reklama

Robot da Vinci na Podkarpaciu. Wykonuje aż 170 typów zabiegów chirurgicznych!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: https://www.termedia.pl/

Robot da Vinci na Podkarpaciu. Wykonuje aż 170 typów zabiegów chirurgicznych! - Zdjęcie główne

Robot da Vinci | foto https://www.termedia.pl/

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Od maja br. robot da Vinci będzie wspierał leczenie pacjentów onkologicznych z województwa podkarpackiego. Sprzęt trafi do Klinicznego Szpitalu Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Zabiegi dla pacjentów mają być realizowane bezpłatnie.
reklama

W naszym kraju działa już 14 autoryzowanych systemów da Vinci, najwięcej, bo aż 7 na Mazowszu. Już od maja tego roku również Podkarpacie zabezpieczy pacjentom onkologicznym dostęp do najnowszej generacji robota da Vinci. 


Bezpłatnie od maja br.

Zabiegi dla pacjentów mają być realizowane bezpłatnie, dzięki umowie na świadczenie usług medycznych z operatorem robota da Vinci, dotacji z urzędu marszałkowskiego i refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Robot da Vinci będzie wspierał leczenie pacjentów onkologicznych z województwa podkarpackiego od maja br.

- Jesteśmy regionem, który stawia na innowacje. Wprowadzenie robotyki do naszych szpitali było naszym celem już kilka lat temu. Teraz staje się rzeczywistością.

– mówi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. 

Na świecie działa już ponad 6 tys. robotów, z których pomocą wykonano ponad 8,5 mln operacji – podaje samorząd województwa podkarpackiego. 

Robot przeprowadza 170 typów zabiegów 

Z wykorzystaniem da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych. Jego zastosowanie jest szczególnie cenne w onkologii przede wszystkim w operacjach raka prostaty, raka trzonu macicy czy raka jelita grubego, ale także raka pęcherza moczowego czy raka nerek

Program Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej wpisuje się w Europejski Plan Walki z Rakiem. Choroby nowotworowe zbierają ogromne żniwo, tylko w Polsce stanowią drugą przyczynę zgonów, a w ciągu kolejnych lat najprawdopodobniej staną się pierwszą - głównie z uwagi na starzejące się społeczeństwo. Nawet 40 proc. zgonów można uniknąć, gdyby diagnozę postawiono wcześniej lub chory miał lepszy dostęp do najnowszych metod leczenia. 

- Nasi pacjenci zasługują na opiekę medyczną na światowym poziomie. Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalają na wysoką precyzję. Chirurg widzi obraz w dziesięciokrotnym powiększeniu w technologii 3D full HD. To maksymalizuje szanse, że lekarz usunie zmiany nowotworowe z zachowaniem czystości onkologicznej, tzn. nie będzie komórek nowotworowych na marginesach zabiegu 

– tłumaczy Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie, gdzie trafi robot.  

Dzięki pełnej ruchomości (560 stopni) i miniaturowym narzędziom (ok. 8 mm) chirurg jest w stanie oszczędzić struktury anatomiczne odpowiedzialne za utrzymanie ważnych funkcji fizjologicznych, takich jak trzymanie moczu. Dodatkowo, co istotne podczas skomplikowanych i wielogodzinnych operacji system da Vinci, dzięki ergonomicznym rozwiązaniom, stwarza duży komfort operatorowi i pozwala optymalnie utrzymać koncentrację podczas zabiegów. 


reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama