10 stycznia prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - czytamy w alercie RCB.
Sprawdzamy aplikację Airly pozwala na bieżąco śledzić stężenie pyłów w powietrzu w różnych miejscach kraju. Okazuje się, że trzy miasta z największym smogiem w Polsce to - stan 10.01, godz. 12:
- Kalwaria Zebrzydowska - norma przekroczona o 1336 procent
- Jawiszowice - 1206 procent
- Głogówek - 1084 procent.
Na Podkarpaciu najgorzej jest w: Leżajsku (siódme miejsce w skali kraju) - 906 procent, Mielcu (ósme miejsce) - 875 procent oraz Tarnobrzegu (22. miejsce) - 784 procent.
Smog dokucza także mieszkańcom Dębicy, Kolbuszowej, Rzeszowa, Krosna, Niska i Jasła - normy przekroczone o ponad 600 procent!
Smog to każda kombinacja zanieczyszczeń powietrza, którymi, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, są wszystkie chemiczne, fizyczne lub biologiczne czynniki zmieniające naturalny skład atmosfery. Najczęściej występujące zanieczyszczenia to pyły zawieszone zawierające różne związki chemiczne, w tym szczególnie szkodliwe kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i metale ciężkie, oraz gazy: tlenki azotu, dwutlenek siarki, ozon i tlenek węgla.
Smog ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, prowadząc między innymi do:
- pojawienia się alergii oraz astmy
- wywołania niewydolności oddechowej
- obniżenia odporności całego organizmu
- wywołania chorób układu krwionośnego i serca
- pojawienia się chorób nowotworowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.