Z uwagi na fakt, że dostęp do stacyjki w motocyklu jest otwarty i każdy przypadkowy przechodzień może się z bliska jej przyjrzeć, ryzyko kradzieży należy uznać za szczególnie wysokie. O ile w przypadku samochodów złodziej poza uruchomieniem silnika musi dostać się do wnętrza auta, o tyle przy dwukołowcu sprawa wygląda prościej. Jakie wobec tego można zastosować rozwiązania zabezpieczające, które zmniejszają ryzyko kradzieży jednośladu? Omówmy je.
Parkuj w bezpiecznym miejscu
Zanim przejdziemy do analizy konkretnych urządzeń mających chronić pojazd przed złodziejami, warto podkreślić, jak duże znaczenie w tym kontekście ma miejsce parkowania. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet najlepsze mechanizmy zabezpieczające zdadzą się na nic, jeśli Twój motocykl za cel obierze sobie doświadczony i profesjonalnie wyposażony przestępca, który będzie miał wiele czasu na działanie.I choć na jego umiejętności i jakość sprzętu nie masz żadnego wpływu, możesz go skutecznie zniechęcić do kradzieży poprzez parkowanie w bezpiecznym miejscu. Staraj się więc pozostawiać motocykl w garażu, na strzeżonym placu albo zatłoczonych i monitorowanych parkingach na terenie Tarnobrzegu. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że w takich warunkach ktokolwiek odważy się na przeprowadzenie próby kradzieży.
Zapięcia
Do najpopularniejszych i zarazem najprostszych sposobów zabezpieczenia motocykla należą linki, łańcuchy i u-locki wyposażone w zamek lub kłódkę. Wykorzystuje się je po to, żeby przypiąć jednoślad np. do płotu, pachołka czy innego nieruchomego i solidnie zamocowanego w podłożu obiektu. To uniwersalne rozwiązanie jest stosowane nie tylko przy motocyklach, ale również rowerach czy skuterach. Należy jednak mieć świadomość, że używanie kiepskiej jakości linek, łańcuchów, zamków i kłódek w żaden sposób nie zabezpiecza pojazdu, bo bardzo łatwo je zneutralizować. Warto zatem stawiać na droższe produkty renomowanych marek.
Blokada tarczy hamulcowej
Innym popularnym sposobem na zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą jest blokada tarczy hamulcowej. Jej celem jest uniemożliwienie potencjalnemu przestępcy przepchnięcia pojazdu, lecz trzeba mieć na uwadze, że nie chroni go przed podniesieniem i załadowaniem np. do dostawczaka. Na takie zabezpieczenie można liczyć tylko w przypadku blokad tarczy hamulcowej wyposażonych w alarm.
Alarm
Pozostając przy alarmie, warto poświęcić mu jeden akapit. To popularna metoda ochrony przed złodziejami wszelkiego rodzaju pojazdów, jednak w motocyklach działa w nieco inny sposób niż w samochodach. Otóż wiele alarmów przeznaczonych dla jednośladów jest wyposażonych w czujniki wykrywające najmniejszy nieautoryzowany ruch dwukołowca. Wystarczy go lekko pochylić, a sygnał dźwiękowy natychmiast się uruchomi, informując właściciela o ewentualnym zagrożeniu kradzieżą.
Lokalizator GPS
Inną często wykorzystywaną formą zabezpieczenia motocykla przed złodziejami są lokalizatory GPS. I choć nie chronią bezpośrednio przed kradzieżą, mogą ułatwić namierzenie już skradzionego pojazdu. Czy są skuteczne? To zależy od jakości urządzenia oraz wiedzy i doświadczenia przestępcy. Istnieją bowiem urządzenia pozwalające na zagłuszenie sygnału GPS, dlatego warto inwestować wyłącznie w lokalizatory odporne na zagłuszanie.
Personalizacja motocykla
Interesującym sposobem mogącym zniechęcić potencjalnych złodziei do obrania sobie za cel Twojego motocykla jest spersonalizowanie go w taki sposób, aby dało się go łatwo zidentyfikować. Indywidualne malowanie, wykończone na zamówienie elementy, oryginalne rozwiązania technologiczne – widząc tak nietypowy pojazd, przestępca dwa razy się zastanowi, czy rzeczywiście warto podejmować próbę kradzieży.