Reklama

Interwencja kryzysowa

Opublikowano:
Autor:

Interwencja kryzysowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Interwencja kryzysowa ma na celu pomoc osobom w odzyskaniu stabilności emocjonalnej. Można pracować zarówno w terapiach indywidualnych jak i grupowych. Interwencja kryzysowa daje poczucie bezpieczeństwa oraz redukuje lęk u pacjenta.

Kiedy następuje kryzys

Kryzys to takie zdarzenie życiowe, które negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Jest nieoczekiwane i zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. My sami nie potrafimy sobie poradzić ze skutkami tego wydarzenia, dlatego poszukujemy wsparcia. Celem interwencji kryzysowej jest udzielenie natychmiastowej pomocy dlatego też jest to działanie krótkoterminowe i doraźne.

Formy interwencji kryzysowej

Interwencja kryzysowa związana jest z Ośrodkami Interwencji Kryzysowej, które działają poprzez konsultacje psychologiczne, porady socjalne i prawne oraz udzielenie schronienia. Innymi formami interwencji są również poradnie mailowe lub znane telefony zaufania.

Interwencja kryzysowa nie jest zwykłą terapią. Najczęściej wsparcia udzielają różni profesjonaliści. Oprócz terapeuty są to też prawnicy i pracownicy socjalni. Udzielają oni zarówno porad prawnych jak i dają poczucie bezpieczeństwa oraz tłumaczą jak poszkodowany ma sobie radzić z kryzysem.

Przebieg interwencji

  1. Prośba o pomoc. Poszkodowana osoba poszukuje pomocy.
  2. Analiza sytuacji przez terapeutę. Sprawdza on jak poszkodowany funkcjonuje, w jakich jest realcjach ze sobą i innymi oraz szuka prawdziwego problemu kryzysu.
  3. Terapeuta rozpracowuje poszkodowanego. Analizuje jego wszystkie działania oraz sposoby na radzenie sobie z rozwiązywaniem problemów.
  4. Terapeuta przygotowuje strategię preferowanych rozwiązań. Analizując cele poszkodowanego ocenia możliwości realizacji tych celów oraz to czy nie są one zbyt wysoko postawionymi poprzeczkami.
  5. Terapeuta uczy poszkodowanego nowych sposobów postępowania. Wskazuje nowe sposoby postrzegania świata, rozwiązywania problemów oraz nowych zachowań. Wszystko to odbywa się przy pomocy treningów zachowań konstruktywnych.
  6. Terapeuta wraz z poszkodowanym wdrażają nowe strategie. Na tym etapie poszkodowany powinien samodzielnie rozpocząć wdrażanie rozwiązań w codziennym życiu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE