Drony pomogą zwalczyć smog? [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie ma, co się oszukiwać – problem smogu w Polsce jest bardzo poważny. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, aż 37 leży w granicach naszego kraju. Na horyzoncie pojawia się jednak nadzieja.

Mowa tutaj oczywiście o dronach – do tej pory wykorzystywanych głównie do filmowania czy robienia zdjęć z ujęć lotu ptaka. Rynek technologiczny jednak coraz bardziej się poszerza i umacnia. Drony z powodzeniem można wykorzystywać do robienia map 3D, poszukiwania zaginionych, prewencji pożarniczej czy wreszcie do walki ze smogiem. Na pewno na uwagę zasługuje firma Yuneec, która specjalizuje się w produkcji dronów do zadań miejskich.

 

Coraz większa liczba województw, miast czy powiatów w naszym kraju posiada uchwały antysmogowe. Jednak ich egzekwowanie często leży w rękach grup specjalistów. Okazuje się, że drony są do tego doskonałe. Coraz częstszy, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Kraków, jest widok straży miejskiej sprawdzającej, co wydobywa się z lokalnych kominów przy pomocy dronów

 

Drony wyposażone w czujniki mogą wykrywać wszelkie zanieczyszczenia powietrza, w tym PM2.5 oraz PM10 czyli pyły zawieszone, które w dużej mierze odpowiadają za kiepską jakość tego, czym oddychamy. Dzięki temu służby mundurowe mogą skuteczniej walczyć z obiektami, które generują smog. Nie są to jednak jedyne funkcje, jakie posiadają nowoczesne drony.

 

Z powodzeniem coraz częściej wykorzystywane są także w ratownictwie czy przez policję w celu poszukiwania zaginionych. Na przykład właśnie drony Yuneec. To dlatego, że zostały one wyposażone w kamery termowizyjne o niskiej lub wysokiej rozdzielczości razem z kamerą wizyjną. Pomaga to rozpoznać ludzi przy pomocy różnic w temperaturze. Dzięki dronom została również uproszczona praca osób, które tworzą mapy lub wizualizacje 3D – dawniej trzeba było wynająć śmigłowiec czy samolot, dziś wystarczy tylko mały dron.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE