Reklama

Zakonnik założył sektę. Miał gwałcić pod pozorem wypędzania złych duchów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Kacper Bluczak / Klasztor oo. Dominikanów w Jarosławiu

Zakonnik założył sektę. Miał gwałcić pod pozorem wypędzania złych duchów - Zdjęcie główne

Wnętrze kościoła | foto Fot. Kacper Bluczak / Klasztor oo. Dominikanów w Jarosławiu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historie kryminalne Dominikanie z klasztoru w Jarosławiu proszą o kontakt osoby, które mogły zostać skrzywdzony przez o. Pawła M., wobec którego wszczęto kanoniczny proces karny. Sąd Okręgowy w Katowicach zdecydował, że dominikanin trafi do aresztu na trzy miesiące. Duchowny usłyszał siedem zarzutów, jeden z nich dotyczy gwałtu na zakonnicy.

Już na początku marca br. wrocławscy dominikanie opublikowali oświadczenie, z którego wynikało, że w latach 1996-2000 w ramach duszpasterstwa we Wrocławiu stworzono mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty. Duchowny Paweł M. zarzucano stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej oraz seksualnej wobec uczestników duszpasterstwa akademickiego.


- W latach 1996-2000 w ramach naszego duszpasterstwa akademickiego działał intensywny mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty. Świadectwa pokrzywdzonych – osób wówczas dorosłych – przekonują nas dzisiaj, że ówczesny duszpasterz pod pozorem pobożności wyrządził wielką krzywdę wiernym, stosując przemoc fizyczną, psychiczną, duchową, a nawet seksualną.

- czytamy w oświadczeniu Braci Konwentu św. Wojciecha we Wrocławiu.

Gwałt na zakonnicy

W ubiegłym tygodniu wszczęto kanoniczny proces karny w sprawie ojca Pawła M. Świecki system sprawiedliwości nie mógł zająć się sprawą z powodu przedawnienia. Okazało się jednak, że nie wszystkie domniemane przestępstwa dominikanina uległy przedawnieniu

2 marca do Prokuratury Regionalnej w Katowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła zakonnica, którą Paweł M. miał gwałcić w latach 2011 i 2018. Historię s. Małgorzaty ujawnił portal czasopisma "Więź".

- 2 marca br., pięć dni przed publiczną deklaracją ojców dominikanów o chęci wyjaśnienia sprawy ojca Pawła M., do prokuratury trafiła nowa – nieprzedawniona – sprawa kobiety skrzywdzonej przez tego zakonnika. Do czynów doszło wedle identycznego schematu przemocy duchowo-seksualnej, jak przed laty we Wrocławiu. Tym razem osobą skrzywdzoną jest siostra zakonna.

- czytamy w reportażu.

Poszkodowanych zakonnic miało być więcej. 

– Tłukł mnie do nieprzytomności, a potem gwałcił. Pamiętam, jak raz uciekłam. Dogonił mnie swoim busem i zaciągnął za włosy do środka. Tłumaczył, że jeśli nie wypełnię we wspólnocie woli Bożej, diabeł zdobędzie cały świat.

 – mówiła na łamach czasopisma „Więź” inna pokrzywdzona zakonnica. 

Ofiary także na Podkarpaciu?

O. Paweł M. przebywał także na Podkarpaciu, w zakonie dominikanów w Jarosławiu. Wobec powyższego faktu dominikanie, w obawie przed tym, że i wówczas dokonywał „duchowych uzdrowień”, proszą potencjalnych pokrzywdzonych o kontakt. 

- Wstrząśnięci informacjami o skandalicznych zachowaniach naszego współbrata Pawła M. jakie w ostatnim czasie docierają do nas mając na uwadze fakt, że w latach 90-tych jako duszpasterz Paweł M. przyjeżdżał do duszpasterstwa młodzieży w Jarosławiu oraz przebywał w naszym klasztorze od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r. prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy osoby, które w jakikolwiek sposób zostały przez niego skrzywdzone.

- czytamy w oświadczeniu Prowincjała o. Pawła Kozackiego i Klasztoru Jarosławskiego.

Do aresztowania o. Pawła M doszło 12 marca. Przedstawiono mu siedem zarzutów. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód nie uwzględnił wówczas wniosku prokuratury, nakazując tym samym zwolnić podejrzanego. Sąd uznał, że nie udowodniono, że doszło do przestępstwa.

Prokuratura odwołała się od powyższej decyzji. Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił wcześniejsze postanowienie i zdecydował, że dominikanin trafi do aresztu na trzy miesiące. 

Przed aresztem o. Paweł M. mieszkał w izolacji, w jednym z klasztorów. Miał zakaz jego opuszczenia oraz zakaz noszenia stroju zakonnego, sprawowania czynności kapłańskich i kontaktowania się z kimkolwiek z zewnątrz.

rafal.bolanowski@korso.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy