reklama

Święto Paniagi w Rzeszowie w amerykańskim stylu [PROGRAM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Estrada Rzeszowska

Święto Paniagi w Rzeszowie w amerykańskim stylu [PROGRAM] - Zdjęcie główne

Święto Paniagi 2022 z kulturą amerykańską w tle | foto Estrada Rzeszowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Amerykańska kuchnia, Elvis Presley, koncert Hommage a’ Blues Brothers z największymi filmowymi hitami, parada z sobowtórami, ryk motocykli Harley-Davidson, pokazy filmów, postaci z bajek, warsztaty dla dzieci, quiz wiedzy o USA z nagrodami – to i wiele więcej będzie czekało na rzeszowian i turystów już 3 maja na ulicy 3 Maja, w Rynku i przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie. Znany jest już dokładny program imprezy.
reklama

Ulica 3 Maja (dawna Paniaga) to najstarsza ulica w Rzeszowie. Od 2003 roku deptak obchodzi swoje święto, które zawsze przyciąga tłumy mieszkańców i przyjezdnych. Od jakiegoś czasu Święto Paniagi ma szczegółowy program i odbywa się pod znakiem kultury innych krajów. Tym razem będzie to kultura amerykańska.

Święto Paniagi 2022: Parada w amerykańskim stylu i scena przy Fontannie Multimedialnej

Mocne amerykańskie akcenty pojawią się już podczas uroczystej parady, która wystartuje w samo południe. Korowód z sobowtórami postaci z amerykańskiej popkultury, motocyklami Harley Davidson, Elvisem Presleyem w perłowym cadillacu, zawodnikami futbolu amerykańskiego z Rzeszów Rockets, przedstawicielami szkół tanecznych, Orkiestrą Szałamaistek i Zespołem Mażoretek Incanto z WDK i mnóstwem innych atrakcji zatrzyma się przy scenie w rejonie Fontanny Multimedialnej, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie wydarzenia, a zaraz potem rozpoczną się koncerty i pokazy taneczne.

Wystąpią: Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek WDK, Dziewczęca Orkiestra Dęta Fanfara MDK, Pracownia Wokalna Dominiki Kindrat MDK, Zespół Artystyczny Uśmiech MDK, Zespół Tańca Ludowego Rzeszowianka MDK, Akademia Tańca Prima, senSDance, grupy taneczne i wokaliści RDK, Aksel, Gasiek, Zespół Pieśni i Tańca Bandoska WDK, Szkoła tańca Street Life.

Swój koncert dadzą też Patryk Mateja i Marcin Życzyński - sobowtór Elvisa Presleya. Akademia Aktorska Artysta z kolei przedstawi fragmenty amerykańskich musicali. Na miejscu będzie można dobrze się bawić i zasmakować amerykańskiej kuchni – pojawią się foodtrucki i strefa barbecue. Nie zabraknie konkursów jedzenia na czas w amerykańskim stylu, będzie również quz wiedzy o USA  znagrodami.

Święto Paniagi 2022: Atrakcje w fosie Zamku Lubomirskich

Przybyli sporo dobrego znajdą też w fosie Zamku Lubomirskich. Tam WiMBP zorganizuje strefę dla dzieci, a pojawią się w niej między innymi bajkowe zagadki, wioska - FORT WAPITI -spotkanie z kulturą Indian Ameryki Północnej, warsztaty plastyczne:  donuty - tworzenie papierowych amerykańskich pączków oraz pudełek na popcorn i pomponów z bibuły, rodzinne warsztaty plastyczne z Gabrielą Cichowską - tworzenie łapaczy snów, Warkoczykarnia, stanowisko malowania twarzy, gry zręcznościowe (obręcze, lasso), Myszka Miki - spotkanie z żywą maskotką. W fosie będzie można także zobaczyć odtworzony obóz konfederatów barskich, jeźdźców na koniach w mundurach z tego okresu. Na Rynku i w okolicach zamku będzie można też spotkać patrole konne.

Program Święta Paniagi ucieszy również fanów sportów amerykańskich – w fosie zaplanowano pokazy pojedynków zawodników Rzeszów Rockets. Nie lada atrakcją będzie też mechaniczny byk rodeo.

Święto Paniagi 2022: Atrakcje na ulicy 3 Maja

Święto Paniagi to oczywiście także mnóstwo wydarzeń w rejonie samej ulicy 3 Maja. To między innymi koncerty – zespołu Parnas Brass Band (plac przy NBP), Patryka Matei (przy wieży Farnej). Inne atrakcje to na przykład fotobudka z gadżetami w stylu amerykańskim, możliwość wykonywania fotografii z Elvisem Presleyem i jego pojazdem, szczudlarze, bańki mydlane, żywe maskotki, stoisko z wydawnictwami i plakatami BWA oraz dziełami sztuki z możliwością ich zakupu, stoisko informacyjne Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, prezentacja drużyny futbolu amerykańskiego Rzeszów Rockets, kiermasz winyli z muzyką amerykańską,  popcorn, wata cukrowa, „Podkarpacka Historia” – prezentacja periodyku zajmującego się historią terenów Polski południowo – wschodniej. Pojawią się też harcerze z 9. Drużyny Wędrowniczej ZHP.

materiały prasowe

Święto Paniagi 2022: Atrakcje w instytucjach kultury (wewnątrz budynków)

Święto Paniagi będzie można poczuć także wewnątrz instytucji w rejonie ul. 3 Maja i Rynku. Kino Zorza zaprasza na projekcje dwóch filmów - "C'monC'mon" o godz. 17.00 (bilety: 5 zł) i „Peterson” (bilety: 1 zł) o godzinie 21.00. W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa dostępne będą wystawy „Moje szkolne lapidarium” Krzysztofa Neuberga i „Sweet Home Chicago” Michała Drozda.

Warto będzie także zajrzeć do Muzeum Okręgowego, gdzie będą czekały wystawa „Modowy luksus”, prezentacja grafik z Nowego Jorku, kiermasz książek muzealnych, warsztaty garncarskie, projekcje filmów i spotkania literackie prowadzone przez pomysłodawcę Święta Paniagi – Jerzego Fąfarę. O literaturze dyskutować będą między innymi Krystyna Lenkowska, Waldemar Lenkowski, Michał Drozd, Beata Kuman, Katarzyna Bolec, Edward Bolec, Jacek Napiórkowski i pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego. I LO z kolei zaprasza na zwiedzanie szkoły, prezentacje multimedialne i konkurs wirtualny w Urban Labie „Szlakami Łukasiewicza”.

W Święto Paniagi włącza się także Muzeum Dobranocek, w którym zaplanowano między innymi warsztaty tworzenia kolaży z orłem, zajęcia literacko – plastyczne i projekcje filmów animowanych (więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzeumdobranocek.pl).

Święto Paniagi 2022: jarmark rękodzieła i produktów regionalnych

Podczas Święta Paniagi co roku odbywa się jarmark produktów regionalnych i wyrobów rękodzielniczych. Ten będzie ulokowany na Alei Lubomirskich. Swoje wyroby będzie oferowało kilkudziesięciu wystawców.

Święto Paniagi 2022: koncert na Rynku

Punktem kulminacyjnym imprezy będzie koncert na rzeszowskim Rynku. Wystąpi zespół HOMMAGE a’ BLUES BROTHERS z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. W „tanich drani” z kultowego filmu „Blues Brothers” wcielą się Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski i Jolanta Szczepaniak. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 (wstęp wolny).

Święto Paniagi 2022: Motoserce

Uczestnicy Święta Paniagi 2022 będą mogli nie tylko dobrze się bawić, ale też nieść pomoc innym  – dokładnie oddać krew i zapisać się do bazy dawców szpiku. Wszystko to za sprawą akcji Motoserce, która odbędzie się na terenie parkingu RARR. W godzinach 10.00-15.00 zaparkują tam krwiobus i wymazobus DKMS. Będzie też motocyklowy klimat – w pobliżu zobaczymy m. in. motocykle Harley Davidson z salonu Game Over Cycles, które po południu będzie można też podziwiać na Rynku – dokładnie w ogródku restauracji Lord Jack, która podczas Święta Paniagi przygotuje specjalne amerykańskie menu. 

Prezentacje wewnątrz budynków:

GALERIA FOTOGRAFII MIASTA RZESZOWA, ul. 3 Maja 9 (11:00-17:00)

21 kwietnia – 18 maja -  wystawa w Galerii Krzysztof Neuberg  "Moje szkolne lapidarium"

Wiele lat temu autor wystawy uratował przed zniszczeniem dużą ilość przedwojennych szkolnych dokumentów. Zaowocowało to pomysłem poszukiwania podobnych tego typu materiałów z obszaru byłej Galicji, ale nie tylko. Tak powstał całkiem spory zbiór różnorodnych szkolnych artefaktów. Wybrane na wystawę obiekty: książki, czasopisma, ryciny, dokumenty, zdjęcia i pamiątki rodzinne, ułożone zostały w kilka grup tematycznych i stanowią opowieść o świecie, którego już nie ma.

3 maja – godz. 15.00 - spotkanie autorskie z fotografem Michałem Drozdem pt. „Sweet Home Chicago” wokół fotografii wykonanej podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Spotkanie będzie połączone z projekcją slajdów barwnych i ekspozycją odbitek.

MUZEUM OKRĘGOWE W RZESZOWIE, ul. 3 Maja 19

  • Wystawa stała „Modowy luksus”
  • Prezentacja grafik z Nowego Jorku
  • „Literatura na Paniadze” - spotkania literackie na wirydarzu prowadzone przez pomysłodawcę „Święta Paniagi” Jerzego Fąfarę, z udziałem m.in.:  Krystyny Lenkowskiej, Waldemara Lenkowskiego, Michała Drozda, Beaty Kuman, Katarzyny Bolec, Edwarda Bolca, Jacka Napiórkowskiego oraz pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego
  • Kiermasz książek muzealnych
  • Warsztaty garncarskie „Nie święci garnki lepią”
  • Konkursy, projekcje filmów.

KINO ZORZA

  • 17.00 - pokaz amerykańskiego filmu z 2021 r. "C'monC'mon" (bilety: 5 zł)
  • 21.00 - inauguracja „Letniego ogródka filmowego” – „Peterson” (bilety: 1 zł)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

konkurs wirtualny w URBAN LAB – „Szlak Łukasiewicza" 

prezentacje w szkole: Przetarcie szlaku do wierceń ropy naftowej, Pierwsza na świecie kopalnia, Ignacy Łukasiewicz

prezentacje multimedialne w szkole: Kościuszko, Pułaski w służbie Stanów Zjednoczonych Ameryki

zwiedzanie szkoły (również online)  

MUZEUM DOBRANOCEK, ul. Mickiewicza 13 (czynne 10.00-18.00)

  • Wystawa: „Szkło i ceramika w zbiorach Muzeum Dobranocek”- wystawa czasowa prezentująca przedmioty szklane, ceramiczne i im pochodne z wizerunkami bohaterów polskich i zagranicznych animacji.
  • Warsztaty: „Kolaże z orłem” – tworzenie kompozycji z orłem w koronie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3–go Maja w technice kolażu, z wykorzystaniem oryginalnych mechanizmów ze starych zegarków- (godz.10.30)
  • „W Stumilowym lesie…”– zajęcia literacko – plastyczne, zapoznające z historią powstania kultowych opowiadań. (godz.13.00)
  • Projekcje filmów animowanych: Maraton bajkowy

FOSA ZAMKU LUBOMIRSKICH (12:30 - 18:00)

  • Strefa dla dzieci Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej: bajkowe zagadki, wioska - FORT WAPITI -spotkanie z kulturą Indian Ameryki Północnej, warsztaty plastyczne:  donuty -tworzenie papierowych amerykańskich pączków oraz pudełek na popcorn i pomponów z bibuły, Rodzinne warsztaty plastyczne z Gabrielą Cichowską, tworzenie łapaczy snów, Warkoczykarnia, malowanie twarzy, gry zręcznościowe (obręcze, lasso), Myszka Miki - spotkanie z żywą maskotką
  • Podkarpacka Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów - pokazy i animacje, obóz konfederatów barskich
  • byk rodeo
  • Rzeszów Rockets - pokazy pojedynków zawodników futbolu amerykańskiego.

OGRÓD LETNIEGO PAŁACU LUBOMIRSKICH (ul. Dekerta)

  • 28 kwietnia – koniec lipca – wystawa plenerowa przygotowana przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa: „ Po Rzeszowie na dwóch kółkach” ze zbiorów Galerii oraz prywatnych dotycząca żużla i kolarstwa w Rzeszowie od okresu międzywojennego do lat 80. XX w.

ULICA 3 MAJA (12:30 – 18:00)

  • BWA w Rzeszowie – stoisko prezentujące wydawnictwa i plakaty BWA oraz dzieła sztuki (z możliwością zakupu)
  • „Spacer z Kubusiem Puchatkiem”-piesza wędrówka po ul. 3 Maja, quiz z nagrodami „Jaka to bajka” przygotowany przez Muzeum Dobranocek ze Zbiorów Wojciecha Jamy
  • „Podkarpacka Historia” – prezentacja periodyku zajmującego się historią terenów Polski południowo – wschodniej
  • kiermasz winyli m.in. z muzyką amerykańską
  • stoisko informacyjne Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
  • prezentacja drużyny futbolu amerykańskiego Rzeszów Rockets
  • prezentacja 9. Rzeszowskiej Drużyny Wędrowniczej  ZHP
  • „Kiermasz książek wyczytanych” WiMBP w Rzeszowie
  • koncerty: Parnas Brass Band (plac przy NBP); Patryk Mateja (przy wieży Farnej)
  • prezentacja zabytkowego cadillaca (możliwość robienia zdjęć)
  • Fotobudka na Paniadze - zdjęcia pamiątkowe w stylu Hollywood (podcienie Kina Zorza)
  • zczudlarze,  mimowie, ogromne bańki mydlane
  • stoiska z watą cukrową i popcornem

PARKING RARR (10.00-15.00)

Motoserce: Krwiobus, stanowisko DKMS, pokazy motocykli

RYNEK

15.00-19.00

Lord Jack - amerykańska kuchnia oraz prezentacja motocykli Game Over Cycles

19.00 – 21.00

 

Koncert Hommage a’ Blues Brothers – Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski, Jolanta Szczepaniak i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Bassema Akiki.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama