przeprowadzić takie badania i upublicznić - mówił na antenie TV Republika.

Kolejna batalia o stosowanie amantadyny w leczeniu COVID-19. Jako jeden z pierwszych w Polsce zaczął stosować ten specyfik dr Włodzimierz Bodnar - pulmonolog z Przemyśla. Jak sam przyznał u wielu pacjentów już po 48 godzinach była wyraźna poprawa stanu zdrowia. Cały czas jest wielu sceptyków takie terapii.

CZYTAJ TAKŻE:

We wtorek na antenie TV Republika o amantadynę pytano dr Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Stało się bardzo źle, że pomysł na leczenie amantadyną został upowszechniony, zanim przeprowadzono badania kliniczne. To jest absolutnie niewybaczalny grzech. Jeżeli ktoś ma pomysł na jakieś odkrywcze leczenie, powinien przeprowadzić takie badania i upublicznić. Mamy w historii medycyny mnóstwo sytuacji, gdy jakiś lek wydawał się skuteczny, a potem okazywało się w badaniach, że jest odwrotnie. Nie wypowiem się na temat amantadyny, ponieważ nie mam żadnych dowodów na to, że ona działa, jak również nie mam dowodów, że nie działa.

- wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski.

Ekspert ma wiele obaw.

- Byłoby to o tyle nieszkodliwe, gdyby ten lek nie był toksyczny, gdyby nie miał działań niepożądanych. Pamiętajmy, że to lek silnie działający również na układ nerwowy i może dawać poważne objawy niepożądane. Moim zdaniem nie powinniśmy zalecać leku, na którego temat nie mamy pełnej wiedzy.

- kończy.

W ostatnim czasie minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że pierwsze wyniki badań klinicznych nad amantadyną powinny być znane w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy