reklama

Tutaj na Podkarpaciu doszło do największej liczby udanych samobójstw. Ta statystka przeraża [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Ta statystyka przeraża. Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba prób samobójczych. Zebraliśmy dane dotyczące Podkarpacia.
reklama

Od stycznia do października 2022 roku w Polsce doszło do co najmniej 1715 prób samobójczych podjętych przez dzieci i nastolatków w Polsce, z czego 127 zakończyły się śmiercią - przekazuje portal Onet, na podstawie danych Komendy Głównej Policji.

W 2022 roku na życie targnęło się 64 dzieci w wieku 7-12 lat i 1 651 nastolatków w wieku 13-18 lat. W raporcie z 2021 roku UNICEF podawał, że samobójstwo jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w wieku 15-19 lat. Każdego roku niemal 46 tys. dzieci w wieku 10-19 lat odbiera sobie życie, do samobójstwa dziecka w tym wieku dochodzi co 11 minut.

W przypadku Podkarpaciu to najwięcej udanych prób samobójczych odnotowano w Krośnie (57 na 100 tysięcy mieszkańców) i niestety jest to siódmy wynik w całym kraju. Tutaj na pierwszym miejscu są Kąty Wrocławskie z odsetkiem - 72.

Ważne sygnały

Uwaga! Zauważalne są pewne symptomy, które pozwalają w porę wykryć stan, w jakim znajduje się niedoszły samobójca. Nie wszystkie te symptomy muszą występować jednocześnie. Nie są to też jedyne sygnały myśli samobójczych. Mogą jednak wskazywać na niepokojące zmiany w psychice.

Umiejętność rozpoznania tych sygnałów może uratować komuś życie. Należy zwrócić uwagę na następujące objawy i zachowania:

  • Zmiana trybu funkcjonowania: nadmierna senność w ciągu dnia, nietypowe pobudzenie nocą, odmawianie jedzenia lub kompulsywne objadanie.
  • Chroniczne zmęczenie, brak energii, ospałość.
  • Nadużywanie alkoholu, sięganie po narkotyki, palenie tytoniu lub inne autodestrukcyjne formy zachowań i odurzania się.
  • Trudności z podejmowaniem codziennych obowiązków. Najprostsze czynności stają się wyzwaniem nie do pokonania.
  • Rezygnacja z dawniej lubianych aktywności, zajęć, rzeczy; twierdzenie, że nic nie sprawia przyjemności.
  • Niechęć do ludzi, izolowanie się od rodziny i przyjaciół, milczenie.
  • Częsty płacz.
  • Rozdrażnienie i niestabilne emocje, popadanie w skrajności od euforii do rozpaczy.
  • Wyrażanie przekonań "nikt mnie nie kocha", "jestem niepotrzebny".
  • Zaniedbywanie siebie i swojego otoczenia.

Gdzie szukać pomocy?

Widząc nawet część z powyższych zachowań, warto skonsultować sytuację ze specjalistą. Osoba myśląca o samobójstwie może zaprzeczać, że ma takie plany. Nie jest jednak prawdą mit, że ludzie mówiący o chęci odebrania sobie życia, w rzeczywistości tego nie zrobią.

Pomoc można uzyskać, kontaktując się z osobami dyżurującymi pod bezpłatnymi numerami telefonów:

116 123 - Kryzysowy Telefon Zaufania udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

116 111 - Telefon Zaufania służy pomocą dzieciom i młodzieży. Od 2008 roku prowadzi go, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

800 12 00 02 - Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" czynny jest przez całą dobę. Dzwoniąc pod podany numer, uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną i informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

Zobaczcie podkarpackie miasta z największą liczbą samobójstw zakończonych zgonem. Dane zostały zebrane przez portal polskawliczbach.pl i pochodzą z 2021 roku na podstawie Głównego Urzędu Statystycznego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama