W naszym kraju działa już 14 autoryzowanych systemów da Vinci, najwięcej, bo aż 7 na Mazowszu. Już od maja tego roku również Podkarpacie zabezpieczy pacjentom onkologicznym dostęp do najnowszej generacji robota da Vinci.
ZOBACZ TAKŻE: Rusza Narodowy Spis Powszechny. Sprawdź, jak możesz się spisać!
Bezpłatnie od maja br.
Zabiegi dla pacjentów mają być realizowane bezpłatnie, dzięki umowie na świadczenie usług medycznych z operatorem robota da Vinci, dotacji z urzędu marszałkowskiego i refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Robot da Vinci będzie wspierał leczenie pacjentów onkologicznych z województwa podkarpackiego od maja br.
- Jesteśmy regionem, który stawia na innowacje. Wprowadzenie robotyki do naszych szpitali było naszym celem już kilka lat temu. Teraz staje się rzeczywistością.
– mówi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Na świecie działa już ponad 6 tys. robotów, z których pomocą wykonano ponad 8,5 mln operacji – podaje samorząd województwa podkarpackiego.
Robot przeprowadza 170 typów zabiegów
Z wykorzystaniem da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych. Jego zastosowanie jest szczególnie cenne w onkologii przede wszystkim w operacjach raka prostaty, raka trzonu macicy czy raka jelita grubego, ale także raka pęcherza moczowego czy raka nerek.
Program Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej wpisuje się w Europejski Plan Walki z Rakiem. Choroby nowotworowe zbierają ogromne żniwo, tylko w Polsce stanowią drugą przyczynę zgonów, a w ciągu kolejnych lat najprawdopodobniej staną się pierwszą - głównie z uwagi na starzejące się społeczeństwo. Nawet 40 proc. zgonów można uniknąć, gdyby diagnozę postawiono wcześniej lub chory miał lepszy dostęp do najnowszych metod leczenia.
- Nasi pacjenci zasługują na opiekę medyczną na światowym poziomie. Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalają na wysoką precyzję. Chirurg widzi obraz w dziesięciokrotnym powiększeniu w technologii 3D full HD. To maksymalizuje szanse, że lekarz usunie zmiany nowotworowe z zachowaniem czystości onkologicznej, tzn. nie będzie komórek nowotworowych na marginesach zabiegu
– tłumaczy Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie, gdzie trafi robot.
Dzięki pełnej ruchomości (560 stopni) i miniaturowym narzędziom (ok. 8 mm) chirurg jest w stanie oszczędzić struktury anatomiczne odpowiedzialne za utrzymanie ważnych funkcji fizjologicznych, takich jak trzymanie moczu. Dodatkowo, co istotne podczas skomplikowanych i wielogodzinnych operacji system da Vinci, dzięki ergonomicznym rozwiązaniom, stwarza duży komfort operatorowi i pozwala optymalnie utrzymać koncentrację podczas zabiegów.
ZOBACZ TAKŻE: Zakonnik założył sektę. Miał gwałcić pod pozorem wypędzania złych duchów
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.