reklama

Wzrasta bezrobocie na Podkarpaciu!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Wzrasta bezrobocie na Podkarpaciu! - Zdjęcie główne

foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W 2020 roku liczba bezrobotnych na Podkarpaciu wzrosła aż o 11,9 tys. osób. Stopa bezrobocia w województwie wynosi aktualnie 9,1 proc. Urząd Pracy zaznacza, że choć wynik nie jest zły, to „powodów do optymizmu brak”.
reklama

Na koniec grudnia 2020 r. na Podkarpaciu było 87,3 tys. osób bezrobotnych - to o 11,9 tys. osób więcej niż rok wcześniej.  Głównym powodem wzrostu liczby bezrobotnych jest pandemia koronawirusa


Zdaniem Wojewódzkiego Urzędu Pracy sytuację łagodzą kolejne tarcze antykryzysowe, wobec czego bezrobocie pozostaje nadal jednocyfrowe. 

- To niewiele, porównując do skali zagrożenia pandemią i spowolnieniem gospodarczym w Europie. Udało się zniwelować wiele niekorzystnych zjawisk na rynku. Rozstrzygający wobec nowych wyzwań będzie obecny rok. Warto zauważyć, że w styczniu 2021 roku, podkarpaccy pracodawcy nie złożyli zawiadomień o zwolnieniach grupowych 

– mówi Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Plaga zwolnień grupowych

Zestawiając liczbę zgłoszonych i zrealizowanych zwolnień grupowych z 2019 i 2020 roku dostrzegamy radykalny wzrost. W 2020 roku podkarpaccy pracodawcy zwolnili  2746 pracowników. Był to najwyższy wynik od ponad 13 lat. W 2019 roku zgłoszono chęć zwolnienia 1044 osób i ostatecznie zwolniono 726 osób. 

- W stosunku do liczby osób zgłoszonych do zwolnienia, zawartych w sprawozdaniu (4716), pracownicy, którym wręczono wypowiedzenia (2746) stanowili 58,2 proc. wszystkich zgłoszeń.

- tłumaczy Krzysztof Powrózek, kierownik wydziału ds. promocji i komunikacji społecznej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie.

Bezrobocie w Polsce i na Podkarpaciu

Czas najwyższego bezrobocia w Polsce to początek XXI wieku. Na Podkarpaciu prawie co piąty mieszkaniec był bez pracy, a w rekordowych pod tym względem powiatach bieszczadzkim wynosiło 27,7 proc., brzozowskim 22,5 proc. i leskim 20,9 proc. 

W tych rejonach i w powiecie przemyskim, strzyżowskim oraz w okolicach Przemyśla i samym mieście nadal sytuacja jest trudniejsza niż gdzie indziej, a stopa bezrobocia jest dwucyfrowa (ok. 15 proc.). Ale są też takie miasta jak Krosno z bardzo niskim bezrobociem wynoszącym 3,2 proc. czy Rzeszów- 5,7 proc. 

Zgodnie z najnowszymi danymi bezrobocie w Polsce wynosi 6,2 proc., a na Podkarpaciu – 9,1 proc. W 2019 roku stopa bezrobocia w województwie wyniosła 7,6 proc. zaś w 2018 roku 8,8 proc.

Miesiące zimowe, jak w każdym roku, mogą przynieść wzrost stopy bezrobocia, co wynika z okresowego ograniczenia zapotrzebowania w budownictwie i w rolnictwie oraz na poziom popytu w sektorze turystyki.

 


reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama