reklama

Nie ma egzaminów na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie! Paraliż i brak egzaminatorów. Kolejne protesty w podkarpackich miastach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie ma egzaminów na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie! Paraliż i brak egzaminatorów. Kolejne protesty w podkarpackich miastach? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Aż 152 egzaminy praktyczne i teoretyczne na prawo jazdy zostały odwołane w poniedziałek, 4 lipca, w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie. Pracownicy nie pojawili się na swoich stanowiskach, a do dyrekcji trafiają kolejne zwolnienia lekarskie. W Rzeszowie pół załogi przyszło do pracy.
reklama

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie ma kłopoty, które nie wiadomo kiedy się skończą. Aż 152 egzaminy teoretyczne i praktyczne zostały odwołane w poniedziałek, 4 lipca. Powód: nie było pracowników!

- Do pracy zgłosił się jedynie kierownik i koordynator. To wszystko było dla mnie zaskoczeniem. Dlatego wcześniej nie mogliśmy uprzedzić zdających, którzy byli zapisani na poniedziałkowe terminy, że ich egzamin się nie odbędzie

- wskazuje Ryszard Siepietowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Jak na razie nie wiadomo ile potrwa ta przerwa. Do placówki docierają zwolnienia lekarskie pracowników, dlatego na razie dyrekcja nie może wskazać daty, kiedy egzaminy zostaną wznowione.

AKCJA I REAKCJA

Globalnie problemem są jednak pieniądze. Ceny egzaminów nie są zmieniane, ale koszty ich organizacji idą w górę. Przez to wszystkie WORD-y mają problemy finansowe. Dodatkowo w Krośnie na przełomie 2020 i 2021 roku zrobiło się gorąco na linii dyrekcja - związki zawodowe. Od początku 2021 roku trwa spór zbiorowy ze związkiem zawodowym Solidarność 80', który apeluje o podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników. Było nawet referendum strajkowe, ale do samego strajku jeszcze nie doszło. Na pewno powodem obecnych zawirowań organizacyjnych nie są związki zawodowe.

PROTEST

W godzinach południowych okazało się, że jest to inicjatywa egzaminatorów. Na Podkarpaciu na taką formę wyrażenia swoich bolączek zdecydowano się również w Rzeszowie - w pracy pojawiła się połowa załogi. Główne postulaty: zmiana systemu i poziomu wynagradzania oraz uzyskanie przez egzaminatorów pełnej niezależności w zakresie wyniku egzaminu. 

Protestujący chcą też takich zmian w systemie egzaminowania, które podniosłyby poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. - Akcja protestacyjna wynika z frustracji i beznadziejności w środowisku pracy. Ubolewamy nad tym, że wprowadza znaczne niedogodności i komplikacje, ale 2 lata walczymy z ministerstwem o zmianę pewnych rozporządzeń, systemu egzaminowania - mówi na łamach rmf24.pl Wiesław Kubowicz, egzaminator z Rzeszowa.

Egzaminatorzy zaznaczają również, że są przemęczeni, działają pod presją czasu, a pracownik na początku swojej zawodowej drogi w WORD-zie może liczyć na zarobki w granicach 2915 złotych netto.

CO DALEJ?

We wtorek protestować mają pracownicy kolejnych WORDów. - W poniedziałek egzaminowaliśmy zgodnie z planem. Na ten moment nie mam informacji czy coś się zmieni we wtorek. Także pracujemy normalnie - mówi Kamil Kalinka, dyrektor WORD Tarnobrzeg. Żadnego protestu nie było także w Przemyślu.

Do sprawy będziemy wracać.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama