reklama

ŻAR leje się z nieba! Które kąpieliska na Podkarpaciu są otwarte? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Już w piątek do południa było bardzo gorąco, a to dopiero początek. Prognozy pogody nie są optymistyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed bardzo wysokimi temperaturami w ciągu najbliższego weekendu - słupki rtęci mogą wskazywać nawet 33 stopnie Celsjusza. O rozwagę apelują lekarze i policja, a samorządy podkreślają, że należy rozsądnie gospodarować wodą.
reklama

Przygotujmy się na gorące dni. IMGW ostrzega przed falą upałów. Do 23 czerwca trzeba się liczyć z temperaturą sięgającą nawet 35 stopni Celsjusza. To nie jest jedyne ostrzeżenie. Synoptycy przewidują także możliwe gwałtowne burze.

CZYTAJ TAKŻE:

Już teraz wiele podkarpackich samorządów decyduje się na to aby dać choć moment ochłody dla mieszkańców. W Stalowej Woli już zamontowano trzy mgiełki wodne. Na podobny ruch pewnie zdecydują się kolejni włodarze. Kąpieliska także będą przeżywały oblężenie. Przypominamy, że wciąż oficjalnie jest zamknięte Jezioro Tarnobrzeskie.

Tłumy zawitają na rzeszowską Żwirownię. Kąpielisko działa między godziną 10 a 18, podczas których nad bezpieczeństwem pływających czuwa dwóch ratowników. Na plaży znajduje się ponadto mini plac zabaw dla dzieci, a także boisko do piłki siatkowej. Wstęp na teren Żwirowni jest płatny i wynosi 2 zł od osób dorosłych oraz 1 zł od dzieci. 

Które kąpieliska są otwarte w Bieszczadach? Można już korzystać z uroków kąpielisk: Solina-Góra Jawor (Biała Flota), Cypel, Patelnia w Polańczyku oraz Zielona Plaża w Wołkowyi.

APEL O ROZWAGĘ

Podkarpackie samorządy apelują o racjonalne gospodarowanie wodą.

- Z powodu bardzo dużego wzrostu zużycia, proszę o wykorzystywanie wody przede wszystkim do celów socjalno-bytowych. Proszę również o niewykorzystywanie wody do podlewania trawników, działek, mycia samochodów oraz napełniania basenów. Brak dostosowania się do naszej prośby może skutkować przerwami w dostawie wody

- czytamy w oficjalnym komunikacie do mieszkańców dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wadowicach Górnych.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej zwrócił się z prośbą do wszystkich odbiorców wody z miejscowościach: Widełka, Kupno, Przedbórz, Bukowiec, Domatków, Poręby Kupieńskie i Huta Przedborska o ograniczenie poboru oraz oszczędne i racjonalne korzystanie z wody z gminnej sieci wodociągowej.

Wodociągi Dębickie informują jak w tym roku napełnić basen, by nie ponosić opłat za odprowadzanie ścieków. W przypadku posiadania wodomierza ogrodowego można napełnić basen bez informowania Wodociągów Dębickich. W tym przypadku opłata będzie dotyczyć tylko zużytej wody, bez kosztów odprowadzania ścieków. Bez wodomierza ogrodowego istnieje możliwość jednorazowego napełnienia basenu. W tym celu należy złożyć pismo w siedzibie firmy lub mailowo na adres: bok@wodociągi.debickie.pl, w którym należy podać ilość wody bezpowrotnie zużytej do napełnienia basenu.

WODA

Pij dużo wody. Schłodzona, z dodatkiem soku z cytryny i liści świeżej mięty, przyniesie uczucie orzeźwienia i poprawi kondycję. Napoje słodzone, choć sprawiają wrażenie, że gaszą pragnienie, w rzeczywistości utrudniają nawadnianie. Im więcej cukru i sztucznych dodatków, tym trudniej będzie wodzie wchłonąć się do komórek.

ZOBACZ TAKŻE:

DIETA

Kiedy za oknem panują upały, lepiej powstrzymać się od spożywania tłustych, słodkich i kalorycznych potraw. Ciężkostrawna dieta sama w sobie jest obciążeniem dla organizmu, a jej dodatkowym minusem jest utrudnienie przyswajania witamin i mikroelementów do organizmu. W okresie letnim jest to szczególnie ważne, gdyż wzrasta na nie naturalne zapotrzebowanie. Warto stawiać też na obiady na zimno z dodatkiem warzyw i owoców, których teraz wybór jest bardzo szeroki.

ODZIEŻ

W pełnym słońcu najlepiej sprawdzi się jasna odzież. Podczas upałów najlepiej wybierać garderobę uszytą z tkanin bawełnianych i lnianych, które mają najlepsze właściwości wentylacyjne i są łagodne dla skóry. Dla zachowania komfortu warto zrezygnować z przylegających ubrań na rzeczy luźnych, swobodnych. W ten sposób ograniczymy pocenie się ciała i jego podrażnienie. Wbrew pozorom warto jest też zakrywać jak najwięcej partii ciała, aby zapobiec wytrącaniu się z niego wody i oparzeniom słonecznym.

 

FILTRY UV

Jeśli jednak zdecydujemy się na skąpe odzienie, wszystkie odkryte części ciała należy regularnie pokrywać kosmetykami z ochronnymi filtrami UV. Warto pamiętać, aby użyć mleczka czy emulsji co najmniej 30 minut przed wyjściem z domu. Będąc np. na plaży, należy skupić się powtarzaniu tej czynności. Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona. Największe zagrożenie oparzeniem dotyczy twarzy, która jest częścią ciała najbardziej wyeksponowaną na działanie słońca, dlatego zasługuje na największą ochronę.

NAKRYCIE GŁOWY

W upalne dni należy zadbać o to, aby głowa była stale osłonięta. Czapka lub kapelusz pełnić będą funkcję ochronną, ponieważ nadmiar promieni słonecznych rozregulowuje temperaturę organizmu. Może to prowadzić do udaru cieplnego i zagrożenia życia. W szczególnej grupie ryzyka są małe dzieci, sportowcy, pracownicy fizyczni oraz seniorzy.

KLIMATYZACJA

Kiedy za oknem ukrop, z pomocą przychodzi klimatyzacja. Tej jednak należy używać z głową. Ustawienie temperatury na kilkanaście stopni może przynieść pozorną ulgę, jednak tak duża różnica z rozgrzanym powietrzem panującym na zewnątrz, może skończyć się chorobą. Aby zminimalizować ryzyko wywołania niepożądanych skutków, należy ustawić temperaturę o około 5 stopni niższą, niż ta, którą wskazuje podwórkowy termometr.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama