Siarka Tarnobrzeg dawniej to nie była tylko piłka nożna, ale sekcje: tenisa stołowego (męska sekcja wychowanek to Andrzej Jakubowicz, panie - 30 razy zdobywały tytuł mistrzyń Polski, trzy razy wygrały Ligę Mistrzyń), siatkówki kobiet i mężczyzn, koszykówki (wiele lat na zapleczu ekstraklasy, awans do najwyższej klasy rozgrywkowej już w XXI wieku), a także wioślarstwa.
Piłkarze Siarki w swoim inauguracyjnym sezonie awansowali do A klasy, w 1965 roku uzyskali awans do ligi okręgowej, a w 1972 roku do ligi międzywojewódzkiej. Dwa lata później tarnobrzeżanie awansowali na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Siarkowcy spędzili w niej pięć sezonów, po czym na dziesięć kolejnych spadli do trzeciej ligi lubelskiej. Dobra passa powróciła wraz ze zmianami ustrojowymi w Polsce – w 1989 roku piłkarze z Tarnobrzega znaleźli się znów w drugiej lidze, a w 1992 roku w mieście świętowano historyczny awans Siarki do ekstraklasy. Piłkarzy tarnobrzeskiego klubu dostrzegli selekcjonerzy reprezentacji Polski: Andrzej Kobylański został powołany na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie (gdzie zdobył z drużyną srebrny medal), a Mariusz Kukiełka i Sylwester Janowski byli członkami kadry U-16, która wywalczyła mistrzostwo Europy.
W inauguracyjnym sezonie na najwyższym szczeblu piłkarze Siarki zajęli 11. miejsce. Gorzej było rok później – 16. lokata i spadek do drugiej ligi. Klub z Tarnobrzega wrócił na salony jeszcze raz, w sezonie 1995/96, ale ponownie nie uchronił się przed degradacją. W trzech jak dotąd sezonach spędzonych w ekstraklasie Siarka rozegrała 102 mecze, zwyciężając 19 z nich. Edward Tyburski, Konrad Paciorkowski, Tomasz Kiełbowicz i Cezary Kucharski - każdy młody chłopak z pokolenia lat 70-tych i 80-tych chciał grać jak oni.
Mamy dla was trochę sportowych wspomnień w naszej galerii. Wszystkie pochodzą z archiwum Facebooka Dawny Tarnobrzeg.
Komentarze (0)