reklama

Trwa budowa Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Inwestycja o wartości ponad 90 milionów złotych ma zostać zakończona w 2022 roku. Sprawdziliśmy, jak przebiegają pracę na placu budowy.
reklama

Budynek powstaje w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo - Kongresowego G2A Arena w Jasionce. Będzie miał trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Jego wysokość sięgnie 19,5 m, zaś Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 6,5 tys. m kw. Inwestycje realizuje firma Warbud, która 10 lat temu zakończyła budowę Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Przebieg robót

Budynek ma być energooszczędny. Wykorzystane zostaną odnawialne źródła energii – panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, gruntowy wymiennik ciepła, a także oświetlenie LED. Na zewnątrz planowane są wystawy plenerowe i tereny rekreacyjne. Powstanie taras widokowy ze schodami wokół budynku w formie „orbity”.

Przekazanie placu budowy wykonawcy miało miejsce w lipcu ubiegłego roku. Aktualnie na terenie budowy widać już pierwszą kondygnację Podkarpackiego Centrum Nauki. Co jeszcze udało się zrealizować? Oto pełna lista:

• wykop pod płytę na poziomie -1 wraz z izolacją przeciwwilgociową płyty fundamentowej,

• wykonano płyty fundamentowej w części podpiwniczonej,

• wykonanie robót związanych z uziemieniem,

• wykonano w całości zakresu robót związanych ze ścianami zewnętrznymi w obrębie piwnic, ścianami szybu windowego, słupami w poziomie piwnic,

• wykonano robót związanych z hydroizolacją ścian piwnic oraz termoizolacja z płyt XPS,

• wykonano zasypki ścian piwnic,

• wykonano warstwy betonu podkładowego pod płytę fundamentową na poziomie -1 wraz z izolacją płyty fundamentowej,

• wykonano słupów zewnętrznych dla poziomu 0.

• wykonano płyty fundamentowej parteru i jej uziemienie,

• wykonano stropu poziomu -1,

• wykonano stropu antresoli na parterze,

• wykonano ścian murowanych wewnętrznych na poziomie -1,

• zamontowanie przewodów odprowadzających instalację odgromową dla poziomu -1 i dla parteru.

Głównym założeniem centrum będzie funkcja wystawiennicza, w związku z czym wewnątrz PCN znajdzie się prawie 200 interaktywnych eksponatów poświęconych przyrodzie, kosmonautyce oraz lotnictwu. 

Makieta budynku / fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego

Plany uwzględniają także stworzenie laboratoriów oraz pomieszczeń do prowadzenia warsztatów modelarstwa, budowania urządzeń czy programowania robotów. Powstanie także sala multimedialna, a z tarasu widokowego, do którego poprowadzą schody imitujące orbitę, będzie można obserwować lotnisko.

Budynek Podkarpackiego Centrum Nauki ma być gotowy do połowy 2022 roku. Wartość całej inwestycji to ponad 90 mln zł, w tym ok. 72 mln stanowią środki Unii Europejskiej, pozostała część finansowana jest z budżetu Województwa Podkarpackiego.

 

rafal.bolanowski@korso.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama