reklama

Badania kliniczne nad amantadyną. Kiedy poznamy wyniki pracy naukowców?

Opublikowano:
Autor:

Badania kliniczne nad amantadyną. Kiedy poznamy wyniki pracy naukowców? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Trwa poszukiwanie leku na COVID-19. Dowiedzieliśmy się, że badania kliniczne nad amantadyną są wciąż kontynuowane. Pojawiła się szansa na przyspieszenie całego procesu, bo polscy naukowcy znaleźli się w składzie międzynarodowego konsorcjum. - Jest to szansa na opracowanie skutecznej terapii przeciwko infekcji SARS-CoV-2 - powiedział szef Katedry i Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie profesor Konrad Rejdak.
reklama

Czym jest amantadyna? To lek, który był już szeroko używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym. Badania kliniczne, które rozpoczęły się na początku kwietnia w siedmiu ogólnopolskich ośrodkach sprawdzą czy lek może być on przydatny w leczeniu choroby COVID-19. Warto zaznaczyć, że jako jeden z pierwszych taką terapię wśród pacjentów z koronawirusem prowadził przemyski pulmonolog Włodzimierz Bodnar.

CZYTAJ TAKŻE:

Konsorcjum tworzą niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka oraz uniwersytety w Kopenhadze, Barcelonie, Atenach, Aarhus i Leuven. Grupa ta złożyła projekt naukowy w europejskim konkursie Horyzont 2021. Udziałem lubelskich specjalistów będzie badanie kliniczne w leczeniu amantadyną pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 realizowane w Szpitalu Klinicznym nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z partnerskimi ośrodkami klinicznymi z Warszawy, Grudziądza, Wyszkowa i Rzeszowa (Uniwersytet Rzeszów, Kliniczny Szpital Wojewódzki numer 2 w Rzeszowie). Plusem takiego rozwiązania jest rozszerzenie zakresu badań na większy obszar Europy.

Kiedy poznamy pierwsze wyniki badań klinicznych? Minister zdrowia Adam Niedzielski na początku maja mówił, że w ciągu dwóch tygodni powinien otrzymać pierwsze wnioski. Stan faktyczny badań raczej na to nie wskazuje.

- Dotychczas w naszych badaniach wzięło w nim udział kilkudziesięciu pacjentów, a grupa docelowa to 200 osób.

- wyjaśnia Rejdak.

Warto zaznaczyć, że za sprawą drugiego ośrodka badawczego, znajdującego się w Katowicach, skuteczność amantadyny jest sprawdzana w sanockim szpitalu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama