Reklama

Mieszkańcy Rzeszowa sami wybiorą kandydata na prezydenta?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: RB

Mieszkańcy Rzeszowa sami wybiorą kandydata na prezydenta? - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa członków inicjatywy "Nasz Rzeszów" | foto RB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Chcą, aby o przyszłości miasta zdecydowali jego mieszkańcy. Powstała inicjatywa wzywającą kandydatów na urząd prezydenta Rzeszowa do wzięcia udziału w prawyborach, które wyłonią jednego reprezentanta. „Sondaże pokazują, że tylko jeden kandydat w opozycji do kandydatów ugrupowań niedemokratycznych ma szanse na zwycięstwo w tych wyborach” – przekonuje Dariusz Bobak, jeden z inicjatorów inicjatywy „Nasz Rzeszów”.

Lista osób, które wstępnie zadeklarowały chęć udziału w wyborach prezydenckich, jest długa i z każdym kolejnym dniem przybywa nowych nazwisk lub nieoficjalnych doniesień w tej sprawie. Zdaniem twórców nowo powstałej inicjatywy „Nasz Rzeszów”, tylko jeden kandydat ma szanse na zwycięstwo z „ugrupowaniami niedemokratycznymi”, przez które należy rozumieć środowiska prawicowe


- Nie chcemy, by władzę sprawowali przedstawiciele opcji politycznych które, niekiedy od wielu lat, depczą w Polsce prawa człowieka, dla których sposobem sprawowania władzy jest bezprawie.

- czytamy w treści manifestu inicjatywy.

Wzywają do zorganizowania prawyborów

Zdaniem członków „Nasz Rzeszów” najlepszą opcją, w obliczu tak dużego zainteresowania uczestnictwem w wyborach, będzie zorganizowanie prawyborów, które wyłonią jednego kandydata.

- Sondaże pokazują, że tylko jeden kandydat w opozycji do kandydatów ugrupowań niedemokratycznych ma szanse na zwycięstwo w tych wyborach. 

– przekonuje Dariusz Bobak z Obywateli RP, które wspiera inicjatywę. 

Apelują do wszystkich środowisk politycznych i społecznych, które głoszą przywiązanie do wartości demokratycznych i obywatelskich, aby wsparły projekt prawyborów, dowodząc tym samym, że są gotowe do wcielania tych wartości w życie publiczne.

- Wyłonienie takiej osoby poprzez głosowanie mieszkańców, a nie w zamkniętych gabinetach partyjnych, będzie ogromnym atutem jasno pokazującym, że przyszły prezydent będzie faktycznym reprezentantem mieszkańców Rzeszowa, że to im, a nie swoim zwierzchnikom partyjnym będzie winien lojalność i przed nimi będzie ponosił odpowiedzialność. Pokażmy wspólnie, czym jest społeczeństwo obywatelskie.

- uważają członkowie „Nasz Rzeszów”.

Na podobne działania zdecydowano się w wyborach samorządowych w 2019 roku w Budapeszcie. Partii opozycyjna Dialog dla Węgier zorganizowała prawybory, które wygrał Gergely Karacsony. Później w zasadniczych wyborach mała zielono-liberalna partia opozycyjna wygrała z kandydatek partii Fidesz Viktora Orbana. 

- Prawybory mają swoją siłę. My jak obywatele powinniśmy się nauczyć, że to my powinniśmy wymagać od polityków, a nie czekać co oni nam łaskawie zaproponują. 

- tłumaczy Dariusz Bobak. 

Jak będą wyglądały prawybory?

Członkowie inicjatywy jasno stwierdzają, że ich najgorszym wrogiem jest czas, zatem organizacja takich wyborów za pośrednictwem internetowego głosowania nie wchodzi w grę. Rozwiązaniem ma być standardowa forma głosowania, która dodatkowo musi uzyskać wsparcie komitetów wyborczych.

- Deadline jest oczywisty, czyli 16 kwietnia, ostatni dzień zgłaszania kandydatów. Prawdopodobnie prawybory musiałyby się odbyć w weekend przed tym terminem. Rozlokowalibyśmy namioty w najbardziej ruchliwych punktach miasta.

- wyjaśnia Dariusz Bobak. 

Aby inicjatywa miała racje bytu, musi uzyskać wsparcie komitetów wyborczych.

- Sami nie jesteśmy w stanie tego pociągnąć zarówno finansowo jak i organizacyjnie . Oczekujemy, że komitety kandydatów, którzy wezmą udział w prawyborach wezmą na swoje barki koszty finansowe i osobę, czyli zapewnią część ekip, które będą brały w tym udział. My ze swojej strony oferujemy wiedze jak to zorganizować. 

- tłumaczy Dariusz Bobak. 

Na potrzeby prawyborów zostanie określony także próg frekwencji, który będzie świadczył o ważności tych wyborów. 

Lista obywateli działających na rzecz organizacji prawyborów prezydenckich w Rzeszowie: Dariusz Bobak, Lidia Górska, Krzysztof Jasiński, Bogna Kuśnierz, Sławomir Nosal, Patrycja Pawlak-Kamińska, Marta Połtowicz-Bobak.

Inicjatywę wspierają następujące osoby i instytucje: dr hab. Piotr Berdowski, Grażyna Bochenek, Krystyna Lenkowska, Arkadiusz Marczyński, dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, dr Urszula Stępień, Jerzy Żygadło/Rzeszoznawcy, Komitet Obrony Demokracji Region Podkarpacie, Marsz Równości w Rzeszowie, Obywatele RP, Rebelianty Podkarpackie, Uwaga Tu Obywatele.

rafal.bolanowski@korso.pl

 


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy