Na terenie całej gminy Radomyśl Wielki oraz gmin sąsiednich od strony zachodniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższy, czerwony alert zagrożenia przed silnym, szybkim wezbraniem lokalnych rzek. Żółte ostrzeżenie (drugiego stopnia) obowiązuje na zachód od Jasła.
W zlewni Breń, w związku ze spływem wód opadowych obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody, z przekroczeniem stanu alarmowego w okolicach miejscowości Wampierzów. Na zachód od Jasła zagrożone są także zlewnie lewostronnych dopływów Wisły oraz zlewnie Uszwicy, Dunajca poniżej zbiornika Czchów oraz rzeki Ropa.
Jak poinformował nas Krzysztof Gwizdak z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, w tej chwili stan alarmowy przekroczony jest na rzece Breń w Wampierzowie, dopływ Wisły (na godzinę 9:30 przekroczony o 23 centymetry).
Stany ostrzegawcze odnotowano na rzece Grabinka w Głowaczowej pod Dębicą, na godzinę 9:30 przekroczony o 50 centymetrów
Wzrasta poziom wody na rzece Wisła na terenie powiatów mieleckiego i tarnobrzeskiego.
- W związku z sytuacją hydrologiczną w Małopolsce na Wiśle przechodzi fala kulminacyjna, która powoduje, że w Sandomierzu przekroczony jest stan ostrzegawczy o 73 centymetrów.
- mówi Gwizdak.
IMGW podaje, że o 92 centymetry przekroczony został stan ostrzegawczy na wodowskazie "Koło" na rzece Wisła pod Baranowem Sandomierskim. Tutaj mamy tendencję wzrostową.
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie na bieżąco monitoruje sytuację. Centrum operacyjne ochrony przeciwpowodziowej działa w trybie podwyższonej gotowości. Do Wód Polskich nie wpłynęły żadne poważniejsze informacje z Podkarpacia, np. o wylaniu rzek, które zagrażałaby zabudowaniom.
- podał Krzysztof Gwizdak z Wód Polskich w Rzeszowie.
Podkarpaccy strażacy tylko od ubiegłej soboty 28 sierpnia odnotowali ponad 100 wyjazdów do wypompowywania wody z zalanych piwnic, przetykania przepustów, czy zabezpieczania posesji, w związku z wylaniem wody z lokalnych potoków czy rowów przydrożnych.
AKTUALIZACJA - 1.09, godz. 13:30:
1 września na wodowskazie Sandomierz odnotowano poziom wody na wysokości 493 cm i cały czas jest zachowany trend rosnący. Z powodu wysokiego poziomu wody prom pomiędzy Tarnobrzegiem a Ciszycą w powiecie sandomierskim jest nieczynny do odwołania.
AKTUALIZACJA - 2.09, godz. 9:10:
Jak informuje rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, w dniu 31 sierpnia strażacy otrzymali 14 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. Były to wezwania do miejscości: Radomyśl Wielki, Zabrnie, Dulcza Mała, Dulcza Wielka, Zdziarzec, Podborze, Jamy i Ławnica. Najbardziej poważna sytuacja była w Dulczy Wielkiej, gdzie miejscowy potok wystąpił z koryta. RAPORT Z POWIATU MIELECKIEGO - KLIK TUTAJ>>
Najważniejsze informacje są jednak takie, że sytuacja na Wiśle jest stabilna. 548 centymetrów – taki stan pokazywały wodowskazy na Wiśle w Sandomierzu 2 września o poranku. Nie ma zagrożenia powodziowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.