reklama

Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego jest już w gminie Jarocin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Koniec czekania. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej jest już na Podkarpaciu. Wójt gminy Jarocin - Zbigniew Walczak poinformował o tym fakcie. Czy wszystkie jego elementy zostaną zamontowane?
reklama

Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej to dzieło Andrzeja Pityńskiego. Wybitnego rzeźbiarza rodem z Ulanowa, który zmarł 18 września 2020 roku. Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Po odlaniu w brązie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych miał zostać ustawiony w Toruniu. Tak się jednak nie stało. Pomnik miał mieć swoje miejsce w kilku innych miastach: Rzeszowie, Kielcach, Jeleniej Górze, ale ostatecznie przez pięć lat czekał w Gliwicach na "swoje miejsce".

- Pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego jest już w gminie Jarocin w bezpiecznym miejscu. Pomnik czekał na wywiezienie z odlewni w Gliwicach od 2018 roku - o tym fakcie poinformował 24 lutego 2023 roku wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak.

Bez cenzury

Pomnik ma 14 metrów wysokości i kształt orła. Waży 10 ton. W jego środku znajduje się wycięty krzyż, ze wbudowanym trójzębem, na który nabite jest dziecko. Znajduje się tam stojąca w płomieniach rodzina i odcięte głowy, które są osadzone na sztachetach płotu. W górnej części pomnika, na skrzydłach orła umieszczone zostały nazwy miejscowości, w których doszło do mordów Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na Polakach. Niektóre jego elementy są zdaniem lewicy kontrowersyjne i nie powinny w ogóle być montowane.

Mamy zapewnienie ze strony wójta, że nie będzie żadnej cenzury. - Andrzej Pityński zażyczył sobie, by nie zmieniać żadnych elementów pomnika. Taka jest jego wola i tak też zrobimy - kończy Walczak.

Chodzi o pamięć

Teraz pomnik jest już na Podkarpaciu i wkrótce zostanie zamontowany w miejscu, które zostało wskazane przez samorządowca z gminy Jarocin. - To znaczy w bezpośrednim sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu S19 (Barwinek – Rzeszów – Lublin – Kuźnica Białostocka). Pomnik będzie górował nad okolicą. Z MOP Bukowa II będzie można do niego dotrzeć - dodaje wójt gminy Jarocin. Kolejnym etapem ma być budowa w tym miejscu mauzoleum w którym znajdą się sale ekspozycyjne upamiętniające martyrologię mieszkańców wsi na Kresach Wschodnich

- Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary ludobójstwa - komentuje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama