Reklama

Czas zdjąć maseczki! Zobacz wszystkie zmiany obowiązujące od północy

Opublikowano:
Autor:

Czas zdjąć maseczki! Zobacz wszystkie zmiany obowiązujące od północy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Od 15 maja wkroczyliśmy w kolejny etap "odmrażania" gospodarki. Zobacz jakie są teraz wytyczne dotyczące zasłaniania ust i nosa, działalności hoteli, gastronomii oraz sportu.

Od 15 maja nie ma już obowiązkowego noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jeden warunek jest taki: nie musimy zakładać maseczki na zewnątrz, jeśli możemy utrzymać dystans 1,5 metra od innej osoby. Zobacz jak wygląda kolejna faza luzowania obostrzeń.

CZYTAJ TAKŻE:

Nadal należy zakrywać usta i nos w: środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej. Zakrywać usta należy także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie, w trakcie sprawowania kultu religijnego.

Maseczek nie muszą nosić kierujący motocyklem, którzy używają kasków ochronnych i osoby przewożone, kierujący środkiem transportu publicznego. Dzieci są nadal z tego obowiązku zwolnienie do ukończenia 5. roku życia. Zdający egzaminy ósmoklasisty, maturalne, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub zawodowe, jak również osoby przeprowadzające je również nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania odległość pomiędzy poszczególnymi osobami co najmniej 1,5 m. Nakazu zakrywania ust i nosa nie stosuje się również podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ - OD 15 MAJA

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne:

  • działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik
 

Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:

  • limit do 25 osób
  • w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)
 

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:

  • nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
  • nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
  • ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy
 

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu

  • maks. 50-procentowe obłożenie
 

Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu:

  • max 25 proc. publiczności
 

CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy