reklama

Biało-niebieska historia. Stal Mielec świętuje swoje 84-te urodziny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Biało-niebieska historia rozpoczęła się 10 kwietnia 1939 roku w Mielcu. To wtedy narodził się Fabryczny Klub Sportowy Stal Mielec - najbardziej utytułowany klub piłkarski Podkarpacia.
reklama

10 kwietnia 1939 roku powstał Fabryczny Klub Sportowy Stal Mielec. Zawiązały się wtedy dwie sekcje: piłki nożnej i piłki siatkowej. Wcześniej życie sportowe toczyło się pod dyktando mocnego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Piłkarska Stal swoje największe sukcesy odnosiła w latach 70-tych dwudziestego wieku. Dwukrotnie sięgnęła po Mistrzostwo Polski, a raz wywalczył wicemistrzostwo kraju. Występy w europejskich rozgrywkach i mecze z legendarnymi zespołami – Realem Madryt, Crveną Zvezdą Belgrad czy Hamburgerem SV (ćwierćfinał Pucharu UEFA sezon 1975/76) niosły radość w trudnych czasach.

Mistrzostwa i medale

Początek sezonu 1972/73 rozpoczyna najpiękniejszy okres w historii mieleckiego sportu. Stal wówczas po raz pierwszy sięga po mistrzostwo Polski. - To była ekipa do tańca i różańca. Ogromna w tym zasługa Andrzeja Gajewskiego. Ten skład się cementował, bo przecież najpierw spadliśmy z pierwszej do drugiej z drugiej do trzeciej i zrobiliśmy potem drogę w drugą stronę. Szliśmy, jak burza: pierwsze miejsce w trzeciej, w drugiej lidze, aż w końcu szczyt pierwszej ligi. Byli wychowankowie - ja, Zygmunt Kukla, Włodek Gąsior, Witek Karaś, a także ściągnięto świetnych zawodników, jak na przykład Henryk Kasperczak, a potem Jan Domarski - mówi na naszych łamach Grzegorz Lato. - Każdy nas się bał i liczył, że dostanie, jak najmniejsze lanie.

Później Stal Mielec nie tylko utrzymała się na pierwszym poziomie rozgrywkowym, ale w kolejnym sezonie znów zachwyciła, zajmując trzecie miejsce w tabeli. W 1974 roku zostały rozegrane Mistrzostwa Świata w Niemczech, gdzie reprezentacja Polski wywalczyła trzecie miejsce.

Wśród Polaków, grających z orzełkiem na piersi, znajdowało się mieleckie trio – Henryk Kasperczak, Jan Domarski i Grzegorz Lato (jedyny polski król strzelców na Mundialu). Na koniec sezonu 74/75 w Mielcu radowano się z wicemistrzostwa Polski. W sezonie 75/76 drużyna Stali prowadzona przez Edmunda Zientarę sięgnęła po drugie mistrzostwo kraju, choć walka toczyła się do ostatniej kolejki. Szlagierowym meczem było spotkanie pomiędzy Stalą Mielec i Legią Warszawa, które zakończyło się wysokim zwycięstwem mielczan (6:0).

Sukcesy na krajowych boiskach spowodowały, że Stal Mielec zaczęła występować w europejskich pucharach. 15 września 1976 roku z Realem Madryt. Domowe spotkanie w Mielcu z "Królewskimi" było prawdziwym świętem. W barwach mieleckiej ekipy oprócz wymienionych już Domarskiego, Laty i Kasperczaka grały takie legendy jak Zygmunt Kukla, Krzysztof Rześny, Włodzimierz Gąsior.

Czarne chmury

W 1982 roku biało-niebiescy zajęli miejsce na podium rozgrywek ekstraklasy, a rok później mielecka ekipa spada po długich latach gry w najwyższej klasie rozgrywkowej do drugiej ligi. Co prawda szybko udaje się Stali wrócić w szeregi najlepszych polskich ekip, ale od tego momentu trzeba już mówić o powolnym upadku. W 1996 roku Stal spadła do drugiej ligi. Przykre zwieńczenie tego procesu to sezon 96/97.

Kłopoty finansowe, braki regularnych wypłat skutkowały strajkiem drużyny. Piłkarze odmówili wyjścia do meczu z Cracovią, a był to dopiero początek piętrzących się kłopotów, bo długi cały czas rosły. Mielczanie spisywali się coraz gorzej, szczególnie w rundzie wiosennej notując szereg porażek. Ostatecznie na cztery kolejki przed końcem sezonu, 12 czerwca 1997 na Walnym Zgromadzeniu Członków FKS PZL-Stal podjęto decyzję o ogłoszeniu upadłości klubu. Stal zaczęła odbudowę od piątej ligi. Praca z młodzieżą przynosiła efekty, bo Stal w 2008 roku awansowała do trzeciej ligi, w 2013 roku do drugiej ligi. Na tym poziomie rozgrywkowym mielczanie spędzili trzy lata, a sam awans na zaplecze ekstraklasy zapewnili sobie na kilka kolejek przed końcem sezonu 2015/2016. 15 maja 2016 pokonali na własnym terenie drużynę Energetyka ROW Rybnik i przypieczętowali sukces, na który Podkarpacie czekało blisko dwie dekady.

Pierwsza liga powróciła do Mielca po 19. latach, a w 2020 roku Stal awansowała do ekstraklasy i gra w niej do tej pory. Przez ten czas były kłopoty finansowe, które mogły doprowadzić klub do bankructwa, a także trudna walka o sportowe utrzymanie. W grudniu 2021 roku bez pięciu milionów złotych, które trafiły do klubowej kasy dzięki kilku przedsiębiorcom, a także polityce "schodzenia" z kontraktów ta misja zakończyłaby się klęską. - Mamy płynność finansową. Nie ma żadnych poślizgów jeśli chodzi zobowiązania, w tym wypłaty dla zawodników. Mamy obecnie do spłaty 1,8 mln złotych, które w pewnym momencie zaciągnęliśmy na ratowanie finansów klubu. Budżet klubu zwiększył się o milion złotych, wyniesie około 15 mln złotych i będzie jednym z najniższych w lidze - mówił Jacek Klimek, prezes Stali.

Mówiąc Stal nie można zapominać o sukcesach piłkarzy ręcznych (Puchar Polski - 1971 rok, wicemistrz Polski - 1975 rok, 3. miejsce - 2012), siatkarek (2. miejsce w Polsce: 1999/2000; 3. miejsce: 1991/1992, 1993/1994, 1998/1999, 2003/2004; finalistki Pucharu Polski: 1998/1999, 1999/2000; Puchar Konfederacji CEV  ćwierćfinał: 2002/2003), siatkarzy (Puchar Polski - 1975 rok), pływaków czy lekkoatletów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama