Reklama

Przeszkadza ci wycinka drzew w mieście? Od dzisiaj w Rzeszowie zieleń będzie "pod specjalnym nadzorem"!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: RB

Przeszkadza ci wycinka drzew w mieście? Od dzisiaj w Rzeszowie zieleń będzie "pod specjalnym nadzorem"! - Zdjęcie główne

Zielony skwer przy ul. Dominikańskiej w Rzeszowie | foto RB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Projekt „Strażnicy drzew w Rzeszowie”, którego realizacja właśnie się rozpoczęła i trwać będzie do końca roku, zakłada wsparcie mieszkańców miasta przy działaniach na rzecz ochrony zieleni. Pomysłodawcy będą także sprawdzać miasta pod kątem ewentualnej wycinki i wykroczeń w tym zakresie.

Inicjatywę realizuje Stowarzyszenie Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów przy współudziale Społecznych Strażników Drzew


- Każdy mieszkaniec może włączyć się w realizację projektu, pracy jest dużo. Wystarczy zadzwonić na telefon strażniczy: 728 082 963 i wyrazić zainteresowanie. Osoby dorosłe bez względu na wiek, zawód, są mile widziane, jedyny warunek to pozytywne nastawienie do przyrody i ludzi.

- mówi Zbigniew Mieszkowicz, Strażnik Drzew, pomysłodawca projektu.

Zieleń pod specjalnym nadzorem

Realizacja projektu „Strażnicy drzew w Rzeszowie” potrwa do końca roku. Zakłada on wsparcie mieszkańców miasta przy działaniach na rzecz ochrony zieleni. Takim wsparciem dla Rzeszowian będzie Strażnik Drzew z telefonem interwencyjnym: 728 082 963. Powstanie też strona internetowa z niezbędnymi informacjami o ochronie drzew. 

Inicjatorzy akcji zapowiadają, że prowadzona będzie także analiza statystyczna przedstawiająca działania administracyjne, w szczególności Urzędu Miasta Rzeszowa, w zakresie drzew (wycinki, nasadzenia, pomniki przyrody, zgłoszenia wykroczeń, itp.).

- W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania problemem wycinki drzew. Rozwój polskich miast, wzrastająca świadomość zmian klimatycznych, zanieczyszczenie powietrza i brak systemowych rozwiązań w zakresie zieleni miejskiej powodują, że sami mieszkańcy podejmują inicjatywy w trosce o otaczającą ich przyrodę.

- pisze zespół strażników drzew w Rzeszowie.

Co znajdzie się przygotowywanej stronie internetowej?

- Na stronie projektu znajdą się: ścieżka postępowania administracyjnego, wzory pism, wnioski i zgłoszenia wycinki, decyzje administracyjne. Będzie tam wszystko czego dotyczy projekt. Prosimy o cierpliwość.

- tłumaczy Łukasz Kotulak, członek projektu. 

- Dzięki uzyskanym w ramach projektu wiedzy i doświadczeniu uczestnicy będą dysponować spójnym oglądem problemu. Będą mieli szansę poznać różne opinie mieszkańców, urzędników i ekspertów, opracować strategię dalszych działań, a w konsekwencji wdrożyć efektywniejsze praktyki, bo problem masowych wycinek raczej nie zniknie.

- zaznaczają członkowie projektu. 

Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG, to jeden z 11 projektów prowadzonych w Polsce ze środków funduszy norweskich i Funduszy EOG na lata 2014-2021 i jednym z dwóch przeznaczonych na wsparcie działalności organizacji społecznych, które wzmacniają społeczeństwo obywatelskie.

rafal.bolanowski@korso.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy