Reklama

Podkarpackie Centrum Nauki zakontraktowało pierwsze wystawy. Ich koszt to 21 mln zł!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PCN Łukasiewicz

Podkarpackie Centrum Nauki zakontraktowało pierwsze wystawy. Ich koszt to 21 mln zł! - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto PCN Łukasiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Umowy z wykonawcami czterech z sześciu interaktywnych wystaw Podkarpackiego Centrum Nauki podpisane. Kontrakty obejmują zaprojektowanie, a następnie wykonanie i zamontowanie wystaw w budowanym obecnie obiekcie .

Wśród wykonawców, których wyłoniono w postępowaniu prowadzonym w trybie dialogu konkurencyjnego, znalazły się:


• konsorcjum krakowskich firm, Fabryka Dekoracji i New Amsterdam przygotowujących wystawę „Żyję”,

• konsorcjum firm z Warszawy, Logic Gate i FRB Chata odpowiedzialnych za wystawę mobilną,

• gdańska spółka MAE Multimedia Art. & Education wykonawca wystawy „Lotnictw”,

• polsko-estońskie konsorcjum firm TMD Exhibitions i TM Development,  które, stworzy wystawę „zabawki edukacyjne”.

Co znajdziemy na wystawach?

Największą spośród zakontraktowanych wystaw, zawierającą dziewięćdziesiąt eksponatów będzie wystawa interdyscyplinarna „Żyję”, gdzie punktem wyjścia dla jej edukacyjnej narracji będzie człowiek, jego zmysły i fizjologia. Przy pomocy eksponatów będzie można między innymi odnaleźć „Ducha w teatrze”, sprawdzić „Jak daleko zajdziesz” czy jak działa ludzkie „Oko”. Wystawa pozwoli na samodzielne odkrywanie, poszukiwanie i pogłębianie wiedzy nie tylko z biologii, ale także fizyki i chemii. 

Na wystawie „Lotnictwo” spotkamy się z „Powietrzną koszykówką”, „Echami natury” oraz dokonamy „Przeglądu maszyny”. Dzięki tworzącym tę wystawę trzydziestu eksponatom będzie można doświadczyć i poznać tak ważną i charakterystyczną specjalizację naszego regionu. 

Dla najmłodszych dzieci w specjalnie wydzielonej przestrzeni centrum nauki zagości wystawa „Zabawki edukacyjne”, składająca się z osiemnastu eksponatów, między innymi „Chmurkowej fabryki” i „Ptasiego radia”. 

Co więcej, po terenie całego województwa podróżować będzie składająca się z piętnastu eksponatów wystawa mobilna, a wśród nich m.in. „Energia wiatru”.

Koszty i przyszłość

Kwota zakontraktowanych wystaw wynosi ponad 21 mln złotych i obejmuje wykonanie stu pięćdziesięciu trzech eksponatów z docelowo zaplanowanych dwustu trzynastu. Dostawa pierwszych części wystawy mobilnej jest planowana już pod koniec tego półrocza, a cała wystawa mobilna będzie gotowa w styczniu 2022 roku

Montaż wystaw stałych w centrum nauki ma rozpocząć się w kwietniu przyszłego roku i zakończyć w ciągu sześciu miesięcy. Do zakontraktowania pozostały wystawa „Przyroda” oraz wystawa uzupełniająca, która ma być łącznikiem pomiędzy wystawami tematycznymi. 

Otwarcie podkarpackiego centrum nauki planowane jest na czwarty kwartał 2022 roku.

Budynek powstaje w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo - Kongresowego G2A Arena w Jasionce. Będzie miał trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Jego wysokość sięgnie 19,5 m, zaś Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 6,5 tys. m kw. Inwestycje realizuje firma Warbud, która 10 lat temu zakończyła budowę Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy