reklama

Palisz w piecu śmieciami? Dron cię namierzy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: R. Motyl / Urząd Miasta Warszawa

Palisz w piecu śmieciami? Dron cię namierzy! - Zdjęcie główne

foto R. Motyl / Urząd Miasta Warszawa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Według zapewnień Urzędu Miasta Rzeszowa, dron, wyposażony w odpowiednie czujniki do badania jakości powietrza trafi w ręce Straży Miejskiej jeszcze w lutym.
reklama

Żeby zrozumieć decyzję miejskich urzędników, wystarczy w godzinach wieczornych przejść się m.in. ul. Staroniwską lub Osiedlem Zalesie. Zapach, jaki wydobywa się wraz z dymem z kominów, nie pozostawia złudzeń, a niektórzy mieszkańcy zdają się nie rozumieć zagrożenia, jakie niesie za sobą zanieczyszczanie powietrza i powstający smog. 

Dron i kontrole

W ciągu tego miesiąca do Straży Miejskiej trafi dron, analizujących skład chemiczny dymu wydobywającego się z kominów. 

- Decyzję o zakupie podjął prezydent. Trwa procedura zakupu w formie zapytania ofertowego. Jest szansa, że w tym miesiącu do nas trafi. 

- oznajmia Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa

Na razie będzie to jedna sztuka. Na zakupie jednak się nie kończy. Ratusz będzie musiał sfinansować szkolenie pracownikom Straży Miejskiej w zakresie obsługi urządzenia. 

Kary za zatruwanie powietrza 

Obecnie, jeżeli strażnicy miejscy mają podejrzenia, że ktoś spala w piecu śmieci, pobierają próbkę z pieca do badań, która jednoznacznie pokazuje, czym dana osoba paliła w ostatnim czasie. 

- Za spalanie odpadów grozi mandat do 500 zł. Jeżeli ktoś go nie przyjmie, sąd może podnieść tą kwotę do 5 tys. zł. 

- wyjaśnia Marek Kruk, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie. 

Warto się zastanowić, czy zakup drona wpłynie w radykalny sposób na ilość mandatów nakładanych przez strażników miejskich. Okazuje się, że w Warszawie, gdzie od dłuższego czasu działają dwa drony, nie stwierdzono zmian w tym zakresie. Dron ma przede wszystkim ułatwić pracę strażników. 

- Drony powodują, że w jednym czasie możemy sprawdzić pół osiedla, co znacznie zwiększa efektywność i komfort pracy strażników miejskich. Kontrole dronem nie przekładają się jednak na zwiększoną ilość nałożonych mandatów. One mają przede wszystkim ułatwić nam pracę. 

- wyznaje st. insp. Jerzy Jabraszko z referatu prasowego Straży Miejskiej w Warszawie.

Zakup drona to nie jedyne proekologiczne działania miasta w zakresie poprawy jakości powietrza. 

- W ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego przeprowadzone były nabory wniosków na wymianę źródeł ciepła, z tym starych na nowe i ekologiczne piece, które są bardziej przyjazne środowisku. W pierwszym naborze mieliśmy 132 wnioski złożone przez mieszkańców Rzeszowa. W drugim 24. Podczas tych dwóch naborów rozpatrzono także 36 wniosków zbiorowych, składanych m.in. przez wspólnoty mieszkaniowe. 

- informuje Artur Gernand. 

Dodajmy jedynie, że w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego można było otrzymać 70 proc. dofinansowania kosztów wymiany. 

 

rafal.bolanowski@korso.pl

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama