reklama

Smog dusi mieszkańców Podkarpacia! Co na to samorządy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Smog dusi mieszkańców Podkarpacia! Co na to samorządy?  - Zdjęcie główne

Wraca szkodliwy smog! | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Smog dusi mieszkańców Podkarpacia. Wraz z nadejściem sezonu grzewczego, powróciły problemy z jakością powietrza w wielu miejscowościach regionu. Pomimo, że obowiązuje uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 kwietnia 2018 roku, na próżno szukać poprawy.
reklama

Tylko ostatnie kilka dni pokazało, że skala problemu smogu na Podkarpaciu jest bardzo wysoka. Wskaźniku urządzeń monitorujących powietrze wskazują prawie codzienne, że jakość powietrza, zwłaszcza wieczorami i rano, określana jest jako "bardzo zła". Najgorzej jest w wielkich miastach: Krośnie, Sanoku, Kolbuszowej, Dębicy, Mielcu czy Rzeszowie.

Smog na Podkarpaciu na dzień 14 października, godzina 22:00. Najbardziej purpurowe punkty oznaczają "najgorszą, bardzo złą" jakość powietrza/ Airly

Uchwała antysmogowa

Jak już wielokrotnie informowaliśmy i przypominaliśmy od 23 kwietnia 2018 roku na terenie Województwa Podkarpackiego obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 kwietnia 2018 roku, w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie instalacji, w których następuje spalanie paliw. Na mocy tej uchwały wprowadzone zostały następujące regulacje:

Zakaz spalania niskiej jakości paliwa od 1 czerwca 2018 r.:

  1. węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  2. paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12%,
  3. biomasy o wilgotności powyżej 20%
Od 1 czerwca 2018 r. zakaz instalowania kotłów poniżej 5. klasy.

Możliwość eksploatacji kotłów nieposiadających żadnych norm emisji (PN-EN 303-5:2012) tylko do 1 stycznia 2022 r.

Zakaz eksploatacji kotłów klasy 3. i 4. (oraz niższych) od 1 stycznia 2028 r.

Rodzaje instalacji, dla których wprowadza się ograniczenia w zakresie ich eksploatacji to instalacje, w których następuje spalanie paliw stałych w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne w szczególności kocioł, kominek i piec, jeżeli:

  1. dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub,
  2. wydzielają ciepło lub,
  3. wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika.
W przypadku ww. instalacji dopuszcza się wyłącznie eksploatację tych, które spełniają minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zatem wolno instalować już tylko kotły spełniające normę emisyjną 5 klasy.

Uchwała, wchodząc w życie, wskazała jednocześnie terminy wymiany kotłów i pieców w województwie podkarpackim, które zostały zakupione przed 1 czerwca 2018 roku i na dzień dzisiejszy nie spełniają standardów  zgodnych z 5 klasą  pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń:
Terminy wymiany kotłów:

  • do 31 grudnia 2021 r. dla kotłów eksploatowanych ponad 10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej, 
  • do 31 grudnia 2023 r. dla kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji,
  • do 31 grudnia 2025 r. mieszkańcy województwa będą musieli pozbyć się kotłów eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji,
  • dopiero od 1 stycznia 2028 r. nie będzie można użytkować kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. normy PN-EN 303-5:2012.

Samorządy robią co mogą

Podkarpackie samorządy starają się robić wszystko, co mogą, aby walczyć z uciążliwym, trującym smogiem.

W Dębicy miasto postawiło na kampanię edukacyjną. Samorząd podpisał też umowę ze specjalistycznym laboratorium badawczym, do którego będą przesyłane próbki popiołu zabezpieczane podczas kontroli prowadzonych przez Straż Gminną. Miasto deklaruje, że ma już także drona do pomiaru składu dymu, wydobywającego się z komina.

Podobne rozwiązania, przy wykorzystywaniu nowej technologii zapowiada gmina Boguchwała i Rzeszów. Tu też do pomocy w monitoringu powietrza, służyć mają właśnie drony.

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie w ciągu ostatnich lat zlikwidował ponad 1000 kopciuchów. Teraz do mieszkań ciepło dostarczane jest przez instalację cieplną Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Dzięki takiemu działaniu z powietrza nad Rzeszowem wyeliminowano około 50 ton niebezpiecznych pyłów i prawie 4500 ton dwutlenku węgla. 

W Mielcu, w ramach unijnego projektu „Pozbądź się smogu w Gminie Mielec"zamontowano 104 kondensacyjne kotły gazowe jedno i dwufunkcyjne oraz 12 kotłów ogrzewanych biomasą. 

Kolbuszowa czy Sanok zapowiadają kontrole posesji, gdzie można odnieść wrażenie o używaniu niedozwolonych składników ogrzewania.

Smog prowadzi do przedwczesnych zgonów

- Zgodnie z danymi WHO zanieczyszczenia powietrza prowadzą do 7 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie. Z czego do 400 tys. w samej Unii Europejskiej. Niestety Polska przoduje w europejskich statystykach – z niechlubną liczbą ok. 50 tys. przedwczesnych zgonów każdego roku. To trzy razy więcej, niż średnia unijna - apeluje środowisko lekarskie w liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

 - Nowe rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia opracowane zostały na podstawie wyników ponad pięciuset najnowszych badań naukowych prowadzonych przez badaczy zdrowia publicznego z całego świata. Obniżenie górnych granic stężeń w wytycznych WHO to wyraźny sygnał, że nie ma bezpiecznego dla zdrowia poziomu zanieczyszczeń powietrza. Normy unijne są zbyt wysokie i nie chronią naszego zdrowia w wystarczającym stopniu

– komentuje Weronika Michalak, dyrektorka organizacji HEAL Polska, w wypowiedzi dla SmogLab. 

Głównymi skutkami zdrowotnymi smogu są:
  • skrócenie długości i jakości życia.
  • zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego,
  • zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia,
  • zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu nerwowego,
  • zwiększone ryzyko takich chorób jak nowotwór.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama