Reklama

W Tokio medale sportowcy powieszą sobie sami. Wiemy jakie są nagrody finansowe dla medalistów [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kierunek Tokio

W Tokio medale sportowcy powieszą sobie sami. Wiemy jakie są nagrody finansowe dla medalistów [WIDEO] - Zdjęcie główne

O takie medale powalczą nasi sportowcy. | foto Kierunek Tokio

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Na igrzyskach w Tokio sportowcy sami będą sobie zawieszać na szyi medale - potwierdził przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach. Zobaczcie jak wygląda marzenie tysięcy atletów na całym globie. Na jakie nagrody finansowe mogą liczyć Polacy?

Medale w Tokio są piękne, symboliczne i… wykonane z kruszców pozyskanych z recyclingu. Aby pozyskać metale na produkcję 339 kompletów medali (plus pula zapasowa na okoliczność nietypowych rozwiązań, typu remisy – wyniki ex aequo), czyli w sumie 5000 sztuk, zbierano m.in. niepotrzebne telefony komórkowe. Udało się ich zgromadzić 78985 ton! Zbiórka zakończyła się 31 marca. Dzięki niej można było wykorzystać 30,3 kg złota, 4,100 kg srebra i 2,700 kg brązu. 

CZYTAJ TAKŻE:

Tak wygląda marzenie wielu sportowców na całym globie.

 

W porównaniu z wcześniejszymi imprezami podczas ceremonii medalowych będzie ogromna różnica. Medale będą wieszać sobie na szyi sami sportowcy. Przewodniczący MKOl Thomas Bach dodał, że ta zmiana była dość długo rozważana, a o jej wprowadzeniu zadecydowały wyłącznie względy bezpieczeństwa.

PIENIĄDZE ZA MEDAL

Według przyjętego przez Polskiego Komitetu Olimpijskiego regulaminu pieniądze będą takie same jak podczas poprzednich igrzysk. Każdy polski sportowiec za zdobycie złotego medalu otrzyma 120 000 złotych. Osoba, która przywiezie do domu srebrny krążek, otrzyma 80 000 złotych, a brąz wyceniany jest przez PKOl na 50 000 zł. Szkoleniowcy mistrzów także otrzymają nagrody. Przewidziano dla nich połowę tego, co zainkasują zawodnicy.

Zaznaczmy jednak, że to pieniądze dla osób startujących w pojedynczych konkurencjach, bo w przypadku załóg, debli czy mikstów stawki są inne. Ci sportowcy mają otrzymać konkretne kwoty do podziału między sobą. Za złoto będzie to 90 000 zł, srebrny medal jest wyceniany na 60 000 zł a brązowy na 37 500 zł. Trenerzy takich zespołów mają zostać nagrodzeni odpowiednio: 60 000 zł, 40 000 zł oraz 25 000 zł.

Jeszcze inaczej sprawa wygląda w przypadku zespołów, a przypomnijmy że do Tokio wysyłamy naszych siatkarzy, którzy mają spore szanse na zdobycie medalu. Jeżeli przywiozą z Japonii złoto, do podzielą między sobą 720 000 zł. Za srebro PKOl płaci 480 000 zł, a brąz jest wart 300 000 zł.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak nagrody dla polskiej drużyny wypadają na tle innych krajów? Na przykład Singapur mistrzowi olimpijskiemu wypłaci równowartość 2,9 mln zł. Łotwa za złoty medal daje w przeliczeniu 733 000 zł, Ukraina - 580 000 zł, ale USA 96 000 zł, a Niemcy 75 000 dolarów. Zawodnicy ze Szwecji i Anglii, nawet jak staną na najwyższym stopniu podium, nie otrzymają za to żadnej nagrody finansowej.

Są także kraje, które wybrały inny sposób mobilizowania i premiowania sportowców. W Azerbejdżanie jest to jedna wypłata dla zawodnika i trenera, którą mogą podzielić się w dowolny sposób. Z kolei w Tajlandii i na Filipinach pieniądze za olimpijskie złoto wypłacane są przez 20 lat. Malezyjczycy w ogóle odeszli od pieniędzy, ale nie oznacza to, że mistrz zostanie z niczym. Otrzyma sztabkę złota.

Dodajmy jeszcze, że każdy polski sportowiec, który zdobędzie jakikolwiek medal na igrzyskach (także paraolimpijskich), ma prawo do olimpijskiej emerytury. Wynosi ona około 2800 zł miesięcznie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy