reklama

Opuszczone obiekty Siarkopolu w Tarnobrzegu-Machowie oraz Jeziórku. Kiedyś tętniły życiem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Siarka sprawiła, że Tarnobrzeg wszedł na ścieżkę rozwoju. W kopalniach w Machowie i Jeziórku pracowały tysiące osób. Zobacz, jak teraz wyglądają te obiekty.
reklama

Trochę historii. Profesor Stanisław Pawłowski wraz z żoną Katarzyną i Bolesławem Kubicą po latach ciężkiej pracy odkryli i udokumentowali w rejonie Tarnobrzega złoża polskiej siarki. Pierwszy otwór poszukiwawczy, w którym natrafiono na siarkę, wykonany 23 września 1953 roku w Mokrzyszowie (to teraz osiedle Tarnobrzega). To był początek nowej ery dla tego regionu.

Kopalnia Siarki w Machowie koło Tarnobrzega powstała w 1964 roku. Przez prawie 40 lat odkrywkowej eksploatacji złoża wydobyto 56 milionów ton rudy, z której odzyskano 12 milionów ton czystej siarki. Wydobycia zaprzestano w 1992 roku wskutek drastycznego - z około 100 do 25 dolarów za tonę - spadku cen.

Warto dodać, że siarkę wydobywano także po drugiej stronie Wisły w Piasecznie (od 1958 roku do 1971 roku). W 1967 roku rozpoczęto budowę nowej kopalni w Jeziórku, wydobywającej siarkę odmienną technologią. Nowa metoda wydobycia siatki, zwana była metodą podziemnego wytopu. Koniec nastąpił w 2001 roku.

Z biegiem lat obiekty, które nie miały nowego gospodarza zaczęły niszczeć. Pasjonaci spacerów po opuszczonych budynkach mogą do tej pory znaleźć tam stare dokumenty, tablice, napisy pamiętające epokę Polski Ludowej.

Dzięki uprzejmości administratorów portalu Dobre Klimaty mamy dla was zdjęcia opuszczonych obiektów kopalni. Zobaczcie w naszej galerii jak wyglądają te miejsca.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama