Reklama

WAŻNE! Stabilizuje się sytuacja na podkarpackich rzekach [AKTUALIZACJA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: OSP RUDA

WAŻNE! Stabilizuje się sytuacja na podkarpackich rzekach [AKTUALIZACJA, WIDEO] - Zdjęcie główne

Dulcza Wielka (powiat mielecki) | foto OSP RUDA

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Ostrzeżenie drugiego stopnia przed wezbraniami rzek obowiązują na Podkarpaciu już tylko na Wiśle. Na szczęście w najbliższych dniach nie są prognozowane opady deszczu.

Na terenie całej gminy Radomyśl Wielki oraz gmin sąsiednich od strony zachodniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższy, czerwony alert zagrożenia przed silnym, szybkim wezbraniem lokalnych rzek. Żółte ostrzeżenie (drugiego stopnia) obowiązuje na zachód od Jasła.

W zlewni Breń, w związku ze spływem wód opadowych obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody, z przekroczeniem stanu alarmowego w okolicach miejscowości Wampierzów. Na zachód od Jasła zagrożone są także zlewnie lewostronnych dopływów Wisły oraz zlewnie Uszwicy, Dunajca poniżej zbiornika Czchów oraz rzeki Ropa.

Jak poinformował nas Krzysztof Gwizdak z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, w tej chwili stan alarmowy przekroczony jest na rzece Breń w Wampierzowie, dopływ Wisły (na godzinę 9:30 przekroczony o 23 centymetry).

Stany ostrzegawcze odnotowano na rzece Grabinka w Głowaczowej pod Dębicą, na godzinę 9:30 przekroczony o 50 centymetrów

Wzrasta poziom wody na rzece Wisła na terenie powiatów mieleckiego i tarnobrzeskiego.

- W związku z sytuacją hydrologiczną w Małopolsce na Wiśle przechodzi fala kulminacyjna, która powoduje, że w Sandomierzu przekroczony jest stan ostrzegawczy o 73 centymetrów.

- mówi Gwizdak.

IMGW podaje, że o 92 centymetry przekroczony został stan ostrzegawczy na wodowskazie "Koło" na rzece Wisła pod Baranowem Sandomierskim. Tutaj mamy tendencję wzrostową.

- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie  na bieżąco monitoruje sytuację. Centrum operacyjne ochrony przeciwpowodziowej działa w trybie podwyższonej gotowości. Do Wód Polskich nie wpłynęły żadne poważniejsze informacje z Podkarpacia, np. o wylaniu rzek, które zagrażałaby zabudowaniom.

- podał Krzysztof Gwizdak z Wód Polskich w Rzeszowie. 

Podkarpaccy strażacy tylko od ubiegłej soboty 28 sierpnia odnotowali ponad 100 wyjazdów do wypompowywania wody z zalanych piwnic, przetykania przepustów, czy zabezpieczania posesji, w związku z wylaniem wody z lokalnych potoków czy rowów przydrożnych. 

 

AKTUALIZACJA - 1.09, godz. 13:30:

1 września na wodowskazie Sandomierz odnotowano poziom wody na wysokości 493 cm i cały czas jest zachowany trend rosnący. Z powodu wysokiego poziomu wody prom pomiędzy Tarnobrzegiem a Ciszycą w powiecie sandomierskim jest nieczynny do odwołania.

AKTUALIZACJA - 2.09, godz. 9:10:

Jak informuje rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, w dniu 31 sierpnia strażacy otrzymali 14 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. Były to wezwania do miejscości: Radomyśl Wielki, Zabrnie, Dulcza Mała, Dulcza Wielka, Zdziarzec, Podborze, Jamy i Ławnica. Najbardziej poważna sytuacja była w Dulczy Wielkiej, gdzie miejscowy potok wystąpił z koryta. RAPORT Z POWIATU MIELECKIEGO - KLIK TUTAJ>>

Najważniejsze informacje są jednak takie, że sytuacja na Wiśle jest stabilna. 548 centymetrów –  taki stan pokazywały wodowskazy na Wiśle w Sandomierzu 2 września o poranku. Nie ma zagrożenia powodziowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy