Reklama

Reklama

Ten świat już nie istnieje! Zobacz co kiedyś było w miejscu Jeziora Solińskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 28 maj 2021 18:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Obecnie w Bieszczadach możemy cieszyć się z wypoczynku nad pięknym zbiornikiem wodnym. Żeby jednak tak się stało konieczne było wysiedlenie trzech tysięcy osób i zatopienie kilku wiosek. Zapraszamy na wycieczkę w przeszłość. Zobacz co teraz jest na dnie Jeziora Solińskiego!

Reklama

O budowie zapory solińskiej szeroko pisaliśmy kilka dni temu. Żeby zre­ali­zo­wać, tą pełną roz­ma­chu kon­cep­cję, po­trzeba było po­świę­ce­nia ogrom­nego te­renu i wszystkiego co tam się znajdowało. Wysiedlono trzy tysiące osób. Chcąc, nie chcąc mu­siały one prze­pro­wa­dzić się do wy­żej po­ło­żo­nych miej­sco­wo­ści, co nie było ła­twe. Jak wspo­mi­nają dawni miesz­kańcy: "Kto miał dom mu­ro­wany, do­sta­wał mniej­sze od­szko­do­wa­nie. Kto z ko­lei miesz­kał w drew­nia­nym, mógł li­czyć na o wiele więk­sze. Do dziś nie wia­domo na ja­kich za­sa­dach były one przy­zna­wane mó­wili."

CZYTAJ TAKŻE:

WAKACJE W BIESZCZADACH. TAK BIWAKOWANE W CZASACH POLSKI LUDOWEJ>>

Nie oszczędzano domów, niszczono także kościoły, cerkwie oraz cmentarze. W Wołkowyi wysadzono kościół i zabytkową cerkiew. Podobnie było z sa­kral­nymi bu­dow­lami w Chrewcie i Teleśnicy Sannej. Cmentarze we wsiach, które miały być zalane zostały ekshumowane, a zwłoki przenoszono w inne miejsca. Nie zrobiono jednak tego dokładnie. Na przykład w 1990 roku wędkarze łowiący ryby na cyplu w Polańczyku natrafili na zbutwiałe trumny.

Ostatecznego za­la­nia do­ko­nano we wrze­śniu 1967 roku. W ca­ło­ści za­lano wsie Solina (z przy­siół­kami), Teleśnica Sanna, Chrewt i Podleszczyny. W wielu miej­scach nie wy­cięto jed­nak drzew. Przez wiele lat ich ki­kuty wy­nu­rzały się przy niż­szym sta­nie wody.

ZOBACZ TAKŻE:

BENIOWA WIEŚ W BIESZCZADACH, KTÓRA ZNIKNĘŁA Z POWIERZCHNI ZIEMI>>

Przedstawiamy zdjęcia archiwalne zamieszone na profilu na Facebooku Solina-wspomnienia. Część fotografii pochodzi ze zbiorów rodziny Państwa Koncewiczów. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.