reklama

Mata antyelektrostatyczna – zastosowanie

Opublikowano:
Autor:

Mata antyelektrostatyczna – zastosowanie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneElektryczność statyczna – kiedy występuje? Elektrycznością statyczną nazywany zespół zjawisk, który objawia się pojawieniem niezrównoważonego ładunku elektrycznego na obiektach o niewielkiej przewodności elektrycznej, takich jak: materiały izolacyjne lub dielektryki oraz na odizolowanych od ziemi obiektach przewodzących, czyli elementach urządzeń i ludziach. Tego typu ładunki mogą powstawać na ciele ludzkim podczas taki prozaicznych czynności jak chodzenie, zdejmowanie ubrań czy po prostu wykonywanie obowiązków w pracy. Samo ich występowanie nie jest groźne, jednak jeśli nagromadzona energia związana z naładowanym elektrostatycznie człowiekiem przekroczy minimalną energię zdolną do zapłonu mieszanin wybuchowych, wtedy zagrożenie inicjacji wybuchu lub pożaru znacznie wzrasta. Narażone na oddziaływania pola elektrostatycznego są również maszyny, które pod jego wpływem lub dotykiem naładowanej osoby, mogą przestać działać prawidłowo. Ponadto, pracownicy niechronieni tym wyładowaniami, często doświadczają nieprzyjemnych i wyraźnie dyskomfortowych wstrząsów. Zasadniczo można wyróżnić 3 rodzaje zagrożeń, które niesie elektryczność statyczna:

 

  • możliwość zakłócenia procesów technologicznych,
  • negatywny wpływ na zdrowie człowieka,
  • pożary,
  • wybuchy.
 

Procesy przemysłowe szczególnie zagrożone elektryzowaniem się ciał stałych i ludzi to między innymi: poligrafia, walcowanie, przewijane, powlekanie i kalandrowanie.

 

Maty antystatyczne – dodatkowa ochrona w miejscu pracy

 

W miejscach pracy, w których zagrożenie wyładowaniami elektrostatycznymi jest wysokie, nie tylko pracownicy powinni być chronieni odpowiednią odzieżą i obuwiem. Maszyny przedmioty, które wykazują silne właściwości przewodzące, również nie powinny być pozostawione bez odpowiedniej ochrony. Mata ESD to wykonana najczęściej z kauczuka lub PVC powierzchnia robocza, dzięki której ładunki elektrostatyczne są odprowadzane od znajdujących się na niej przedmiotów i maszyn przewodzących. Takie działanie osłania blat stołu i wrażliwe elementy znajdujące się na nim przed uszkodzeniem przez ładunki elektryczne. Ponadto, maty antystatyczne stanowią dodatkową ochronę dla pracowników, gdyż odprowadzają ładunki z ciała człowieka do samej ziemi.

Sprawdzonym producentem mat ESD jest Wolfgang Warmbier. Jego maty zostały stworzone w oparciu o innowacyjny system ECOSTAT, posiadają powierzchnię elektrostatycznie rozpraszającą, przewodzący spód oraz przewód uziemiający z rezystorem zabezpieczającym 1 MOhm. Ich zaokrąglone brzegi i zakładki w narożnikach pozwalają na łatwiejsze dopasowanie do stanowiska pracy. 

Na antystatycznym ubiorze, obuwiu, a także matach nie warto oszczędzać. Tylko te z wyższej półki i z odpowiednim certyfikatami są gwarancją bezpieczeństwa w miejscy pracy. Konsekwencją zaniechania ochrony przed ładunkami elektrostatycznymi może być nie tylko uszkodzenie maszyn, ale także zagrożenie zdrowia i życia. Warto mieć to na uwadze, gdy będziecie się zastanawiać, czy koniecznie trzeba w nie zainwestować.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo