Czy można kwestionować umowy kredytów frankowych zawarte z PKO BP?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pasja1000 / licencja: pixabay.com

Czy można kwestionować umowy kredytów frankowych zawarte z PKO BP? - Zdjęcie główne

foto Pasja1000 / licencja: pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Porady prawne Poniższy artykuł jest kolejnym z cyklu krótkich publikacji na temat umów powiązanych z kursem waluty obcej zawieranych z poszczególnymi bankami (link do wcześniejszych znajdują się na końcu artykułu). Naszym celem jest przybliżenie osobom posiadającym kredyt we frankach szwajcarskich, dlaczego w przypadku jednych umów sukces uznawany jest za wysoce prawdopodobny, a w przypadku innych ryzyko niepowodzenia jest wyższe.

Dziś poddamy analizie sytuację kredytobiorców, którzy zawarli umowę kredytu frankowego z Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A. oraz Nordea Bank S.A. (przejętym następnie przez PKO BP).

Szereg niedozwolonych klauzul, skutkujących nieważnością całej umowy, można odnaleźć w umowach o kredyt mieszkaniowy NORDEA – HABITAT, zwieranych w latach 2005-2011. To co determinuje ich abuzywność to brak jakiegokolwiek ograniczenia czy nawet określenia mechanizmów wyliczania kursów walut. Przykładowo świadczy o tym choćby następujące postanowienie: kwota kredytu określona w CHF zostanie przeliczona na złote po kursie kupna CHF według Tabeli kursów z dnia uruchomienia środków. Tak sformułowana umowa daje Bankowi nieograniczone pole do nadużyć, poprzez niczym nieskrępowane ustalanie zobowiązań kredytobiorców.

Analogiczne postanowienia umowne znajdują się również w umowach kredytu mieszkaniowego WŁASNY KĄT hipoteczny, zawieranych w latach 2005-2010, przez Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski S.A. Pierwsza z brzegu klauzula: stosuje się kurs kupna dewiz (aktualna Tabela kursów) obowiązujący w PKO BP S.A. w dniu realizacji zlecenia płatniczego, ukazuje pełną swobodę Banku do przeliczania zobowiązań konsumentów.

Aktualna analiza orzecznictwa sądowego wskazuje, że umowy zawierane z Nordea Bank S.A. oraz PKO BP S.A., mogą zostać uznane za nieważne, ze względu na rażące naruszenie praw konsumenta. Takie rozstrzygnięcia są niezwykle korzystne dla kredytobiorców, albowiem, otwierają im drogę do  żądania zwrotu na ich rzecz wpłaconych do tej pory rat oraz braku konieczności spłaty kredytu w przyszłości.

Biorąc powyższe pod uwagę, rekomendowane jest, by kredytobiorcy, którzy zawarli umowę kredytu frankowego z PKO BP S.A. oraz Nordea Bank S.A., przeanalizowali swoje umowy, albowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że zawierają one niedozwolone klauzule. Oczywiście do każdej umowy należy podejść indywidualnie, dlatego warto powierzyć obsługę prawną profesjonalistom, którzy podejdą do każdej sprawy z należytą starannością.

Artykuły o podobnej tematyce mogą Państwo śledzić na: www.niewaznykredyt.pl/franki 

Radca prawny Konrad Rojkowicz
Partner w Rojkowicz Skoblenko i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych

Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE