Reklama

Nadwyżka, czy deficyt? Sprawdź budżety podkarpackich miast. Jak wygląda sytuacja Twojej miejscowości? [GRAFIKI]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Zmieniająca się w trakcie roku sytuacja gospodarcza sprawiła, że sporym zmianom uległy także samorządowe budżety. Prawie wszystkie miasta Podkarpacia przygotowały i opublikowały już sprawozdania z wykonania ubiegłorocznych budżetów.

Przed samorządami trudny czas tworzenia uchwał budżetowych na 2023 roku. Wiele informacji już mamy i widzimy, że nadszedł okres szukania oszczędności i rezygnowania z niektórych "zabaw".

  • możliwości i ograniczenia w dochodach budżetu, w tym przede wszystkim dochody własne miasta wynikające ze stawek podatków i opłat lokalnych jak również wpływy z udziałów w podatkach skarbu państwa, czyli PIT i CIT., które stanowią prawie 44 procent dochodów ogółem,
  • dynamika przyrostu wydatków bieżących wynikająca z ich struktury, ukształtowanej z lat ubiegłych i występujący z tego powodu poziom deficytu bieżącego,
  • możliwości pokrycia deficytu bieżącego tzw. wolnymi środkami z lat ubiegłych,
  • przyjęte założenie, że poziom zaplanowanych wydatków inwestycyjnych nie może przekroczyć kwoty, która pozwoli je finansować z tzw. środków wolnych, własnych bez konieczności zaciągania nowych zobowiązań.
 

- Nie jest to budżet łatwy, choćby ze względu na wynik dotyczący zbilansowania dochodów bieżących i wydatków bieżących, jak również z uwagi na ograniczenia wynikające z dotychczasowego zadłużenia miasta Sanoka.

- podsumowuje skarbnik miasta Sanoka Bogdan Florek.

Rzeszów

W przyjętym przez rzeszowskich radnych budżecie wydatki miasta zaplanowano na poziomie prawie 1,76 mld złotych. Aż blisko 372 mln zł zarezerwowano na inwestycje.

Przyszłoroczny budżet Zarządu Zieleni Miejskiej będzie wyższy od tegorocznego aż o ponad 6,5 mln zł i wyniesie ponad 30,5 mln zł. Wśród zaplanowanych zadań znalazły się kolejne parki kieszonkowe: w rejonie ulic Starzyńskiego i Brydaka oraz przy al. Sikorskiego i ul. Kurpiowskiej. Na pierwszy z nich zarezerwowano 300 tys. zł, na pozostałe po 500 tys. zł. W tym roku z inicjatywy prezydenta Fijołka powstały już dwa tego typu parki – w rejonie ulic Króla Augusta i Reymonta oraz Sanockiej i Ustrzyckiej.

Kontynuowane będzie urządzanie parku miejskiego w rejonie Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. bł. Karoliny (770 tys. zł). Na os. Króla Stanisława Augusta, przy Szkole Podstawowej nr 2 zaplanowano strefę rekreacyjno-sportową za ponad 190 tys. zł, przy Szkole Podstawowej nr 23 za 200 tys. zł ma powstać niski park linowy. Na rzeszowskich Bulwarach powstanie największy w mieście pumptrack, rozbudowana zostanie tam także tartanowa ścieżka biegowa (ok. 1,5 mln zł).

W przyszłorocznym budżecie kultury wzrosną np. i to aż o 100 proc. wydatki na wsparcie stowarzyszeń i fundacji prowadzących działalność kulturalną.

Nie zabraknie także dużych inwestycji drogowych.  Z nowych inwestycji oświatowych trzeba wymienić rozpoczęcie rozbudowy dwóch szkół: os. Staromieście oraz na os. Matysówka (po 3,75 mln zł) oraz przygotowania do rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej.

- Do przyszłorocznego budżetu wprowadziliśmy wiele inwestycji, pomimo sytuacji, w której znalazły się samorządy. Czasy dla nich nie są obecnie łatwe. Zmieniła się polityka podatkowa państwa, w wyniku której do budżetów gmin wpływa mniej pieniędzy. Z własnych środków musimy pokrywać część wydatków na edukację. Żyjemy także w czasach COVID-19, co także przekłada się na niższe dochody gmin. Mamy do czynienia z podwyżkami cen energii, paliw, inflacją. Pomimo tego udało się przygotować budżet ambitny, który zapewnia kontynuację ważnych inwestycji oraz wiele nowych. Przygotowując go starliśmy się równomiernie rozłożyć akcenty, tak, aby każda z dziedzin życia została doceniona.

- podsumowuje prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Stalowa Wola 

Budżet miasta Stalowej Woli na 2023 rok, ma być racjonalny, rekordowy i rozwojowy. Włodarz miasta zapowiedział, że trzeba działać zachowawczo ale nadal budować, inwestować, polepszać jakość życia mieszkańców, aby zachować dynamikę rozwoju Stalowej Woli pod każdym względem. Najważniejsze jednak mają być: budowa nowej strefy gospodarczej i rozwój mieszkalnictwa jedno i wielorodzinnego.

-  Rok 2023 będzie rokiem bardzo dużego, gigantycznego kryzysu gospodarczego o charakterze globalnym. Przy tworzeniu więc budżetu, musieliśmy brać pod uwagę te zagrożenia - przyznaje prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Nie będzie jednak wielkich cięć, oszczędności, podwyżek - jak ma to miejsce w niemal wszystkich polskich miastach.

Budżetowe szczegóły największych miast regionu w naszej galerii.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy