- możliwość zakłócenia procesów technologicznych,
- negatywny wpływ na zdrowie człowieka,
- pożary,
- wybuchy.
Procesy przemysłowe szczególnie zagrożone elektryzowaniem się ciał stałych i ludzi to między innymi: poligrafia, walcowanie, przewijane, powlekanie i kalandrowanie.
W miejscach pracy, w których zagrożenie wyładowaniami elektrostatycznymi jest wysokie, nie tylko pracownicy powinni być chronieni odpowiednią odzieżą i obuwiem. Maszyny przedmioty, które wykazują silne właściwości przewodzące, również nie powinny być pozostawione bez odpowiedniej ochrony. Mata ESD to wykonana najczęściej z kauczuka lub PVC powierzchnia robocza, dzięki której ładunki elektrostatyczne są odprowadzane od znajdujących się na niej przedmiotów i maszyn przewodzących. Takie działanie osłania blat stołu i wrażliwe elementy znajdujące się na nim przed uszkodzeniem przez ładunki elektryczne. Ponadto, maty antystatyczne stanowią dodatkową ochronę dla pracowników, gdyż odprowadzają ładunki z ciała człowieka do samej ziemi.
Sprawdzonym producentem mat ESD jest Wolfgang Warmbier. Jego maty zostały stworzone w oparciu o innowacyjny system ECOSTAT, posiadają powierzchnię elektrostatycznie rozpraszającą, przewodzący spód oraz przewód uziemiający z rezystorem zabezpieczającym 1 MOhm. Ich zaokrąglone brzegi i zakładki w narożnikach pozwalają na łatwiejsze dopasowanie do stanowiska pracy.
Na antystatycznym ubiorze, obuwiu, a także matach nie warto oszczędzać. Tylko te z wyższej półki i z odpowiednim certyfikatami są gwarancją bezpieczeństwa w miejscy pracy. Konsekwencją zaniechania ochrony przed ładunkami elektrostatycznymi może być nie tylko uszkodzenie maszyn, ale także zagrożenie zdrowia i życia. Warto mieć to na uwadze, gdy będziecie się zastanawiać, czy koniecznie trzeba w nie zainwestować.