reklama

Uroczysta sesja Rady Miasta Tarnobrzega. Rafał Weber wzruszony tytułem Honorowego Obywatela Tarnobrzega [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie We wtorek, 30 maja, w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Tarnobrzega. Tak świętowano 430-te urodziny miasta. Ważne wyróżnienie trafiło do wiceministra infrastruktury Rafała Webera.
reklama

Tarnobrzeg świętuje swoje 430-te urodziny, a także 70-lecie odkrycia złóż siarki. - Myślę, że w historii Tarnobrzega są dwie tak ważne daty. Pierwsza to 28 maja 1593 rok, czyli moment, kiedy miasto zostaje założone. Drugie tchnienie i rozwój następuje 23 września 1953 roku w chwili odkrycia złóż siarki - mówił do zebranych Dariusz Bożek, prezydent miasta Tarnobrzega.

Honorowym Obywatelem Miasta Tarnobrzega został wiceminister infrastruktury Rafał Weber. - Muszę przyznać, że jeszcze rano nie docierała do mnie ta świadomość, ale teraz kiedy już jestem w tym miejscu i widzę wszystkie osoby, które codziennie pracują na rzecz tego miasta to jestem wzruszony - mówił polityk, który urodził się w Tarnobrzegu.

Zasłużeni

Z kolei tytuł "Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega" trafił do Stanisława Ledóchowskiego. To krytyk, scenograf, publicysta i poeta. Współzałożyciel "Współczesności" i redaktor "Kolekcjonera Polskiego". Jest znawcą i koneserem kawalerii polskiej oraz kustoszem 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Za swoją działalność otrzymał nagrodę im. Zygmunta Krasińskiego oraz medal "Zasłużony dla kultury polskiej".

Pośmiertnie tytuł "Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega" otrzymał Jan Korczyński. Urodził się 23 maja1896 r. w Mokrzyszowie (obecnie osiedle Tarnobrzega) jako syn Józefa i Józefy z d. Skarabucha. Ukończył szkołę podstawową w Mokrzyszowie w 1907 r. Był członkiem Związku Strzeleckiego w Tarnobrzegu. Pracował też jako pomocnik kancelarzysty. 5 listopada 1914 wstąpił na ochotnika do Legionów Polskich. Służył w 3 Pułku Piechoty, następnie w 1 Pułku Artylerii w kolumnie amunicyjnej II Brygady Legionów. Wziął udział we wszystkich walkach II Brygady: kampanii karpackiej, bukowińskiej, besarabskiej i wołyńskiej.

W październiku 1915 r. wraz z pułkiem udał się na Wołyń, a następnie w lecie 1917 r. z legionistami II Brygady wstąpił do Polskiego Korpusu Posiłkowego. Po bitwie pod Rarańczą, 16 lutego 1918 r., został internowany przez Austriaków. Jeszcze w tym samym roku wstąpił w szeregi Wojska Polskiego, a następnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. 1 grudnia 1922 r. został awansowany do stopnia podporucznika korpusu oficerów administracji, a od roku 1924 pełnił funkcję kancelisty w III Oddziale Sztabu Generalnego. Awans na stopień kapitana otrzymał w dniu 1 stycznia 1932 r. 18 września 1939 r. został internowany w Calimanesti w Rumunii. 10 stycznia 1940 r. uciekł z obozu, a następnie przedostał się do Francji. Po zajęciu Francji przez wojska niemieckie i jej kapitulacji ewakuował się do Wielkiej Brytanii, gdzie 26 czerwca 1940 r. został skierowany do Obozu Oficerów w Broughton w Szkocji, gdzie pełnił funkcję adiutanta Zgrupowania Oficerów Sztabu Głównego. 11 kwietnia 1946 r. otrzymał awans na stopień majora marynarki, a w 1950 r. na podpułkownika piechoty.

Nagrody odbierali Tadeusz Zych (dyrektor Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu) oraz radny miejski Andrzej Biernat.

Wspaniali

Na koniec uroczystości na scenie pojawili się laureaci i laureatki konkursu "Ośmiu Wspaniałych". Są to: Marianna Bednarz, Konrad Góral, Adrianna Kopeć, Paula Nazar, Paulina Moskal, Nel Wójcik, Aleksandra Zawiska oraz Elżbieta Wiśniewska. Elżbieta, decyzją komisji, będzie reprezentować Tarnobrzeg na ogólnopolskiej gali konkursowej w Warszawie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama