Reklama

Afera ze szczepionkami: Medyk wyjaśnia, a posłowie opozycji biją na alarm!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Platforma News

Afera ze szczepionkami: Medyk wyjaśnia, a posłowie opozycji biją na alarm! - Zdjęcie główne

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba | foto Platforma News

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Centrum Medyczne Medyk z Rzeszowa wyjaśnia jak praktycznie wygląda system szczepienia przeciw COVID-19 na Podkarpaciu. Posłowie Koalicji Obywatelskiej nadal uważają, że dynamika szczepień w stolicy województwa podkarpackiego ma związek z wyborami samorządowymi.

Afera szczepionkowa w Rzeszowie i jej kolejny akt. Tym razem całą sytuację próbuje wyjaśnić Centrum Medyczne Medyk z Rzeszowa. Posłowie Koalicji Obywatelskiej nadal uważają, że Prawo i Sprawiedliwość "gra w Rzeszowie szczepionkami", bo zbliżają się wybory samorządowe.

CZYTAJ TAKŻE:

Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie opublikowało wyjaśnienie całej sytuacji.

- Sami obsługujemy 105 naszych Punktów Szczepień, bez ryzyka błędu, zgodnie z potrzebami naszych pacjentów. Naszym celem jest brak utylizacji – dzięki wprowadzonym zasadom nie zmarnowaliśmy żadnej dawki. Bardzo skrupulatnie, co do kropli, wykorzystujemy każdą fiolkę. Centrum Medyczne Medyk to obecnie 1000 pracowników, którzy przeszli szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie szczepień. Dodatkowo przeszkoliliśmy 150 farmaceutów. Mamy sprawne zespoły szczepienne, realizujące szczepienia stacjonarne i wyjazdowe. Te szczepienia w poszczególnych gminach oraz wyjazdowe w domach na terenie województwa system zalicza nam na Rzeszów, co sztucznie stawia Rzeszów jako miasto najwyżej w statystyce. Faktyczne zaszczepienie rzeszowian pierwszą dawką jest około 30-40 procent populacji. Kilka tygodni temu Podkarpacie było na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem liczby szczepień wykonanych na województwo. Podjęliśmy ambitny cel, by nadrobić zaległości wojewódzkie w obliczu ogromnej potrzeby społecznej. Obecnie mamy 17 procent wyszczepialności i tylko 5 województw ma gorszą pozycję, a chcemy mieć odporność populacyjną chociaż przeciętną.

- pisze doktor Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie.

Dodatkowo Medyk zwraca uwagę na to, że na Podkarpaciu funkcjonuje kilkadziesiąt gmin, w których nikt nie chciał szczepić. Powstały zespoły wyjazdowe do każdej gminy.

ŚWIĄTECZNE ZAMIESZANIE

Dyrekcja wyjaśniła również jak wyglądało szczepienie w czasie świąt.

- W Wielki Piątek otrzymaliśmy, zamówione wcześniej szczepionki – 2000 dawek preparatu Pfizer. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę kilkadziesiąt osób, w tym dyrektorzy, pracowali od 6 do 22. Szczepiliśmy w kilku miejscowościach Podkarpacia. Wszędzie tam szczepienia odbywały się zgodnie z prawem i kolejnością Narodowego Programu Szczepień. Szczepiliśmy nie tylko osoby 60+, ale także młodszych – przedstawicieli grupy 0, 1b oraz 1c. Byli to m. In. nauczyciele, studenci medycyny, medycy, strażacy, pracownicy wiezień, służby granicznej, policjanci i wojskowi. W kolejce stali więc też młodzi, ale uprawnieni. Był porządek. W Rzeszowie na ulicy Rejtana  zaszczepiliśmy w sobotę około 4080 osób. Większość z nich była zarejestrowana. Oferowaliśmy też możliwość szczepienia bez rejestracji – zgodnie z wystawionymi skierowaniami. Wszystko w zgodzie z prawem, procedurami i sekwencją Narodowego Programu Szczepień.

- mówi Stanisław Mazur.

Były prowadzone także zapisy na piątek i sobotę dla osób 55+, po to aby szczepionka nie została zmarnowana.

- Nie rozumiemy spotykających nas insynuacji. Podkreślamy raz jeszcze – do zaszczepienia się nie była konieczna rejestracja, ale konieczne było uzyskanie skierowania. Jeżeli wśród zaszczepionych osób znalazły się osoby poniżej 60 roku życia, a nieuprawnione jednocześnie na innej podstawie, wynikało to wyłącznie z troski o wykorzystanie wszystkich rozmrożonych szczepionek i niedopuszczenia do ewentualnej utylizacji.

- dodaje szef Medyka.

CO NA TO POLITYCY?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński zwracają uwagę na fakt: czy szczepionki nie są elementem kampanii wyborczej w Rzeszowie? Padają pytania: Czy nie było szczepień osób bez rejestracji? Dlaczego to Rzeszów i Centrum Medyczne Medyk ma prowadzić badania kliniczne szczepionek Johnson&Johnson?

- Mówimy o najbezpieczniejszej szczepionce, bo jedna dawka wystarcza. Które więc miasta wybrano do badań klinicznych nad J&J decyzją rządu? Wybrano do badań oczywiście Rzeszów. Nie Warszawę, nie Kraków, ale Rzeszów.

- mówi poseł Szczerba.

PUNKTY W CAŁYM REGIONIE

Medyk nie przejmując się polityczną burzą szykuje się do dużej akcji szczepień populacyjnych w regionie.

- Otrzymaliśmy 45 tysięcy dawek preparatu Pfizer, którymi szczepić będziemy w przyszłych tygodniach w 33 dużych zakładach pracy, którymi opiekujemy się w zakresie medycyny pracy. W najbliższym tygodniu uruchamiamy wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa szczepienie w hali na Podpromiu, co da nam nowe, ogromne  możliwości, w tym obsługę metodą DriveThru. Uruchomiliśmy kilkanaście populacyjnych punktów szczepień: w Łańcucie, Leżajsku, Przeworsku, Jarosławiu, Przemyślu, Ustrzykach, Krośnie, Sanoku, Dębicy, Kolbuszowej, Mielcu, Tarnobrzegu. Szczepimy tak, aby uodpornić jak najszybciej naszych pacjentów.

- mówi doktor Stanisław Mazur.

Do sprawy będziemy wracać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy