reklama

W 668. rocznicę lokacji Rzeszowa wspominamy miasto sprzed kilkudziesięciu lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów W środę, 19 stycznia, Rzeszów będzie świętował 668 rocznicę lokacji Rzeszowa. Wieczorem, w Filharmonii Podkarpackiej, odbędzie się uroczysta gala, na której przedstawiony zostanie zarys historii, poznamy laureatów Wielkiego Testu o Rzeszowie. Ważnym elementem tegorocznych obchodów będzie nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa dla Tadeusza Ferenca, byłego prezydenta.
reklama

Uroczystemu wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert Waldemara Malickiego „Naga prawda o klasyce". Będziemy również mogli zobaczyć pokaz akrobatyki sportowej i powietrznej uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Sportowych w Rzeszowie. Kolejna rocznica lokacji Rzeszowa to doskonała okazja do wspomnień. 

Jak powstawał Rzeszów? 

Muzeum Historii Rzeszowa tak opisuje powstanie miasta: "19 stycznia 1354 r. w Krakowie król Polski Kazimierz Wielki wydał bardzo istotny dla Rzeszowa dokument donacyjny. Na podstawie tego aktu król nadał miasto Rzeszów „położone w ziemi ruskiej” z całym okręgiem Janowi Pakosławicowi, dziedzicowi ze Stróżysk. Tenże rycerz i dyplomata otrzymał teren, którego granice biegły „od wsi Dąbrowa, należącej, jak wiadomo, do ziemi sandomierskiej [...] aż do wsi Leżajsk położonej nad granicą ziemi jarosławskiej, z prawej zaś strony idąc w kierunku Rusi, wyznaczone są granicami stykającymi się z granicami zamku Czudec”. Powodem nadania królewskiego dla Jana Pakosławica był jego udział w walkach z Tatarami. Rzeszów wraz z cały okręgiem otrzymało prawa magdeburskie. Pakosławic zaś zmienił położenie Rzeszowa, mieszczącego się wówczas na terenie obecnego Staromieścia.
 
 
Prawdopodobnie z przyczyn obronnych pierwszy właściciel Rzeszowa dokonał ponownej lokacji miasta na pagórku lessowym – czyli terenie obecnego rynku rzeszowskiego. Powstał tutaj duży plac rynkowy, przeznaczony na handel, wybudowano kamieniczki dla rzeszowian oraz ratusz przeznaczony na siedzibę władz miejskich. Oprócz wypraw wojennych Jan Pakosławic uczestniczył w działaniach Kazimierza Wielkiego, biorąc udział w wyprawach dyplomatycznych do Awinionu, do papieża Urbana V - w sprawie rozwodu z królową Adelajdą oraz utworzenia uniwersytetu w Krakowie. Kolejni właściciele miasta przyjęli nazwisko Rzeszowskich i władali Rzeszowem aż do śmierci ostatniego z rodu Adama Rzeszowskiego". Więcej o historii Rzeszowa przeczytasz na stronach Urzędu Miasta.

Historia Rzeszowa zapisana na zdjęciach

Koniecznie zobaczcie, jak wyglądały ulice miasta oraz budynki w czasach galicyjskich. Większość z prezentowanych pocztówek opiera się na fotografiach z Zakładu Fotograficznego Edwarda Janusza w Rzeszowie. Zdjęcia pocztówek udostępniono dzięki uprzejmości Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Znajdziemy na nich. m.in. ul. 3 Maja, Dworzec Główny, Zamek Lubomirskich oraz wiele innych miejsc i budowli z czasów galicyjskich.

Możecie także podziwiać rzeszowskie kościoły, sfotografowane w latach okresu międzywojennego. 

Pomnik Czynu Rewolucyjnego, panorama Rzeszowa bez zatłoczonych ulic i Ogrodów Bernardyńskich, układanie chodników w centrum miasta możecie zobaczyć na zdjęciach z lat 70-tych dwudziestego wieku. Zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które wam udostępniamy pochodzą z 1974 i 1975 roku.

Patrząc na archiwa, był to czas, kiedy powstały główne arterie biegnące przez centrum: wschód – zachód i północ – południe, zmodernizowano inne ważne ulice, a wokół Rynku prowadzono wiele prac.

Obejrzyjcie także archiwalne nagrania:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama