Reklama

Podkarpackie zimy na archiwalnych fotografiach. Mnóstwo śniegu, arktyczny mróz [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Pora na kolejne historyczne wspomnienia. Starsze pokolenia doskonale pamiętają surowe zimy. Przypominamy je na archiwalnych zdjęciach. Zobaczycie tam między innymi Rzeszów, Mielec, czy też Bieszczady.

Przypomnijmy sobie, jak kiedyś wyglądała ta pora roku. Mamy dla was choćby zdjęcia z Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka", które prezentują fotografie w Mielcu na przestrzeni lat 60-tych i 70-tych dwudziestego wieku.

1 stycznia 1979 roku cały kraj był sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. W kolejnych dniach wskutek zakłóceń w transporcie zaczęło brakować surowców energetycznych. Zamarznięte zwrotnice kolejowe i popękane w wyniku mrozów szyny spowodowały, że transporty węgla do elektrociepłowni docierały wyjątkowo rzadko, a rozmrażanie tych, które udało się dowieźć, było bardzo utrudnione.

Do odśnieżania torów i dróg skierowano wojsko wyposażone w ciężki sprzęt (czołgi, które gąsienicami zrywały z dróg grubą warstwę zmrożonego i zbitego śniegu). W większości miast komunikacja miejska nie funkcjonowała lub działała w bardzo ograniczonym stopniu. Transport międzymiastowy również funkcjonował bardzo źle. Autobusy w niektórych okolicach jeździły w "tunelach" wykopanych w śniegu. Tak rozpoczęła się zima stulecia.

Polecamy Wam także obejrzenie zimowych fotografii pana Zdzisława Postępskiego, z lat 60-tych i 70-tych dwudziestego wieku, które obecnie znajdują się w zbiorach Archiwum Regionalnej Pracowni Krajoznawczej (RPK) PTTK Rzeszów. Wtedy Bieszczady nie były jeszcze miejscem tak licznie odwiedzanym przez turystów.

Kolejne są zdjęcia Rzeszowa z lat 70-tych. Pamiętacie takie zimy, bo młodsze pokolenia już będą chyba tylko oglądały takie fotografie. Jakie były Wasze ulubione miejsca śnieżnych szaleństw? Dziękujemy za ich udostępnienie Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Plus trochę ujęć z Mielca.

Na koniec trochę współczesnych czasów. Atak zimy z przełomu listopada i grudnia 2010 roku, a także siarczyste mrozy z 2012 roku. Czekamy na Wasze wspomnienia i zapraszamy do galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy